لازم باشد عبایم را می فروشم!

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی گفت: به‌عنوان یک کرمانی، تعهد می‌کنم حتی اگر قرار باشد عبای خود را بفروشم تا جایزه استاد باستانی‌پاریزی بر زمین نماند، این کار را خواهم کرد.

هفت سرزمین/ مدیرمسؤول روزنامه‌ی اطلاعات در مراسم رونمایی از فراخوان جایزه جهانی استاد باستانی‌پاریزی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان برگزار شد، اظهار کرد: من به‌خوبی دغدغه فرزندان و خانواده استاد باستانی‌پاریزی را نسبت به تداوم این جایزه درک می‌کنم.

وی با اشاره به رموز محبوبیت استاد باستانی‌پاریزی، ادامه داد: دانش فراوان استاد، تربیت فرزندان صالح، حضور طولانی او در مطبوعات، زاویه دیدش به تاریخ اسلام، ایران و کرمان و معنویتی نهان که در آثارش هست، از جمله این رموز هستند. همچنین طنزی زیرپوستی که در مطالب استاد نهفته است و استفاده از اصطلاحات محلی که به سخنش رنگ و بوی تازه می‌بخشد و در زمان‌هایی که همه از مطالعه گریزان بودند، افراد بسیاری را به مطالعه واداشت، از جمله ویژگی‌هایی است که به ماندگاری استاد باستانی‌پاریزی کمک کرده است.

او با بیان این‌که نام و آثار باستانی‌پاریزی مانده است و خواهد ماند، اظهار کرد: اگر به‌دنبال جای پای خدا بگردیم تا رمز مقبولیت او را بیابیم، طبق فرموده قرآن «کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند خدای مهربان مهر آن‌ها را در دل دیگران خواهد انداخت». بخشی از کارهای شایسته، انجام فرایض دینی است که در زمان‌های مختلف یکسان است؛ اما برخی دیگر بسته به زمان، متفاوت می‌شوند و تشخیص آن‌ها علم، هنر و توفیق نیاز دارد که استاد باستانی‌پاریزی به خوبی این ویژگی‌ها را داشت.

مدیرمسوول موسسه اطلاعات افزود: عمل صالح صرفا تسبیح و ذکر گفتن نیست، بلکه گاهی کمک به مظلوم و مضحکه ظالم است، یکی از اعمال صالح استاد تشویق درست و بایسته دانشجویان به تاریخ، تحقیق و مطالعه بود.

وی ادامه داد: استاد باستانی‌پاریزی هیچ‌گاه نام کسانی را که از آن‌ها چیزی آموخته بود فراموش نکرد. همچنین کرمان برای او فقط خاک و خاطره نبود، بلکه نمونه‌ای از تاریخ کشور محسوب می‌شد.

دعایی با بیان این‌که استاد باستانی‌پاریزی از مردم و برای مردم نوشت، افزود: این استاد ننگ دهاتی بودن را از زبان تحصیل‌کرده‌ها زدود. عصایش از چوب درختان پاریز بود و هرگز پسوند «پاریزی» را از خود دور نکرد تا یادش باشد از کجا بوده است.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15360

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *