فعلاً منتظر اکران «نهنگ عنبر» و «خانه دختر» نباشید

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بررسی و بازبینی دو فیلم «خانه دختر» و «نهنگ عنبر» خبر داد و گفت: فعلا برنامه‌ای برای اکران این فیلم‌ها در آینده نزدیک نداریم.

هفت سرزمین/  حسین نوش‌آبادی با بیان این‌که برخی اصلاحات با همکاری و کمک کارگردان و تهیه‌کننده فیلم «خانه دختر» انجام شده است، اظهار کرد: به‌نظر می‌آید اشکالاتی که متوجه این فیلم بوده در حال برطرف شدن است؛ ولی هنوز تصمیمی برای اکران این فیلم در آینده نزدیک گرفته نشده است. امیدوارم با رفع اشکالات محتوایی این فیلم با همکاری کارگردان و تهیه‌کننده، مشکل اکران این فیلم هرچه سریع‌تر حل شود. به‌دلیل بعضی اشکالات و مسائلی که وجود داشت، زمان اکران «خانه دختر» نهایی نشده است و در حال بازبینی و بررسی برای رفع اشکالات آن هستیم. اگر این اشکالات رفع شود این فیلم در نوبت اکران قرار خواهد گرفت.

او همچنین درباره اکران فیلم «نهنگ عنبر» نیز گفت: این فیلم به‌دلیل این‌که جزو فیلم‌های طنز است، یک‌بار بازبینی شده و مواردی که برای اصلاح لازم بوده، یادآوری شده است. «نهنگ عنبر» برای دومین‌بار در حال بررسی و بازبینی است و فعلا اکران نخواهد شد. این فیلم‌ها به‌دلیل نقطه‌نظرات و اشکالات محتوایی که منطبق بر برخی آموزه‌های ملی و اسلامی نیستند در حال بررسی‌اند و پس از رفع مشکلات، در نوبت اکران قرار می‌گیرند.

تحریم «خانه دختر» توسط حوزه هنری؟!

نوش‌آبادی در بخش دیگری از سخنانش درباره زمزمه‌های مبنی بر تحریم فیلم «خانه دختر» توسط حوزه هنری، گفت: وزارت ارشاد متولی رسمی مسائل فرهنگی کشور است و هر تصمیمی که در این وزارتخانه اتخاذ شود، باید آن را اجرایی دانست. مأموریت‌هایی مانند صدور مجوز فیلم و نمایش آن با در نظر گرفتن تمام شرایط و قواعد قانونی انجام می‌شود و مجوزی که به آن داده می‌شود، مورد تأیید و تصویب سایر دستگاه‌ها هم باید قرار گیرد و این دستگاه‌ها باید به تصمیم وزارت ارشاد به‌عنوان مجری سیاست‌های نظام در بخش فرهنگ و هنر احترام بگذارد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این تصور که وزارت ارشاد برای خودش تصمیم بگیرد و نهادها و دستگاه‌های دیگر هم برای خودشان، خلاف سیاست‌های فرهنگی و مغایر با اصل همبستگی بین نهادها است. وقتی یک اثر هنری مانند فیلم، تشریفات قانونی را طی می‌کند، نباید برای اکرانش مقاومت کرد، چون مجوزی که به آن داده می‌شود فقط برای سینماهای کشور نیست، بلکه برای همه دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف است.

او افزود: مسوولان حوزه هنری در شورای بازبینی و صدور مجوز برای پروانه نمایش و اکران فیلم‌ها عضو هستند و از آن‌ها انتظار می‌رود پس از صدور مجوز برای یک فیلم با برخی واکنش‌ها و تصمیم‌ها باعث ایجاد بدبینی و دوگانگی نشوند. دولت هم وظیفه دارد همه نهادها را تنظیم کند و اگر نهادی بخواهد بدون هماهنگی کاری کند، نسبت به آن واکنش نشان دهد. در غیر این صورت، شاهد به‌وجود آمدن یأس، ناامیدی و دلسردی بین مردم خواهیم بود.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=7829

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *