«کره زمین» دیگر غبار ندارد

در مراسم رونمایی از مجسمه غبارروبی شده «کره زمین» اثر آرنالدو پومودورو، به حضور ایران در دوسالانه ونیز در فضایی وسیع تر از همیشه وهمکاری های مشترک دو کشور در برپایی نمایشگاه های هنری اشاره شد.

هفت سرزمین/ مراسم رونمایی از مجسمه غبارروبی شده «کره زمین» اثر آرنالدو پومودورو مجسمه ساز ایتالیایی با حضور مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در تهران، نماینده بنیاد پومودورو، مجید ملانوروزی مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، مزدک فیض نیا نماینده بنیاد فیض نیا و جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

گسترش فضای غرفه ایران در دوسالانه ونیز

مجید ملانوروزی رییس موزه هنرهای معاصر تهران در این مراسم در سخنانی گفت: این مراسم اگر چه کوتاه اما نمادین است و نشانگر روابط خوب هنرمندان ایرانی و ایتالیایی است و ما مفتخریم که اثری از آرنالدو پومودورو را در این موزه داریم.

وی با اشاره به چگونگی انجام این پروژه در غبارروبی مجسمه «کره زمین» اثر آرنالدو پومودورو مجسمه ساز ایتالیایی یادآور شد: ما با مکاتبه با آقای پومودورو از او خواستیم که نمایشگاهی از آثارش را در موزه هنرهای معاصر تهران برپا کند و موضوع غباروبی مجسمه «کره زمین» او نیز مطرح شد که در نهایت با مشارکت بنیاد فیض نیا که برگزاری برنامه های هنری ایران و ایتالیا را دنبال می کند، این پروژه انجام شد.

وی افزود: غبارروبی از مجسمه «کره زمین» می تواند ما را هم به موضوع محیط زیست و هم احترام به آثار هنری متوجه سازد.

ملانوروزی به ارتباطات بین المللی هنر ایران اشاره و بیان کرد: بعد از ۴۰ سال حضور ایران را در دوسالانه ونیز در فضایی گسترده تر از قبل خواهیم داشت و فضای نمایشگاهی ما چند برابر سال های قبل است تا بتوانیم چهره خوبی از هنر ایران را در دوسالانه ونیز که ویترین هنر معاصر جهان است، به نمایش بگذاریم.

رونمایی از مجسمه آرنالدو پومودورو

حضور اثری از مجسمه ساز ایتالیایی درایران یادآور پیوندهای تاریخی دو کشور است

مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در ایران نیز در سخنانش با تقدیر از همه کسانی که در غبارروبی این  مجسمه همکاری داشته اند، بیان کرد: سخن از پیکره ای است که از نظر دید زیباشناختی پیکره ای بدون زوایا و دارای شکنندگی های خاص خود است. زمانی که در بیرون قرار داده می شود در معرض آلودگی هوا قرار می گیرد و نمای خود را که بازتابنده نور است، از دست می دهد، لذا نیاز به مرمت استادانه از سوی متخصصان وجود داشت.

سفیر ایتالیا با اشاره به سابقه هنری آرنالدو پومودورو یادآور شد: زمان آغاز حرکت هنری این هنرمند با عنوان «تداوم» در سالهای دهه ۶۰ میلادی با تفکر عمیق او درباره هنر، انسان و زیبایی شناسی همراه بود و اثر «کره زمین» او نیز برآمده از دیدگاه های او نسبت به هنر است. آثار این هنرمند از هنر میخی الهام می گیرد و توانایی اش را با وام گرفتن از پیشینه رنسانس هنر در ایتالیا به نمایش می گذارد.

ایران و ایتالیا گاهواره تمدن های بزرگ دنیا بوده اند

کنچاتوری افزود: حضور این مجسمه در تهران و دقت در حفظ و نگهداری آن یادآور پیوندهای تاریخی دو کشور است. شبه جزیره ایتالیا و فلات ایران گاهواره تمدن های بزرگ در دنیا بوده اند که گاه در جدال با یکدیگر و گاه در صلح و تعامل به سر برده اند. منافع جداگانه برای مدت طولانی آنها را از هم دور نگاه داشت، آن گاه درافق فرهنگ ظاهر می شوند که آنها را به هم نزدیک می گرداند.

وی با اشاره به حضور فرزند امپراطور ایتالیا در دربار شاه ساسانی ایران اظهار کرد: امپراطور ایتالیا که بازآورنده تاریخ نوینی برای روم کهن بود، در دوران نونهالی و جوانی در دربار شاه ساسانی یزدگرد سوم پا گرفت چون پدرش او را به امانت به نشانه احترام نسبت به خردمندی و درایت ایرانیان باستان به دربار ساسانیان سپرد.

اثر پومودورو ما را به واکاوی هسته هر شی دعوت می کند

سفیر ایتالیا در ایران در بخش دیگری از سخنانش به دستاوردهای همکاری و تعامل ایران و ایتالیا در گذشته های دور اشاره کرد و افزود: یکی از این دستاوردها جاده ابریشم است که قلب خود را در فلات ایران و بندرگاهش را در ایتالیا می یافت. امروز نیز این گفتمان عامل موثر در نزدیکی ملت هاست. زبان ها و فرهنگ های ما موجب پیوند ملت ها به یکدیگر می شود و این فرهنگ ماست که حتی می تواند باعث نزدیکی سایر ملت ها به یکدیگر نیز باشد و به همین دلیل نیز دو زبان فارسی و ایتالیایی در پهنه بزرگ یک جغرافیا حضور داشته است.

سفیر ایتالیا در ایران با اشاره به پروژه «غبارروبی زمین» یادآور شد: تعمق درباره این اثر هنری ما را به حفظ و نگهداری آن وامی دارد تا بتوانیم بهتر به پیشواز آینده برویم و این چنین کلید راه آینده را درمقابل ما قرار می دهد.

وی درباره اثر «کره زمین» گفت: این پیکره ما را به واقعیات امروز رهنمون می سازد، کره ای که شکسته و از هم باز شده است ما را به این واقعیت می رساند که این کره از هم باز شده، باز هم به هم می پیوندد و این چنین ما را در تضادی قوی قرار می دهد که اگر می خواهیم از چهره زمین غبار روبی کنیم، لازم است به درون اشیاء و نهاد آنها پی ببریم.

مائورو کنچاتوری تأکید کرد: لازم است در پی هسته واقعی هر چیزی باشیم و مکانیزم درون اشیاء را پیدا کنیم که چگونه در کنار هم قرار گرفته است و اثر «کره زمین» پومودورو ما را دعوت می کند که به ظاهر هر چیز توجه نکنیم و به درون آنها بنگریم و به این ترتیب به وضعیت نابهنجاری که اطراف ما شکل گرفته است، توجه کنیم و به آن واکنش نشان دهیم.

«کره زمین» از جمله آثار نفیس موزه هنرهای معاصر تهران است

مائورو کنچاتوری سفیر ایتالیا در ادامه با بیان این که اثر «کره زمین» اثر پومودورو از سال ۱۹۷۷ در مجموعه آثار نفیس موزه هنرهای معاصر تهران قرار گرفته است، اظهار کرد: این اثر سال های متمادی در معرض آلودگی محیطی قرار داشته و همین ما را به مرمت و زدودن این آلودگی ها واداشت و برای اجرای این پروژه نیز باید از بنیاد فیض نیا، شرکت آگرین سرمایه گذار این پروژه، موزه هنرهای معاصر تهران و بنیاد پومودورو که مواد لازم را برای غبارروبی در اختیار مسئولان ایرانی گذاشت، سپاسگزاری کنم.

برپایی دو نمایشگاه در راستای همکاری دو کشور ایران و ایتالیا

سفیر ایتالیا در ایران در بخش پایانی سخنانش از همکاری های فرهنگی و هنری میان دو کشور سخن گفت و اضافه کرد: سفارت ایتالیا در تهران همکاری نزدیکی را با موزه هنرهای معاصر تهران دارد و در این راستا طی ماه های آینده سه پروژه هنری تحقق خواهد یافت که اولین آن در تابستان و پاییز سال آینده شمسی خواهد بود و آثار نگارگری هنرمند ایرانی- ایتالیایی بیژن بصیری را با عنوان «تفکر مذابی» به نمایش خواهیم گذاشت که می تواند به مثابه پل پیوند هنری دو کشور عمل کند.

نمایش آثار بیانکینی در ایران

وی ادامه داد: در ادامه این همکاریها، آثار یک پزشک ایتالیایی به نام بیانکینی را به نمایش می گذاریم که شیفته ایران است و بعد از جنگ جهانی دوم در ایران زندگی کرده و این کشور را از طریق نوشتهها، اشعار و آثار نگارگری خود توصیف کرده است و ما هم تلاش می کنیم که بتوانیم آثار منظوم او را به زبان ایتالیایی ترجمه کنیم.

سفیر ایتالیا در ایران درباره برگزاری دوسالانه ونیز و حضور ایران در این نمایشگاه نیز بیان کرد: امروز درباره حضور ایران در دوسالانه ونیز با آقای ملانوروزی صحبت کردیم و برای موفقیت در این دوسالانه هم روی کمک بنیاد فیض نیا و پروفسور منگوتزو حساب کرده ایم.

نمایش آثار هنرمندان ایرانی در ایتالیا

وی یادآور شد: در ایتالیا نیز با موزه هنرهای معاصر تهران همکاری داریم و هم اکنون نیز نمایشگاهی از آثار نگارگران ایرانی در موزه ماکس روم برپاست که آثار این نمایشگاه از جمله بهمن محصص از سوی موزه هنرهای معاصر تهران امانت سپاری شده است.

وی در پایان سخنانش تأکید کرد: من شرط می بندم که ایران و ایتالیا در کنار هم می توانند پیوند دهنده سایر ملت ها به یکدیگر نیز باشند.

رونمایی از مجسمه آرنالدو پومودورو

مرمت و غبارروبی مجسمه «کره زمین» بهترین هدیه به پومودورو بود

در ادامه این مراسم فیلم کوتاهی از روند مرمت و غبارروبی مجسمه «کره زمین» اثر پومودورو به نمایش درآمد و سپس مارکو منگوتزو نماینده بنیاد پومودورو در سخنانی بیان کرد: دوستی اولیه میان بنیاد پومودورو و موزه هنرهای معاصر تهران به دنبال سفر اعضای این بنیاد به موزه هنرهای معاصر در زمان برگزاری دوسالانه مجسمه سازی ایران شکل گرفت، پومودورو مجسمه ساز ایتالیایی امسال ۸۹ ساله خواهد شد که اگر چه نمی خواهد به کسی این موضوع را بگوید اما ما باخبریم و اعلام می کنیم، او به همین دلیل نتوانست به ایران بیاید اما من به سهم خود از سوی پومودورو و بنیادش از همه کسانی که در این پروژه همکاری داشته اند، سپاسگزاریم.

وی در ادامه با اشاره به فرهنگ و تمدن ایرانیان اظهار کرد: فرهنگ در میان ملت ایران ریشه دار است و کسانی که روی پروژه غبار روبی «کره زمین» کار می کردند نیز با دیدگاه فرهنگی، کار را پیش می بردند. کافی است از نگاه یک خبره به ماجرا نگاه کنید، حتی نحوه گذاشتن دست هایشان روی این اثر برنزی و نوع عملکرد آنها در غبارروبی نشان می داد که با چه شیفتگی و عشقی این کار را انجام می دهند.

نماینده بنیاد پومودورو در ادامه با بیان این که «کره زمین» یک سمبل است، متذکر شد: وقتی به این مجسمه نگاه می کنید این پرسش شکل می گیرد که چرا این کره دچار خوردگی شده است و این به حالت پرسش گونه اثر هنری بازمی گردد.

وی تصریح کرد: کره زمین سمبل مادر است که مشابه آن را نیز در برابر وزارت امور خارجه ایتالیا در شهر رم نیز داریم. این جا سخن از یک اثر کروی شکل و گوی نیست بلکه سخن از درون ما انسان هاست. پرسش اساسی هنرمند در قبال آفرینش هنری خود واقع گرایانه است چون اثر هنری در واقعیت خود شکل می گیرد اما همزمان بخشی از هنرمند را نیز نشانه می رود.

مارکو منگوتزو مجسمه «کره زمین» را به مثابه یکی از فرزندان هنرمند ایتالیایی دانست و افزود: این اثر هنری به مثابه فرزندی از فرزندان پومودورو است که حیات و شخصیت درونی خود را دارد و زمانی که بیمار می شود به کمک دیگران نیاز دارد و من فکر می کنم که غبارروبی از این مجسمه بهترین هدیه ای بود که ما می توانستیم به این هنرمند تقدیم کنیم.

رونمایی از مجسمه آرنالدو پومودورو

غبارروبی مجسمه «کره زمین» افتخار بزرگی بود

مزدک فیض نیا نماینده بنیاد فیض نیا آخرین سخنران این مراسم بود که در سخنان کوتاهی از همه مشارکت کنندگان در اجرای این پروژه تشکر کرد و افزود: غبارروبی این مجسمه کار پیچیده ای از نظر تکنیکی نبود اما مهم آن اتفاقاتی بود که پیرامون این پروژه شکل گرفت که مشارکت مردمی و حفظ یک میراث معاصر حاصل آن است و ذکر این نکته الزامی است که همیشه نباید همه مسئولیت ها را به گردن مسئولان دولتی بیاندازیم، می توان از بخش خصوصی و کمک های مردمی برای چنین مقاصدی استفاده کرد.

وی افزود: من از شهر کرمانشاه می آیم که مثل شهر شما این اندازه آلودگی ندارد، بنیاد فیض نیا هم کارش پرداختن به مسائل محیط زیستی نیست وقتی شروع به کار این پروژه کردیم، به این فکر می کردیم که غبارروبی از این اثر چه تأثیری بر مردمی که از کنار آن می گذرند، دارد، اما وقتی کار انجام می شد، شاهد اتفاقات خوبی بودیم.

وی تأکید کرد: غبارروبی مجسمه پومودورو برای ما افتخار بزرگی است اگر چه به نظر می رسد آلودگی شهر تهران مشکل ما نیست، اما مشکل جهانیان، مشکل همه ما هم محسوب می شود.

مزدک فیض نیا در پایان از همکاری پرویز تناولی در برقراری ارتباط با پومودورو و شکل گیری این پروژه و همچنین اعتماد موزه هنرهای معاصر تهران به انجام این پروژه و عینی که با وسواس کار مرمت و غبارروبی این اثر را انجام داد، قدردانی کرد.

رونمایی از مجسمه آرنالدو پومودورو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رونمایی از مجسمه غبار روبی شده «کره زمین» اثر آرنالدو پومودورو در باغ مجسمه موزه هنرهای معاصر تهران بخش پایانی این مراسم بود.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1345

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *