«مبارک» سر از هفته فرهنگ مسکو درمی آورد

حسین ربیعی کارشناس کارگردانی تئاتر و نمایش‌‎های عروسکی است که تاکنون آثار مختلف نمایشی  را برای گروه‌های سنی مختلف از کوچک تا بزرگ انجام داده است. او سرپرست برترین گروه خیمه شب بازی در ایران است که در جشنواره‌های مختلفی در حدود ۱۵ کشور حضور داشته است و موفق به کسب مقام شده است.

هفت سرزمین/ این هنرمند گفت: قرار است گروه نمایشی خیمه شب بازی “مبارک” دهم شهریور ماه به مناسبت هفته فرهنگ در مسکو به اجرای نمایش بپردازد.

او با بیان این خبر ادامه داد: بنا بر سنت خیمه شب بازی، عروسک مبارک همواره نقش اصلی را به عهده دارد که قرار است رسوم سنتی ایران و بازی‌های ایرانی مانند بازی هفت سنگ، لی له، شمع گل پروانه و بازی های سنتی دیگر که قرار است مبارک آنها را در یک خیمه انجام دهد به صورت طنز با شخصیت های دیگر این خیمه شب بازی به معرض نمایش بگذارد.

ربیعی همچنین متذکر شد: نمایش حدود ۴۰ دقیقه به اجرا درمی آید و ۵ اجرا دارد.

او خاطرنشان کرد: پیش‌تر نیز اجراهای متعددی در جشنواره های ایرانی، جشنواره آیین سنتی، جشنواره ملی عروسکی و جشنواره فجر داشتیم و ا در جشنواره های خارج از کشور نیز در کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان، انگلیس، پرتغال، بلاروس و روس اجرا داشتم و در آخرین اجرا حدود دوسال پیش در کرواسی در جشنواره مقام اول را کسب کردیم و توانستیم از نظر نمایشی پرچم ایران را بالاتر از بقیه پرچم ها ببریم.

این هنرمند همچنین عنوان کرد: استقبال خوبی از نمایش خیمه شب بازی شده و ما توانستیم در عروسک گردانی از نوع نخی در ایران حرف اول را بزنیم و نفر اول درعروسک گردانی نخی خیمه شب بازی باشیم و در کشور بلاروس، انگلیس، آلمان و فرانسه نیز مقام اول را داشتم.

ربیعی در توضیح چگونگی اجرای این نمایش نیز توضیح داد: گروه نمایش خیمه شب بازی از سه نفر تشکیل شده که من استاد خیمه هستم و عروسک ها را می گردانم و برخی جاها با دو دستم ۱۲ عروسک را بیرون می آورم که شاهکار نمایش هم همین جا است و به همین دلیل می گویم برترین هستم و یک نفر به عنوان مرشد ارتباط بین عروسک و تماشاگر را برقرار می کند و نفر بعد کمانچه زن خیمه است که موسیقی سنتی را همراهی می کند.

لازم به یادآوری است؛حسین ربیعی نویسنده و کارگردان و استاد عروسک گردان، حسن ربیعی در نقش مرشد، شهرام صارمی نوازنده کمانچه است.

منبع: هنر آنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13043

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *