مجلس شبیه خوانی ۱۳۲ ساله در جشنواره نمایش های آیینی

نسخه مجلس شبیه خوانی «سوگ سیاوش» نوشته میرزاعباسعلی حمزه‌ای و به شبیه‌گردانی مهدی دریایی قدمتی ۱۳۲ ساله دارد که قرار است برای نخستین‌بار در هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی خوانده شود.

هفت سرزمین/ مهدی دریایی که از فعالان تعزیه و شبیه خوان کشور در خصوص جدیدترین مجلس شبیه خوانی گروه خود گفت:‌مجلس شبیه خوانی «سوگ سیاوش» نوشته میرزاعباسعلی حمزه‌ای است که در هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی اجرا شود.

وی افزود: این نسخه که قدمتی ۱۳۲ ساله دارد برای نخستین‌بار قرار است شبیه خوانی شود . در واقع «سوگ سیاوش» در ادامه نسخه «آزمون سیاوش» است که در دوره پیشین جشنواره آیینی و سنتی اجرا شد.

دریایی در ادامه در خصوص ویژگی‌های تعزیه خاطرنشان کرد: هنر تعزیه از پتانسیل‌های بسیار بالایی برخوردار است اما عمومی تلقی این است که تعزیه متعلق به عاشوراست در حالی که حتی ما تعزیعه اجتماعی و تعزیه میلاد ایمه را نیز داریم.

این هنرمند تعزیه خاطرنشان کرد: به هرجهت جشنواره نمایش های آیینی سنتی فرصتی مغتنم است تا بتوان به واسط آن نسخه های غریب را برای نخستین بار اجرا کرد.

پیش‌فروش جشنواره‌ی تئاتر آیینی سنتی اعلام شد

سایت تیوال به عنوان سامانه فروش بلیت آثار هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی معرفی شد.

دبیرخانه هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ۳۰ درصد از بلیت‌ها سالن‌های میزبان این جشنواره را از طریق سایت تیوال به فروش می‌رساند.

نمایش‌های بخش صحنه‌ای هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در سالن‌های چهارسو و سایه مجموعه تئاترشهر، تماشاخانه سنگلج، تالار حافظ،‌ تالار هنر، تالار محراب و خانه نمایش اداره تئاتر به روی صحنه می‌روند و علاقه‌مندان نمایش‌های آیینی و سنتی می‌توانند به سایت تیوال به نشانی جهت تهیه بلیت مراجعه کنند.

هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به ریاست علی نصیریان و دبیری داود فتحعلی بیگی از ۴ الی ۱۰ شهریور ماه در تهران برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12656

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *