فرشته به برگزیدگان ادبیات داستانی جایزه داد

مراسم پایانی اولین دوره جایزه داستانی فرشته با موضوع دهه ۶۰ با تقدیر از احمدرضا احمدی روز جمعه ۲۲ خرداد در مجموعه شهر کتاب فرشته برگزار شد.

هفت سرزمین/ بر اساس گزارش رسیده، ابتدای مراسم به معرفی برگزیدگان این جایزه اختصاص داشت که نفرات اول تا دهم جایزه خود را از چهره‌هایی چون ابراهیم حقیقی، رویا تیموریان، لیلی گلستان، مصطفی مستور، بهروز افخمی، محمد چرمشیر و مهدی فیروزان دریافت کردند که به ترتیب عبارتند از: ۱- محمدرضا امانی ۲- مصطفی انصافی ۳- ساسان شیبانی‌نژاد ۴- مجتبی فدایی ۵- فاطمه مهدوی‌پور ۶- الهام نظری ۷- امیررضا جلالیان ۸- فرشاد موسی‌زاده ۹- محسن کاکاوند ۱۰- مرتضی برزگر.

در ادامه لیلی گلستان از شکوفه هاشمیان که داستان او جزو ۱۰ داستان برتر قرار نگرفته بود تقدیر کرد و گفت یک هفته با این داستان زندگی کرده است.

در این مراسم مهدی فیروزان، مدیر عامل شهر کتاب، در سخنرانی کوتاهی گفت: جایزه‌ فرشته از طرف شهر کتاب فرشته یکی از رویدادهای خجسته‌ خانواده‌ شهر کتاب است و به واقع این حضور کمی و کیفی کسانی است که حداقل ۴۰ – ۵۰ سال فرهنگ و هنر این کشور را ساخته‌اند و هم برای شهر کتاب محترم است و هم برای داستان کوتاه و هم برای کسانی که هدیه‌ این داستان را دریافت کردند.

او همچنین از سیدصالح بهشتی، همکاران و برگزارکنندگان این برنامه تشکر کرد و در ادامه جوهر اصلی فعالیت‌های شهر کتاب و مجموعه خانواده شهر کتاب، نشر هرمس، مرکز فعالیت‌های بین‌المللی و… را توسعه‌ فردی و اجتماعی دانست.

فیروزان گفت: الگوی شهر کتاب فرشته یک الگوی ویژه‌ است که با تمام شهر کتاب‌ها متفاوت است. اگر شهر کتاب مرکزی را منظومه‌ای تصور کنیم و شهر کتاب‌های دیگر را مجموعه‌هایی که نیازهای عمومی فرهنگی یک خانواده را از نوع تولید و محصول تامین می‌کنند شهر کتاب فرشته نیز یک بوتیک فرهنگی است.

تقدیر از هنرمندان مهمان جایزه فرشته

در ادامه برنامه مرضیه برومند و بهروز افخمی از هنرمندانی که به شکل افتخاری در جایزه داستانی فرشته شرکت کرده بودند (سحر دولتشاهی، آروند دشت‌آرای، صابر ابر، مهناز افشار، امید روحانی و هنگامه قاضیانی) تقدیر کردند. دولتشاهی، دشت‌آرای و روحانی در مراسم حضور داشتند.

بزرگداشتی برای احمدرضا احمدی

بخش دیگری از این مراسم به بزرگداشت احمدرضا احمدی اختصاص داشت که به دلیل بیماری نتوانست در مراسم حضور پیدا کند.

در این بخش فرشته طائرپور ضمن آرزو برای موفقیت و تداوم این دست برنامه‌هاT درباره احمدرضا احمدی گفت: آنهایی که با احمدرضا آشنا هستند می‌دانند که او در این ایامی که در خانه است و فقط برای دکتر از خانه بیرون می‌رود چقدر به ارتباط و صحبت تلفنی و انتقال طنز شیرین و حتی گله‌هایی که دارد نیازمند است.

او از هنرمندانی که در این برنامه حضور داشتند خواست تمام کسانی که در این لحظه منتظر بودند تا احمدرضا احمدی را ببینند و به احترامش بایستند این ارتباط را حداقل به صورت فردی دنبال کنند و به او بگویند که چقدر از نبودنش در این جمع متاسف بودند و چقدر جایش خالی بوده است.

طائرپور در انتها برای احمدرضا احمدی و کودکی درونش آرزوی سلامتی و شادی کرد.

در بخش پایانی سیدمحمد بهشتی در سخنرانی خود از برگزاری چنین مراسمی ابراز خوشحالی کرد و افزود: بیش‌تر کسانی که در این مجلس حضور دارند کسانی هستند که خاطرات دهه‌ ۶۰ را ایجاد کردند مثل مرضیه برومند، ابراهیم حقیقی و کسانی که سهم خیلی زیادی دارند در خاطراتی که در دهه‌ ۶۰ برای ما درست شده است.

او افزود: در دهه‌ ۶۰ هنوز انفجار اطلاعات صورت نگرفته بود و در فضای ساکت‌تر و خلوت‌تری زندگی می‌کردیم. امروز هیاهوی زیادی وجود دارد و یک فاصله عجیبی هست با دهه‌ ۶۰، برای همین است که دهه‌ ۶۰ برای خودش یک هویت دارد، یک قد و بالا دارد و یک چیزی است که می‌شود دور و اطرافش چرخید. برای خودش شخصیت دارد، عطر و طعم دارد و شاید به همین خاطر می‌شود گفت دهه‌ ۶۰ هویتی دارد که برای مثال به دهه ۷۰ نمی شود گفت. در واقع باید یک یکپارچه‌گی و هویت داشته باشد آن دهه که قابل ذکر باشد و دهه‌ ۶۰ این هویت و یکپارچگی را دارد. حتی نسبت به گذشته نیز همین حالت هست یعنی چیزی به اسم دهه‌ ۵۰ نداریم، البته خاطرات و هنر در فیلمT در موسیقی و ادبیات و شعر و .. داریم اما به پررنگی دهه‌ ۶۰ نیست. از این جهت شاید بتوان گفت دهه‌ ۶۰ یک برند است و می‌تواند موضوع قصه‌گویی، فیلم‌سازی و حتی موضوع زندگی قرار گیرد. برای همین می‌توان گفت که میدان خوبی است برای ذوق‌آزمایی و تمرین جوانان و در واقع چون دچار ازدحام دهه‌های بعد و بخصوص دهه‌ای که در آن به سر می‌بریم نیست و می‌شود عطر و طعم آن را تشخیص دادT ترازوی خوبی است برای سنجش هنر جوانان و به همین دلیل از این ابتکار خوشحال هستم.

بهشتی بزرگداشت احمدرضا احمدی و این را که از او در این‌چنین مراسمی یاد کردند خوش‌ذوقی دانست و گفت: احمدرضا احمدی جزو کسانی است که یادآور دهه‌ ۶۰ است؛ همان صفا و یکپارچگی و همان قهر و آشتی‌های ساده‌ای که در احمدرضا احمدی نیز وجود دارد زیرا هر جایی که احمدرضا حضور داشت دیده‌ام که او حال همه را با طنز و شوخی و شیرینی‌اش و نکته‌بینی‌های ظریفی که دارد خوب کرده. اکثر هنرمندان تحمل یکدیگر را ندارند و احمدرضا احمدی جزو آن دست هنرمندانی است که این خصوصیت در وجود او بسیار کم‌رنگ است و شاید به همین دلیل است که در بین همه‌ هنرمندان؛ نویسندگان و نقاشان، دوست‌داشتنی و شناخته‌شده است و با همه رابطه دارد. حالا همان احمدرضایی که حال همه را خوب می کرد الان حالش خوب نیست و جا دارد تمام کسانی که حتی یک بار حالشان با احمدرضا خوب شده این بدهی‌شان را به احمدرضا بدهند و کمک کنند تا حالش خوب شود، قطعا مشکل احمدرضا جسمی نیست؛ او نیاز دارد که به او توجه شود و به اصطلاح نازش کشیده شود.

در این مراسم که با اجرای بهرام شاه محمدلو همراه بود چهره‌هایی همچون: احمد مسجدجامعی، کامبوزیا پرتوی، سروش صحت، مرجان شیرمحمدی، نوید محمدزاده، مهراوه شریفی‌نیا و… حضور داشتند.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=9849

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *