ملانوروزی؛ آثار فروخته شده را پس گرفتیم

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی از جزییات فروش ۱۶ اثر هنری که از اداره کل هنرهای تجسمی خارج شده بود سخن گفت و بیان کرد که همه این آثار برگشت داده شده اند.

هفت سرزمین/ مجید ملانوروزی با اشاره به آثار اداره کل هنرهای تجسمی که حدود چند ماه پیش به دلیل خیانت در امانت امین الاموال معاونت امور هنری از مجموعه خارج شده بود و با پیگیری های اداره هنرهای تجسمی به مجموعه بازگشته است، بیان کرد: این آثار ۱۵ سال به همراه آثار دیگری از موسسه هنرهای تجسمی در انبار اداره کل هنرهای تجسمی نگه داشته می شدند.

وی ادامه داد: امین الاموال معاونت هنری چند تا از این آثار را به فروش رسانده بود که ما متوجه شدیم و سریعا پیگیری کردیم و همان آثار را دوباره به اداره کل هنرهای تجسمی بازگرداندیم و امین الاموال را به عنوان متخلف معرفی کردیم.

ملانوروزی با اشاره به نمایشگاهی که با این آثار برپا شده است، بیان کرد: ما این نمایشگاه را ترتیب دادیم تا بعدا شبهه ای درباره این آثار پیش نیاید. ما کارشناسان را هم دعوت کردیم تا اگر سوالی درباره جابجایی این آثار بوجود آمد با حضور کارشناسان همه آثار تایید شود.

وی درباره شرایط نگهداری این آثار در انبار اداره کل هنرهای تجسمی بیان کرد: این آثار که از هنرمندان شناخته شده ما هستند به موسسه هنرهای تجسمی تعلق داشتند و آثاری هستند که در ادارات و یا نمایشگاه ها برده می شوند و جزو آثار گنجینه ای نیستند.

آثار به سرقت نرفته بود

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی با تاکید بر اینکه آثار به سرقت نرفته بودند، عنوان کرد: ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا انبار اداره قفل مناسب نداشته است و یا از دوربین برخوردار نبوده است که باید گفت این آثار توسط امین الاموال مجموعه به فروش رفته است و طبیعتا کسی به او شک نمی کرده است.

فرد متخلف اخراج شد

وی درباره وضعیت فعلی فردی که آثار هنرمندان توسط او به فروش رفت، اظهار کرد: این فرد اکنون از سیستم اداری مجموعه اخراج شده است، او در مرحله ای به زندان رفت و بعد با وثیقه آزاد شد و حالا پرونده وی در حال پیگیری است.

ملانوروزی درباره اینکه چگونه از این اقدام با خبر شده اند، پاسخ داد: یکی از خریداران درباره قیمت یکی از نقاشی ها از ما سوالی پرسید و ما تصادفا متوجه شدیم که نقاشی مورد نظرش به مجموعه خود ما تعلق دارد. به هرحال در فضای حرفه ای امکان فروش چنین آثاری وجود ندارد و درواقع این امکان صفر است. کسی هم که بخواهد این آثار ارزشمند را خریداری کند بابت آن تحقیق می کند و کالای مصرفی نیست که به راحتی بتوان آنها را به فروش رساند.

وی درباره این آثار که اکنون به نمایش گذاشته شده اند، تصریح کرد: ۱۶ اثر توسط این شخص فروخته شد. البته از مجموعه ما ۲۷ اثر خارج کرده بود که ما همه آنها را پس گرفته و در این نمایشگاه به نمایش می‌گذاریم تا بعدها درباره اصالت آنها شبهه ای بوجود نیاید و کسی فکر نکند که ممکن است تعویض شده باشند.

ملانوروزی در پایان درباره اینکه گاهی شنیده می شود که بعضی از آثار هنری گنجینه ای هم فروخته شده اند، اظهار کرد: ما آمادگی داریم درباره هر اثر یا تابلویی که کسی مدعی باشد از گنجینه به فروش رفته، گفتگو کنیم و پاسخ دهیم. با این حال همیشه این موضوعات را مطرح کرده اند اما من اعلام می کنم اگر کسی در این باره مصداق روشنی دارد بپرسد تا توضیح دهیم و این نقاط تاریک را روشن کنیم.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13575

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *