فجر ۳۳/ گزارش اختصاصی روز سوم – ۱۵ بهمن ۹۳؛ ظهور نسل سومی ها

 

جشنواره سی و سوم فیلم فجر روز سوم خود را پشت سر گذاشت. سینماهای مردمی کم کم حال و هوای جشنواره گرفتند.

برج میلاد نیز دیروز با نمایش مرگ ماهی روح اله حجازی جان گرفت.

هفت سرزمین مروری دارد بر اخبار روز سوم جشنواره فیلم فجر.

 

برج میلاد در روز سوم جشنواره 

هفت سرزمین / دیروز فیلم های مرگ ماهی، بختک، احتمال باران اسیدی، تگرگ و آفتاب، شکاف و جزیره رنگین برای اصحاب رسانه به نمایش در آمد.

«ماهی و گربه» اولین فیلم روز سوم بود که روح الله حجازی پیش از آغاز فیلمش را در حضور لیلا حاتمی به زنده‌یاد حاتمی و ملاقلی‌پور که پیش از این فیلم‌های «مادر» و «میم مثل مادر» را با محوریت مادر ساخته‌اند، تقدیم کرد.

امیر جعفری و لیلا حاتمی برای دیدن بازی همسرانشان ریما رامین‌فر و علی مصفا در سالن حضور داشتند.

«بختک» مستند روز سوم بود که در سالن اصلی به نمایش درآمد و با توجه به نمایش‌های متعددی که این فیلم پیش از این داشته است، صندلی‌های خالی زیادی به چشم می‌خورد.

علیرضا رضاداد دبیر جشنواره روز گذشته در سالن همایش های میلاد حضور پیدا کرد و ضمن بازدید از بخش های مختلف، دقایقی نیز به تماشای «بختک» نشست.

بابک حمیدیان و سحر دولتشاهی بازیگران دو فیلمه روز سوم بودند که مشترکا دو فیلم «مرگ ماهی» و «شکاف» از آنها به نمایش درآمد.

حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی هم روز سوم به کاخ جشنواره آمد و ضمن بازدید از بخش های مختلف به تماشای فیلم «شکاف» نشست.

در تیتراژ پایانی فیلم «تگرگ و آفتاب» عنوان برداشتی آزاد از «داش آکل» صادق هدایت با واکنش تماشاگران همراه شد.

از چهره های جدیدی که روز گذشته در جشنواره دیده شدند می توان به حمید فرخ نژاد، محمد رضا هنرمند، ناصر شفق، محمد سلوکی،همایون ارشادی، حسین ترابی، حسین پارسایی، محمد مهدی طباطبایی نژاد و وحید موساییان اشاره کرد.

کامران نجف زاده هم برای دیدن بازی پسرش در فیلم «شکاف» در کاخ جشنواره حاضر شده بود.

پایان بخش سومین روز جشنواره نمایش فیلم «جزیره رنگین» خسرو سینایی در بخش خارج از مسابقه بود که روایتی مستند داستانی داشت، بعد از نمایش نیز نشست پرسش و پاسخ فیلم برگزار شد.

روح الله حجازی درباره فیلم خود مرگ ماهی گفت:  فضای فیلم ” مرگ ماهی” آن قدر خاص هست که به جرات ادعا می کنم مشابه آن را در سینمای ایران ندیده ایم.

حجازی درباره تدوین دو نفره این اثر سینمایی اظهار کرد: فیلم های قبلی من را خانم عبدالوهاب تدوین کرده بودند اما در مورد این فیلم از خانم صفی یاری هم خواهش کردم که با توجه به سختی فیلم به کار اضافه شوند.

حجازی با اشاره به تغییرات فیلم در روند تدوین گفت: حدود ۲۰ دقیقه از فیلم دور ریخته شده و ریتم فیلم در تدوین دچار تغییر شد.

خسرو سینایی نیز همزمان با نمایش جدیدترین ساخته‌اش «جزیره رنگین» در میان خبرنگاران در برج میلاد، سینما را برای خود یک حرفه ندانست بلکه آن را یک نوع زندگی خواند.

این کارگردان با اشاره به فیلم‌هایی که طی ۴۷ سال تجربه کرده است‌، اظهار کرد: این فیلم‌ها برای من یک نوع زندگی بوده است و قرار نیست یک نوع فرمول از پیش تعیین شده را مدام تکرار کنیم.

وی افزود: «جزیره رنگین» حاصل یک نوع تجربه است‌ ولی آن را فیلم تجربی نمی‌دانم.

این کارگردان با بیان اینکه قرار نیست تجربه‌های موفق‌اش را تکرار کند، گفت: اگر فیلم سازی برای پول گرفتن باشد خیلی سخت است اما اگر برای لذت بردن باشد‌، راحت می‌شود.

سینایی فیلمش را در راستای زندگی دانست و ادامه داد: من زندگی را دوست دارم و به همه توصیه می‌کنم زندگی را دوست داشته باشند. متاسفانه ما فیلم‌هایی را می‌سازیم و می‌گوییم اینجا بد است در حالی که آیا پرسیده‌ایم ما خود چه کار کرده‌ایم.

این کارگردان با اشاره به شکل‌گیری ایده این فیلم خاطرنشان کرد: دوبار به جزیره هرمز رفتم و در آنجا با دکتر نادعلیان آشنا شدم که کارهای بزرگی کرده و در عین جذب دیگران اثری نیز به جزیره می‌دهد.

این کارگردان صاحب نام سینما ادامه داد: این فیلم نشان می‌دهد زن و مرد متقابلا می‌توانند به هم کمک کنند و اگر شرایط برایشان فراهم باشد‌، می‌توانند مفید باشند و «جزیره رنگین» می‌تواند واقعا رنگین باشد.

 

نمایش آثار ۶ فیلمساز در چهارمین روز از جشنواره فجر در برج میلاد

شش اثر سینمایی در بخش‎های رقابتی سودای سیمرغ، نگاه نو، هنر و تجربه و مستند در چهارمین روز از سی وسومین جشنواره فیلم فجر در سالن همایش‌های برج میلاد به نمایش در می‌آید.

فیلم‌های دوران عاشقی، فیه مافیه، بدون مرز، عصریخبندان، تاآمدن احمد، داره صبح میشه در چهارمین روز از نمایش در بخش‌های سودای سیمرغ، نگاه نو، مستند و هنر وتجربه به نمایش در می‌آیند.

 

دوران عاشقی

علیرضا رئیسیان این فیلم را کارگردانی کرده است. دوران عاشقی با فیلمنامه‌ای از رؤیا محقق که از مهسا محب‌علی تشکر شده است به نگارش درآمده و یک درام خانوادگی است که در یک بستر اجتماعی روز اتفاق می‌افتد.

لیلا حاتمی، شهاب حسینی، فرهاد اصلانی، پرویز پورحسینی و بیتا فرهی ایفای نقش کرده‌اند.

 

فیه مافیه

فیلم مستند «فیه ما فیه» با نگاه به نسبت سینما و روحانیت در سی و سومین جشنواره فیلم فجر رقابت می‌کند. مستند «فیه ما فیه» به کارگردانی صادق داوری فر درباره نسبت سینما و روحانیت ساخته شده است .

 

بدون مرز

فیلم سینمایی «بدون مرز» نخستین ساخته بلند امیرحسین عسگری است. این فیلم داستان پسری را روایت می‌کند که هر روز برای ماهیگیری به کشتی به گل نشسته‌‎ای در نقطه صفر مرزی پا می‌گذارد وآنجا را به محلی برای آرامش خود تبدیل کرده، اما حضور غریبه‌ای این آرامش به هم می‌زند.

علیرضا بالدی، زینب ناصر پور، آرش مهربان، ارسلان علی پوریان بازیگران این فیلم هستند .

 

عصر یخبندان

دومین همکاری مصطفی کیایی با منصور لشکری قوچانی بعد از فیلم «خط ویژه» است .

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: در «عصریخبندان» خارپشت ها تصمیم گرفتند رنج خارهای یکدیگر را تحمل کنند اما کنار هم باشند و به هم گرما بدهند، خارپشت‌ها تنها جاندارانی بودند که در «عصر یخبندان» زنده ماندند.

بهرام رادان، مهتاب کرامتی، آنا نعمتی، سحر دولتشاهی، محسن کیایی، مینا ساداتی و فرهاد اصلانی …، با حضور ژاله صامتی بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش می‌پردازند.

 

تا آمدن احمد

به کارگردانی صادق صادق‌دقیقی درباره جزیره خارک درطول ۲۸۰۰ روزجنگ است که ۲۸۴۰ بار بمباران شد. افسر اسدی، پرهام دلدار، مهدی فقیه، بهرام ابراهیمی، جواد پولادی، ونوس حسن کانلی، محمد جواد سلام پور، سینوهه دانشمند، حسین قفلی در این فیلم به هنرنمایی می‌پردازند.

 

داره صبح می‌شه

این فیلم ساخته یلدا جبلی است که در بخش «هنر و تجربه» سی‌و‌سومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی‌آید. در این فیلم رویا نونهالی، رعنا آزادی‌ور، الهه حصاری، بابک کریمی، مهدی احمدی، امیر حسین آرمان، ایرج شهزادی، فریبا جدیکار، گیلدا حمیدی و ارشیا جم بازی می‌کنند. این فیلم عاشقانه روایتگر چهار خانواده است که در یک شب تا صبح را به نمایش می گذارد و هر خانواده رازی را در خود دارد که ریشه‌اش در قصه خانواده دیگر است.

 

نتایج روز سوم ارای تماشاگران 

 

نتایج آرای مردمی سومین روز از سی و سومین جشنواره فیلم فجر اعلام شد.

با شمارش ۲۷۲۹۸ برگ رای تماشاگران تا روز سوم جشنواره به ترتیب فیلم های رخ دیوانه به کارگردانی ابوالحسن داوودی با میانگین امتیاز ۳/۲۳ ، فیلم عصریخبندان به کارگردانی مصطفی کیایی با میانگین امتیاز ۳/۱۲ و فیلم کوچه بی نام به کارگردانی هاتف علیمردانی با میانگین امتیاز ۳/۰۲ تا این تاریخ به ترتیب رتبه اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند .

 

سینماگران آثار بی حاشیه ای ساخته اند/ فیلم‌های سال آینده فروش خوبی خواهند داشت

حجت الله ایوبی در جمع خبرنگاران

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس سازمان سینمایی دیروز در حاشیه بازدید از کاخ جشنواره و پس از تماشای فیلم «شکاف» به کارگردانی کیارش اسدی زاده  در جمع خبرنگاران گفت: من از منتقدان و رسانه ها درخواست دارم با احتیاط بیشتری در رابطه با سینما اظهار نظر کنند.

وی افزود: برخی از همین رسانه ها سال گذشته و پس از برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم فجر مرتباً اعلام می کردند که سال ۹۳ سال سیاهی برای سینمای ایران خواهد بود این در حالی است که فیلم های اکران شده در سال ۹۳ توانست با استقبال زیادی از سوی مخاطبان روبرو شود.

وی ادامه داد: بنا به آمار ما امسال بیش از ۷۰ درصد افزایش فروش داشتیم و من مطمئن هستم که سال آینده برای سینمای ایران از لحاظ اقتصادی سال بسیار خوبی خواهد بود و آثار سینمایی با فروش موفقی روبرو خواهند بود.

او خاطرنشان ساخت:  ما باید از حواشی به دور باشیم و این را بدانیم که ادامه آرامش به نفع همه اهالی سینما است.

وی گفت: امسال خود سینماگران عامل اصلی حفظ آرامش در سینما بودند و فیلم های بی حاشیه ای ساختند که همین امر مهم باعث وجود آرامش در سینمای ایران شد و من امیدوارم که این آرامش همچنان در سینما ادامه داشته باشد.

 

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=2490

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *