«عدن یا دوزخ؟» در پنجمین شماره فصلنامه «ترجمان»

پنجمین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان علوم انسانی با حمایت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد.

هفت سرزمین/ پنجمین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان علوم انسانی با حمایت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد. شمارۀ پنجم فصلنامه، نوبت پاییز ۱۳۹۶، در ۳۳۶ صفحه و به قیمت پانزده هزار تومان منتشر شده است. این شماره علاوه‌بر ۱۰ مطلب جدید، شامل گزیده‌ای از بهترین مطالبی است که تابستان سال جاری در وب‌سایت ترجمان قرار گرفته‌اند. فصلنامۀ ترجمان را از امروز می‌توانید در کتاب‌فروشی‌ها و روزنامه‌فروشی‌های سراسر کشور خریداری کنید.

پنجمین شمارۀ فصلنامۀ ترجمان سه بخش دارد: نوشتار، گفت‌وگو و بررسی کتاب. در بخش نوشتار ۲۱ مطلب می‌خوانید که ازجمله نویسندگان آن‌ها می‌توان به یان بروما، کریستین نف، استیون بورانی، آلن دوباتن، استوارت جفریز، و اورهان پاموک اشاره کرد. بخش گفت‌وگو شامل مصاحبه‌هایی با لویی آلتوسر، ست استیونز داویدوویتس، و تای تاشیرو است. در سومین بخش از فصلنامه بیش از ۳۰ کتاب جدید بررسی شده است و برشی‌هایی از کتاب‌های تازه منتشر شده آمده است.

۱۰ مطلب جدید این شماره بیش از ۸۰ صفحۀ فصلنامه را شامل می‌شود. جولیان یانگ، نویسنده‌ای که چند کتاب از او به فارسی ترجمه شده، طی نوشتاری فلسفۀ شوپنهاور را به‌طور اجمالی بررسی می‌کند. بررسی کتاب کافر و استاد از دیگر مطالب جدید است که، در آن، نویسنده سرچشمه‌های مدرنیته را در رفاقت آدام اسمیت و دیوید هیوم جست‌وجو می‌کند. در مطلب «آیا اعتراض فایده‌ای دارد» نویسنده ۵ کتاب دربارۀ بزرگ‌ترین، و ازقضا بی‌فایده‌ترین، اعتراض‌های معاصر را فهرست می‌کند.

• شمارۀ پنجم: پاییز ۱۳۹۶
• تعداد صفحات: ۳۳۶ صفحه
• قیمت پشت جلد: ۱۵,۰۰۰ تومان
• با آثاری از اورهان پاموک، آلن دوبات، نائومی کلاین، لویی آلتوسر، جان گری، جولیان یانگ، ولفگانگ اشتریک و دیگران.
• تصاویر:‌ آینده از آن که خواهد بود؟ عدن در انتظار ما نشسته است یا دوزخ؟ سروران بعدی زمین ماییم، یا ربات‌ها، یا حیوانات، یا ترکیبی از این سه؟ شاید آینده شبیه همین میمون باشد که با آرامش از پشت محفظه‌ای شیشه‌ای به ما می‌نگرد. روزی را تصور کنید که یک سیستم هوش مصنوعی که بسیار قدرتمندتر از ماست بر مصدر امور بنشیند و، به‌جای ما، حیوانات را برای خدمت به حکومتش برگزیند. هر چه باشد، دلیل‌های خوبی برای این کار خواهد داشت. شاید این‌ها خیالات است، درست مثلِ همین عکس، مثلِ همین میمونی که وجود ندارد، بلکه حاصل کار یک طراحی سه‌بعدی در نرم‌افزاری مخصوص ساختِ مجسمه‌های دیجیتالی است. شاید اصلاً آینده سرگرمی است. کسی چه میداند؟ میمون فضانورد (beta light tests ZB4r7)، طراحی‌شده به‌دست هنزمند بلژیکی، مارتین ورهوون (Maarten Ver hoeven).

رو جلد نهایی۲

منبع: ترجمان

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15968

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *