۱/ معرفی سریال «خانه پوشالی»

این سریال از موفق ترین سریال های تاریخ سریال هاست و جوایز متعددی را از گلدن گلوب گرفته تا امی به خود اختصاص داده است؛ که از این میان، جوایز متعدد کوین اسپیسی و رابین رایت برای این سریال، مثال زدنی است.

اختصاصی هفت سرزمین/ 

خانه پوشالی (house of catds)/ از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵

سال ۱۹۹۳، مینی سریال بسیار موفقی با عنوان «بازی شاهانه» در تلویزیون BBC به نمایش درآمد که در آن، یان ریچاردسون کبیر، نقشی به غایت حساب شده و کاراکتری بسیار مرموز و جذاب را با نام «فرانسیس اورکهارت» ایفا می کرد؛ یک سیاستمدار بریتانیایی بسیار خاص و مرموز که با لابی گری ها، سیاست ورزی ها و بی اخلاقی های حیرت انگیز پشت پرده، یک زن خبرنگار معصوم را دستاویز توطئه های پنهانی خود می کرد تا پله های ترقی سیاسی خود را طی کند و سرانجام هم خبرنگار را از طبقه بالای ساختمان مجلس انگلستان به پایین پرتاب کرد.

این مینی سریال موفق، همان سال ها از تلویزیون ایران نمایش داده شد و به واسطه ساختار روایی استثنایی، شیوه کارگردانی بسیار مسلط، و البته بازی متفاوت ریچاردسون (به خصوص با نگاه های مستقیمش به دوربین و بیان جمله های حکیمانه! رو به تماشاگران)، از شهرت و محبوبیت فراوانی برخوردار شد…

۲۰ سال گذشت، تا دست اندرکاران شبکه مشهور و مهم اینترنتی «نت فلیکس» (که یکی از مهم ترین تولیدکنندگان مجموعه های غیر تلویزیونی اینترنتی است) به فکر بهره برداری از این گنج تلویزیونی بیفتند. پس مقدمات فراهم شد و در اولین روز فوریه سال ۲۰۱۳، ۱۳ قسمت قسمت فصل اول مجموعه «خانه پوشالی» (با نام اصلی house of cards) یک جا روی شبکه نت فلیکس قرار گرفت

(این اقدام یعنی قرار گرفتن هر ۱۳ قسمت این مجموعه به صورت یک جا بر روی شبکه، سنت این شبکه است و در مورد دو فصل بعدی هم همین شیوه انجام شد).

جالب آن که، دو قسمت اول فصل اول سریال را دیوید فینچر بزرگ کارگردانی کرده بود و قسمت های بعدی هم توسط کارگردانان مهم و شناخته شده ای هم چون: جوئل شوماخر، جیمز فولی، آلن کولتر و کارل فرانکلین کارگردانی شده بود.

این مجموعه – که برخی آن را «نقشه باطل» هم می نامند- بر اساس رمانی خواندنی از مایکل دابز درباره رقابت‌های سیاسی در آمریکا (کنگره و کاخ سفید) ساخته شده است. داستان این سریال و بسیاری از اله مان های آن، با کپی برداری و بازسازی سریال ریچاردسون، روایت می شود.

این سریال از موفق ترین سریال های تاریخ سریال هاست و جوایز متعددی را از گلدن گلوب گرفته تا امی به خود اختصاص داده است؛ که از این میان، جوایز متعدد کوین اسپیسی و رابین رایت برای این سریال، مثال زدنی است.

شخصیت محوری مجموعه، کاراکتری به نام «فرانک آندروود» (با بازی استثنایی کوین اسپیسی) است که عضو کنگره است اما در رویای خود، سودای نشستن بر صندلی رییس جمهور آمریکا را دارد؛ و در این مسیر، برای تحقق رویایش از هیچ توطئه و قتل و تجاوزی خودداری نمی کند و یک خبرنگار کنجکاو را هم دستاویز این توطئه ها می کند.

حوادث فراوانی در طول سه فصل سریال (تاکنون ۳۹ قسمت در قالب ۳ فصل) رخ می دهد تا سرانجام در اواخر فصل سوم، او رییس جمهور آمریکا می شود و در فصل سوم، مشکلات او در اداره کاخ سفید نمایش داده می شود.

کوین اسپیسی در یان نقش آفرینی، به کپی برداری از شخصیت و بازی ریچاردسون، مدام به صورت مستقیم به دوربین نگاه می کند و پشت پرده و انگیزه توطئه های خود را با تماشاگران در میان می گذارد!!

اما یکی از مهم ترین کاراکترهای این سریال موفق، «کلر آندروود» نام دارد؛ زن مقتدر، زیبا و بسیار موفق فرانک که نقش موثری در رسیدن فرانک به کاخ سفید ایفا می کند؛ اما فرانک هر جا لازم باشد از او هم بهره می کشد و قربانی اش می کند.

بازی رابین رایت پن در نقش کلر، خیره کننده و عالی است. او در جریان سه فصل سریال، نمایشی جذاب و متفاوت از: خشم، بغض، شادی، اقتدار، ضعف، قربانی شدن، و کناره گیری یک زن در فضای سیاسی جدید آمریکا را ارائه می دهد که در میان فیلم ها و مجموعه های مشابه، کم نظیر است.

اوج این بازی خیره کننده، در فصل سوم سریال است که کلر، در آستانه قربانی شدن به خاطر توطئه های بی پایان فرانک و از دست دادن همه چیز؛ سرانجام تصمیمی عجیب می گیرد. او تصمیم می گیرد که … (با توجه به خطر لو رفتن داستان، ادامه ماجراها را در فصل سوم سریال ببینید!!)

در سکانسی بسیار جذاب از فصل سوم سریال، فرانک که به خاطر مطامع خود، مشکلات زیادی با کلر پیدا کرده، با لحنی تهدید آمیز و مقتدر، این دیالوگ ویژه را خطاب به کلر می گوید:

لبخند می‌زنی؛ بچه‌هارو می‌بوسی؛ روی استیج کنار من می‌ایستی و بانوی اول کشور خواهی بود. این کارها رو انجام میدی ولی من اهمیتی نمی‌دم که در خلوت خودت همه‌شون رو بالا بیاری!!

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=10923

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *