ما با جنون پیوند دادیم از همان آغاز

ناصر فیض در تازه‌ترین نشست «قول و غزل» حوزه هنری به خوانش یکی از تازه‌ترین سروده‌های خود با مضمونی غیر طنز پرداخت.

هفت سرزمین/ در تازه ترین برنامه «قول و غزل» که به شعرخوانی ترانه سرایان و شاعران جوان و پیشکسوت کشور و همچنین معرفی آلبوم ها و نواهای موسیقایی می‌پردازد و شب گذشته در حوزه هنری برگزار شد، اسماعیل امینی با اشاره به سخنانی که کوروش صفوی نایب‌ رییس انجمن زبان‌شناسی کشور اخیرا درباره ترجمه برخی اصطلاحات خارجی در زبان فارسی و خلق واژه‌های تازه توسط مترجمان بیان داشته بود، اظهار کرد: متاسفانه می‌بینیم که برخی سیاسیون بی‌سواد از کلمه ساختار شکنی استفاده می کنند در حالی که این واژه در واقع «ساخت شکنی» بوده است و همین واژه نیز یک اصطلاح است که در تفسیر رمان و قصه استفاده می شود و حتی خیلی ربطی به شعر ندارد، چه برسد به سیاست.

وی ادامه داد: درباره واژه‌ای مانند «تک صدایی» نیز اشتباه برداشت شده است و این واژه درباره رمان و تحلیل رمان گفته شده و متاسفانه وارد سیاست هم شده است.

در ادامه این مراسم سید امیر سادات موسوی شاعر طنزپرداز کشور غزلی جدی برای مخاطبان خواند و به درخواست سعید بیابانکی، یکی از اشعار طنز خود را نیز قرائت کرد.

یک نفر دارد تَه ِ انبار شاعر می‌شود

ضمن ِ دل دادن به یک آچار شاعر می‌شود

یک نفر هم مثل ِ من در حال ِ رفتن روی ِ سِن

موقع ِ سوت و کف ِ حضّار، شاعر می‌شود

در خصوص ِ مولوی بعضی ادیبان گفته‌اند:

«او پس از یک عالمه اِصرار، شاعر می شود»

چون که می‌داند ندارد آب و نانی شاعری!

عاقبت هم از سر ِ اجبار شاعر می‌شود…

ناصر فیض نیز در این مراسم با بیان این که برای نخستین بار در حوزه هنری قصد دارد شعری جدی بخواند، شعر زیر را برای حضار قرائت کرد:

از بس پریشان کرده‌ای فکر و خیالم را

دیگر به خاطر هم ندارم ماه و سالم را

جز انکه یادم هست … گفتی صاف و صادق باش

یعنی که برگردان به من حس زلالم را

ما با جنون پیوند دادیم از همان اغاز

وقتی به نام عشق می‌کردم زوالم را

تو چشم هایت یعنی آن جادوی کفرامیز

من شعرهایم یعنی سحر حلالم را

سهمم تویی از عاشقی یک روز خواهم چید

از شاخه‌های دور حسرت سیب کالم را

گاهی که می‌خواهی بگویی … دوستت دارم

تنها …بگو …شاید … نسوزان احتمالم را

در چشم هایت آن تعبیری ست از آتش

تغییر کن فردای اندوه و ملالم را

می‌پرسم آیا عشق پایان است یا آغاز…

اما جوابی نیست هرگز این سوالم را…

علی فردوسی، صبا فیروزی، زهرا خوشنود، نگار فرشچیان، حمید درویش، المیرا شاهان، محمدرضا مقیمی، الهام رحیمیان و امیر طاهری از دیگر شاعرانی بودند که در این مراسم به شعرخوانی پرداختند.

در این مراسم از انتشار شماره تازه مجله شعر نیز خبر داده شد.

در ادامه این مراسم میرعلیرضا میرعلی نقی پژوهشگر حوزه موسیقی درباره آلبوم موسیقایی «نوای مخالف» نیز اظهار کرد: چند نکته تازه در این اثر وجود دارد. یکی از این نکته ها، شروع ترک اول اثر و یا مطلع اثر است. چیزی که در شعر دست مخاطب را می گیرد، مطلع اثر است.

وی افزود: در بیشتر آلبوم ها، بعد از تصنیف، آواز طولانی شنیده می شود و در این اثر به دلیل آن که مخاطب از این آواز طولانی خسته می شود، این قائده رعایت نشده است. همچنین در بخش های دیگر موسیقایی نیز شعر عرفانی مولانا در فضای ریتمی و شاد استفاده شده است.

مسعود نجفی آهنگساز این آلبوم موسیقایی نیز گفت: تلاش کردم در این آلبوم در ارکان موسیقایی تنوع ایجاد کنیم و اکثر جوانانی که به سراغ موسیقی سنتی نمی روند، دلیلش این است که موسیقی سنتی غم انگیز است و به این نتیجه رسیدیم که موسیقی سنتی به تکرار و کلیشه رسیده است.

در پایان ضمن رونمایی از آلبوم «ناز جوانی» که توسط گروه موسیقی نوای مخالف تهیه شده بود، قطعاتی از این آلبوم را برای حضار اجرا کردند.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=637

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *