قدیمی ترین جایزه ادبی انگلستان به بنگلادش رسید

جایزه ادبی «جیمز تیت بلک» انگلستان به اولین رمان ضیاء حیدر رحمان نویسنده بنگلادشی  تعلق گرفت.

هفت سرزمین/ «ضیاء حیدر رحمان» نویسنده بنگلادشی موفق شد با اولین رمان خود جایزه ۱۰ هزار پوندی «جیمز تیت بلک» که عنوان قدیمی‌ترین جایزه ادبی انگلستان را یدک می‌کشد، از آن خود کند.

حیدر رحمان جایزه خود را در جشنواره بین‌المللی کتاب ادینبورگ دریافت کرد. نام رمان او «نور چیزی که می‌شناسیم» است که به موضوعاتی چون جنگ افغانستان و بحران بانکی پرداخته است.

این نویسنده نوقلم برای به دست آوردن جایزه «تیت بلک» نامزدهای دیگری همچون «سامانتا هاروی»، «اسمیت هندرسون» و «متیو توماس» را شکست داد.

به گزارش گاردین، در بخش کتاب زندگینامه‌ای هم نام «ریچارد بنسون» برای نگارش «دره» به عنوان برنده اعلام شد. بنسون در این اثر، تاریخچه ۱۰۰ ساله خاندان خود در یورکشایر را روایت کرده است.

جوایز «تیت بلک» سال ۱۹۱۹ توسط «ژانت کوتس» همسر «جیمز تیت بلک» راه‌اندازی شد تا یاد همسر درگذشته‌اش را گرامی دارد. هر ساله بیش از ۴۰۰ کتاب و نمایش‌نامه توسط دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه ادینبورگ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا برندگان بخش‌های مختلف مشخص شوند. «دی.اچ. لارنس»، «آنجلا کارتر» و «گراهام گرین» از نویسندگان مطرحی هستند که پیش از این موفق به کسب این جایزه شده‌اند.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12720

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *