فجر ۳۳/پرکارترین سینماگران کشور را بشناسید

جشنواره فیلم فجر هر ساله فرصتی است تا سینماگران حرفه ای کشور در رشته های مختلف سینمایی، توانمندی های خویش را در معرض قضاوت قرار داده و برای دریافت سیمرغ بلورین جشنواره به عنوان مهم ترین و معتبرترین رویداد سینمایی کشور به رقابت بپردازند. سینماپرس گزارشی از میزان حضور فعالان سینمایی در جشنواره فیلم فجر را مهیا کرده است که از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

هفت سرزمین / امسال در بخش اصلی سی و سومین جشنواره فیلم فجر شاهد حضور فیلم های «ارغوان» به کارگردانی کیوان علیمحمدی و امید بنکدار، «اعترافات ذهن خطرناک من» به کارگردانی هومن سیدی، «ایران برگر» به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی، «بوفالو» به کارگردانی کاوه سجادی حسینی، «بهمن» به کارگردانی مرتضی فرشباف، «تا آمدن احمد» به کارگردانی صادق صادق دقیقی، «تگرگ و برف» به کارگردانی رضا کریمی، «حکایت عاشقی» به کارگردانی احمد رمضان زاده، «خانه دختر» به کارگردانی شهرام شاه حسینی، «خداحافظی طولانی» به کارگردانی فرزاد موتمن، «دوران عاشقی» به کارگردانی علیرضا رئیسیان، «رخ دیوانه» به کارگردانی ابوالحسن داوودی، «روباه» به کارگردانی بهروز افخمی، «شرفناز» به کارگردانی حسن نجفی، «شکاف» به کارگردانی کیارش اسدی زاده، «شیفت شب» به کارگردانی نیکی کریمی، «طعم شیرین خیال» به کارگردانی کمال تبریزی، «عصر یخبندان» به کارگردانی مصطفی کیایی، «مرگ ماهی» به کارگردانی سید روح الله حجازی، «مزار شریف» به کارگردانی عبدالحسن برزیده، «مشرف به کوچه بی نام» به کارگردانی هاتف علیمردانی، «من دیه گو مارادونا هستم» به کارگردانی بهرام توکلی، «قول» به کارگردانی محمدعلی طالبی و «فرار از قلعه رودخان» به کارگردانی غلامرضا رمضانی هستیم.

 از آنجا که این جشنواره فیلم فجر عملکرد یک ساله سینمای ایران را نشان می دهد و از اهمیت بسیار ویژه و بالایی برخوردار است برآن شدیم تا فهرستی از هنرمندان پرکار در برخی از رشته های مهم سینمایی تهیه نماییم که توجه خوانندگان سینماپرس را در ذیل مطلب به این فهرست جلب می نماییم:

جلوه های ویژه:

آرش آقابیک با طراحی جلوه های ویژه میدانی فیلم های «بهمن» و «خداحافظی طولانی»

امیر رضا معتمدی با طراحی جلوه های ویژه کامپیوتری فیلم های «مزار شریف» و «حکایت عاشقی»

جواد مطوری با طراحی جلوه های ویژه کامپیوتری فیلم های «مرگ ماهی» و «بهمن»

هر سه به صورت مشترک جزو پرکار ترین طراحان جلوه های ویژه با دو فیلم سینمایی در سی و سومین جشنواره فیلم فجر هستند. البته آقابیک در زمینه طراحی جلوه های ویژه میدانی در میان سایر همکارانش رکورد حضور در این دوره از جشنواره را شکسته است.

در این میان تعداد دیگری از طراحان جلوه های ویژه سینمای ایران از جمله: رضا ترکمان «شرفناز»، فرهاد یوسفی «طعم شیرین خیال»، محمدرضا اسماعیل نژاد با طراحی جلوه های ویژه میدانی «مرگ ماهی»، علی قرایی با طراحی جلوه های ویژه میدانی «مزار شریف»، محسن روزبهانی با طراحی جلوه های ویژه «حکایت عاشقی» از دیگر طراحان جلوه های ویژه ای هستند که در جشنواره سی و سوم با یک فیلم حضور دارند.

چهره پردازان:

مهرداد میرکیانی با فیلم های «اعترافات ذهن خطرناک من»، «بوفالو»، «مرگ ماهی»، «بهمن»

سودابه خسروی با فیلم های «ارغوان»، «دوران عاشقی»، «عصر یخبندان»

مجید اسکندری با فیلم های «تگرگ و آفتاب»، «حکایت عاشقی»، «طعم شیرین خیال»

محسن دارسنج با فیلم های «خانه دختر»، «روباه»، «من دیه گو مارادونا هستم»

مهری شیرازی با فیلم های «تا آمدن احمد»، «رخ دیوانه»

همچنین مهین نویدی «ایران برگر»، میشا جودت «خداحافظی طولانی»، علیرضا جوادپور «شرفناز»، عباس عباسی «شکاف»، افروز بوجاریا «شیفت شب»، سعید ملکان «مزار شریف»، ایمان امیدواری «مشرف به کوچه بی نام»، عبدالرضا رادمنش «فرار از قلعه رودخان» جزو چهره پردازانی هستند که تنها با یک فیلم در این رویداد بزرگ سینمایی حضور دارند.

نکته جالب در این لیست عدم حضور چهره پرداز در فیلم سینمایی «قول» به کارگردانی محمدعلی طالبی است.

بر اساس این آمار مهرداد میرکیانی با طراحی چهره پردازی ۴ فیلم هومن سیدی، کاوه سجادی حسینی، سید روح الله حجازی و مرتضی فرشباف پر کارترین طراح چهره پردازی در سی و سومین جشنواره فیلم فجر است که می تواند تاثیر مهمی در کاندیدا شدن و یا بردن احتمالی سیمرغ بلورین این رشته برای او باشد.

فیلمبرداران:

علیرضا برازنده با فیلم های «بوفالو»، «تگرگ و آفتاب»، «شیفت شب»، «دوران عاشقی»

محمود کلاری با فیلم های «مرگ ماهی»، «مشرف به کوچه بی نام»

هومن بهمنش با فیلم های «بهمن»، «من دیه گو مارادونا هستم»

مرتضی غفوری با فیلم های «خانه دختر»، «خداحافظی طولانی

همچنین مهدی جعفری «عصر یخبندان»، علیرضا زرین دست «مزار شریف»، محمدرضا سکوت «فرار از قلعه رودخان»، حسین قاسمی وند «قول»، مرتضی صمدی «اغروان»، پیمان شادمانفر» اعترافات ذهن خطرناک من»، تورج منصوری «ایران برگر»، فریدون شیردل «تا آمدن احمد»، محمد آلادپوش «حکایت عاشقی»، فرشاد محمدی «رخ دیوانه»، ماکان عاشوری «روباه»، بایرام فضلی «شرفناز»، مجید گرجیان «شکاف» علی تبریزی «طعم شیرین خیال» فیلمبردارانی هستند که تنها با یک فیلم در این دوره از جشنواره حضور دارند.

بر اساس این آمار علیرضا برازنده با ۴ فیلم کاوه سجادی حسینی، رضا کریمی، نیکی کریمی و علیرضا رئیسیان پر کارترین مدیر فیلمبرداری این دوره از جشنواره است.

طراحان صحنه و لباس:

اصغر نژاد ایمانی با فیلم های «ایران برگر»، «مشرف به کوچه بی نام»

کامیاب امین عشایری با فیلم های «بوفالو»، «مرگ ماهی»

مشکین مهرگان با فیلم های «حکایت عاشقی»، «مزار شریف»

مجید لیلاجی با فیلم های «رخ دیوانه»، «طعم شیرین خیال»

نکته جالب در مورد طراحان صحنه و لباس این است که افراد نام برده هر یک با حضور در دو فیلم سینمایی به طور مشترک به عنوان پر کارترین طراحان صحنه و لباس شناخته شده اند.

همچنین امیرحسین قدسی «ارغوان»، محسن نصرالهی «اعترافات ذهن خطرناک من»، بهزاد کزازی «بهمن»، حسین مجد «تگرگ و آفتاب»، علی نصیری نیا «تا آمدن احمد»، آیدین ظریف «خانه دختر»، جهانگیر میرزاجانی «خداحافظی طولانی»، مجید میرفخرایی «دوران عاشقی»، مرجان شیرمحمدی «روباه»، بهنام جعفری «شرفناز»، ملودی اسماعیلی «شکاف»، سولماز صدقی «شیف شب»، حجت اشتری «عصر یخبندان»، کیوان مقدم «من دیه گو مارادونا هستم»، محمد علی طالبی «قول»، طیبه مهد «فرار از قلعه رودخان» طراحان صحنه و لباسی هستند که تنها با یک فیلم در سی و سومین جشنواره فیلم فجر حضور دارند.

صدابرداران:

مهران ملکوتی با فیلم های «اعترافات ذهن خطرناک من»، «بوفالو»

حسن زاهدی با فیلم های «ایران برگر»، «مزار شریف»

عباس رستگارپور با فیلم های «دوران عاشقی»، «طعم شیرین خیال»

وحید مقدس با فیلم های «مرگ ماهی»، «بهمن»

از میان صدابران سینمای ایران تنها این افراد هستند که به طور مشترک با داشتن دو فیلم جزو پرکارترین صدابرداران سینما در جشنواره سی و سوم تلقی می شوند.

همچنین مهدی صالح کرمانی «ارغوان»، جواد مقدس «تگرگ و آفتاب»، مسیح سراج «تا آمدن احمد»، ایرج شهزادی «حکایت عاشقی»، منصور شهبازی «خانه دختر»، امیر نوبخت «خداحافظی طولانی»، نظام الدین کیایی «رخ دیوانه»، سعید احمدی «روباه»، فرخ فدایی «شرفناز»، بابک اردلان «شکاف»، یدالله نجفی «شیفت شب»، امیر نوبخت حقیقی «عصر یخبندان»، محمد خرسند «مشرف به کوچه بی نام»، محمود سماک باشی «من دیه گو مارادونا هستم»، حمید سلیمان زاده «قول» بهمن اردلان «فرار از قلعه رودخان» هر کدام با یک فیلم در این رویداد مهم سینمایی حاضر هستند.

تدوین گران:

بهرام دهقانی با فیلم های «بوفالو»، «رخ دیوانه»، «طعم شیرین خیال»، «من دیه گو مارادونا هستم»

نیما جعفری جوزانی با فیلم های «حکایت عاشقی»، «عصر یخبندان»

هایده صفی یاری با فیلم های «شیفت شب» و «مرگ ماهی»

همچنین امیر ادیب پرور «مشرف به کوچه بی نام»، محمدعلی سجادی «مزار شریف»، کاوه ایمانی «فرار از قلعه رودخان»، آرش ترابی «قول»، سیاوش پور خلیلی «ارغوان»، هومن سیدی «اعترافات یک ذهن خطرناک»، مهدی جودی «تگرگ و آفتاب»، صادق صادق دقیقی «تا آمدن احمد»، میثم مولایی «خانه دختر»، ژیلا ایپکچی «خداحافظی طولانی»، آیدین افخمی «روباه»، حسین حشمت نیا «شرفناز»، کیارش اسدی زاده «شکاف» از جمله تدوین گرانی هستند که تنها با یک فیلم در جشنواره حضور دارند.

از این رو بهرام دهقانی با تدوین ۴ فیلم سینمایی پر کار ترین تدوین گر در این دوره از جشنواره محسوب شده که می تواند شانس او را برای کاندیداتوری و دریافت سیمرغ بلورین از جشنواره بالا ببرد.

آهنگسازان:

حامد ثابت با فیلم های «من دیه گو مارادونا هستم»، «مرگ ماهی»، «بهمن» و «اعترافات ذهن خطرناک من»
آرمان موسی‌پور با فیلم های «عصر یخبندان» و «روباه»
بهزاد عبدی با فیلم های «فرار از قلعه رودخان»، «بوفالو»، «تا آمدن احمد» و «مزارشریف»
کارن همایونفر با فیلم های «شیفت شب» و «رخ دیوانه»

همچنین بردیا کیارس «ارغوان»، ارشک رفیعی «ایران برگر»، بهرام دهقانیار «تگرگ و آفتاب» وحید درخشانی «حکایت عاشقی» و… از جمله آهنگسازانی هستند که تنها با یک فیلم در این دوره از جشنواره حاضر هستند.

از این رو بهزاد عبدی و حامد ثابت هر یک با داشتن چهار فیلم در جشنواره جزو پر کارترین آهنگسازان محسوب می شوند.

بازیگران مرد:

بابک حمیدیان با فیلم‌های «روباه»، «شکاف»، «مرگ ماهی» و «من دیه گو مارادونا هستم»
فرهاد اصلانی با فیلم‌های «دوران عاشقی»، «عصر یخبندان» و «مشرف به کوچه بی‌نام»
هومن سیدی با فیلم‌های «بوفالو» و «من دیه گو مارادونا هستم»
بهرام رادان با فیلم‌های «عصر یخبندان» و «حکایت عاشقی»
سعید آقاخانی با فیلم‌های «خداحافظی طولانی» و «من دیه گو مارادونا هستم»
شهاب حسینی با فیلم‌های «دوران عاشقی» و «طعم شیرین خیال»
صابر ابر با فیلم‌های «رخ دیوانه» و «من دیه گو مارادونا هستم»
حمید گودرزی با فیلم‌های «ایران برگر» و «روباه»

امیر آقایی با فیلم های «مشرف به کوچه بی نام» و «شیفت شب»

در این میان بابک حمیدیان مانند سال گذشته با بازی در ۴ فیلم سینمایی پرکارترین بازیگر در سی و سومین جشنواره فیلم فجر است.

بازیگران زن:

مهتاب کرامتی با فیلم‌های «ارغوان»، «مزار شریف» و «عصر یخبندان»
گوهر خیراندیش با فیلم های «ایران برگر»، «رخ دیوانه»، «شیفت شب»
سحر قریشی با فیلم‌های «تگرگ و آفتاب» و «شیفت شب»
باران کوثری با فیلم‌های «خانه دختر» و «مشرف به کوچه بی‌نام»
پانته آ بهرام با فیلم‌های «مرگ ماهی» و «مشرف به کوچه بی‌نام»
طناز طبابایی با فیلم‌های «رخ دیوانه» و «مرگ ماهی»
نازنین بیاتی با فیلم‌های «رخ دیوانه» و «طعم شیرین خیال»
سحر دولتشاهی با فیلم‌های «شکاف» و «عصر یخبندان»
پانته آ پناهی‌ها با فیلم‌های «بوفالو» و «من دیه گو مارادونا هستم»

در این میان مهتاب کرامتی و گوهر خیراندیش هر یک با بازی در ۳ فیلم سینمایی به صورت مشترک رکورد دار حضور در سی و سومین جشنواره فیلم فجر هستند. البته مهتاب کرامتی با فیلم سینمایی «جامه دران» در بخش فیلم های «نگاه نو» نیز حضور دارد که می توان او را به نوعی پر کار ترین بازیگر زن در سی و سومین جشنواره فیلم فجر دانست.

منبع: سینما پرس

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=867

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *