فجر ۳۳/ بسته خبری -۲ (۶ بهمن ماه ۱۳۹۳)/ وزیر ارشاد: امیدوارم جشنواره بی حاشیه باشد

 در بسته خبری ویژه جشنواره فجر گفتیم که متولیان جشنواره در تلاشند تا جشنواره به نحو مطلوب برگزار شود. بعد از برگزاری موفق ویژه برنامه های یک فیلم یک سلام در پردیس سینمایی ملت، آنها پیش فروش بلیت های جشنواره را آغاز کردند.

اختصاصی هفت سرزمین/ پیش فروش ۳ روز ادامه داشت و در چندین نوبت سهیمه برخی سالن ها افزایش یافت. هم چنین در روز آخر پیش فروش، پردیس چارسو که در تقاطع خیابان جمهوری و حافظ قرار دارد به سالن های نمایش فیلم ها اضافه شد.

اما امروز (دوشنبه) پوستر بخش های سینما حقیقت (فیلم های مستند)، نگاه نو (فیلم های اول) و هنر و تجربه در سایت جشنواره رونمایی شدند.

رونمایی از پوسترهای جشنواره

** پوستر بخش «سینما حقیقت» جشنواره فیلم فجر توسط طاها ذاکری طراحی شده است. از میان آثار مستند، ۱۱ اثر از سوی هیات انتخاب برگزیده شد و جوایزی به بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین پژوهش و متن در این بخش اعطا می شود.

جعفر صانعی مقدم، عزیزاله حاجی مشهدی، پیروز کلانتری، حامد شکیبانیا و محمدحسین مهدویان هیات انتخاب آثار بخش مستند را بر عهده داشتند.

Haghighat

** پوستر بخش «نگاه نو» جشنواره فیلم فجر هم توسط طاها ذاکری طراحی شده است. در بخش «نگاه نو» ۱۱ اثر از کارگردانان کار اولی رقابت خواهند کرد. رسول صدرعاملی، احمد امینی، حسین کرمی، محمدعلی باشه آهنگر، محمد احسانی، مجید رضابالا و بهنام بهزادی هیات انتخاب آثار بخش سینمای ایران را بر عهده داشتند.

Negah no

** پوستر بخش «هنر و تجربه» جشنواره فیلم فجر توسط حمیدرضا بیدقی طراحی شده است.
۱۱ فیلم منتخب از بخش های سودای سیمرغ، نگاه نو و سینمای حقیقت در بخش هنر و تجربه سی و سومین جشنواره فیلم فجر با یکدیگر رقابت خواهند کرد. به دو فیلم برگزیده بخش “هنر و تجربه” به انتخاب اعضای شورای سیاستگذاری گروه هنر و تجربه جوایزی اهدا می شود.
جمال امید، هوشنگ گلمکانی، جعفر صانعی مقدم، ایرج تقی پور، شهرام مکری، محمدرضا فرجی، مجید مسچی، سیف الله صمدیان و امیرحسین علم الهدی به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری و هیات انتخاب «سینمای هنر و تجربه» هستند.

Honar o Tajrobe

**

داوران بخش سودای سیمرغ معرفی شدند

دبیر جشنواره بین المللی فیلم فجر، اسامی هیات داوران بخش سودای سیمرغ سی‌ و‌ سومین جشنواره فیلم فجر را اعلام کرد.

۰۰(۲)

 علیرضا رضاداد در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، اسامی داوران بخش سودای سیمرغ را بدین شرح اعلام کرد.

مجید مجیدی (رئیس هیات داوران)، عبداله اسکندری، محمد بزرگ نیا، عزیز ساعتی، علیرضا شجاع نوری، جواد طوسی و مهتاب نصیرپور به عنوان هیات داوران بخش سودای سیمرغ سی‌ و‌ سومین جشنواره فیلم فجر، آثار این بخش را داوری خواهند کرد.

**

امیدوارم جشنواره بی حاشیه باشد 

اما وزیر ارشاد امروز از دبیرخانه جشنواره فیلم فجر بازدید کرد. علی جنتی در این بازدید در جمع مدیران جشنواره گفت: وضعیت آثار جشنواره فیلم فجر امسال مطلوب تر از سال های قبل است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خوشحالیم که وضعیت آثار حاضر در جشنواره سی و سوم فیلم فجر نسبت به سال های گذشته از منظر کیفی بهتر است و آثار حاضر در این رویداد در سطح نزدیکی نسبت به هم قرار دارند.

 جنتی تاکید کرد: در جریان نوع فیلم های در حال ساخت در سینمای ایران در سال ۹۳ قرار داشتم و فکر می کنم مجموعا امسال وضع مناسب تری در سینمای ایران وجود دارد.

وی با اشاره به فیلم «قصه ها» یادآور شد: برخی فیلم «قصه ها» را سیاه نمایی دانستند در صورتی که یک اثر سینمایی باید واقعیت اجتماع را مطرح کرده و اگر فیلمساز واقعیت ها را مطرح نکند پس چه باید انجام شود؟

۰۲(۳)

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تلاش کردیم فضا برای فعالیت فیلمسازان و هنرمندان در دولت تدبیر و امید باز شود تا فیلمسازان اعتقاداتشان را بیان کنند، تاکید کرد: یک فیلمساز دو سال هزینه مادی و معنوی برای تولید اثری صرف کرده و قطعا عدم نمایش این اثر برای ما نیز دشوار است. در واقع این فضای مثبت ایجاد شده، از اعتمادی است که به هنرمند شده است.

جنتی ادامه داد: دوستان فیلمساز باید فضای کلی جامعه را در نظر بگیرند و امیدواریم حاشیه زیادی نداشته باشیم.

علیرضا رضاداد نیز در جریان بازدید ضمن ارائه گزارش به وزیر ارشاد تاکید کرد: هدف از ایجاد محدودیت در پذیرش آثار سینمایی در بخش های مختلف جشنواره سی و سوم، رشد کیفی جشنواره بود.

وی بیان کرد: اسفندماه سال ۹۲ با توجه به تاکید رئیس سازمان سینمایی در بازنگری در جشنواره فیلم فجر، بررسی ها برای برپایی جشنواره ای متفاوت در دوره سی و سوم آغاز شد.

رضاداد با اشاره به تفکیک بخش بین الملل بیان کرد: ملاحظه اصلی این مباحث تخصصی درباره جشنواره، تفکیک زمان برگزاری بخش بین الملل بود که در این بخش چند الگو پیش بینی شد تا جنبه های گوناگون آن حفظ شود. از اینرو مقرر شد این بخش در اردیبهشت سال ۹۴ برگزار شود.

دبیر سی و سومین جشنواره فجر در ادامه سخنانش گفت: امسال فیلم های ویدئویی پذیرفته نشد و در بخش سودای سیمرغ ۸۸ فیلم سینمایی بازبینی شد.

رضاداد ادامه داد: اصرار دوستان هیات انتخاب بررسی دقیق آثار بود. از این رو همه فیلم ها بادقت و کامل بازبینی شدند و محدودیت انتخاب ها به هر حال کار را برای دوستان هم مشکل تر می کرد هم دقیق تر. همچنین با نظر هیات انتخاب، تعدادی از آثار سینماگران باسابقه نیز در بخش خارج از مسابقه با جلب موافقت خودشان نمایش داده می شود.

**

سالن‌هایی که با فیلم فجر افتتاح یا بازگشایی می‌شوند

همزمان با جشنواره ۳۳ فیلم فجر، یک سالن سینما افتتاح و دو سالن سینما بازگشایی می‌شوند.

مجید مسچی مدیر موسسه سینما شهر در این خصوص گفت: یکی از پنج سالن پردیس سینمایی «چهارسو» در خیابان جمهوری، تقاطع حافظ همزمان با جشنواره آغاز به کار خواهد کرد و یکی از سینماهای مردمی جشنواره خواهد بود.

وی افزود: این مجموعه دارای پنج سالن مدرن دیجیتال با صدای دالبی و مجموع ظرفیت ۹۰۰ صندلی است که توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شده و در دل بزرگترین مجتمع کامپیوتر و موبایل پایتخت قرار دارد و با توجه به مشکلات پارک ماشین در آن منطقه پنج طبقه پارکینگ برای این مجموعه در نظر گرفته شده است.

مسچی ادامه داد: سالن یک سینما «فرهنگ» هم کاملا بازسازی شده و همزمان با جشنواره آغاز به کار می‌کند و یکی از سالن‌های سینما «آزادی» نیز در حال بازسازی است که آن سالن نیز برای جشنواره آماده خواهد شد.

این مدیر سینمایی سالن یک سینما «سروش» در خیابان شریعتی را نیز از دیگر سالن‌های بازسازی شده عنوان کرد که در طول ایام برپایی جشنواره فیلم فجر به نمایش آثار مردمی اختصاص خواهد داشت.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1850

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *