ملک الشعرای سابق بریتانیا برنده جایزه شعر تد هیوز

اندرو موشن ملک‌الشعرای پیشین بریتانیا به عنوان برنده جایزه شعر تد هیوز انتخاب شد.

هفت سرزمین/ اندرو موشن شاعر بلند آوازه و ملک الشعرای پیشین بریتانیا به عنوان برنده جایزه شعری انتخاب شد که جانشین او آن را بنیان نهاده است.

این جایزه که به تجربیات جدید شعری تعلق می‌گیرد، برای سرودن شعری به این شاعر تعلق گرفت که الهام گرفته از شماری از آخرین سربازان بریتانیایی که افغانستان را ترک کردند، بود.

این جایزه در مراسمی که پنج شنبه شب در لندن برگزار شد به موشن اهدا شد.

جایزه شعر تد هیوز در سال ۲۰۰۹ توسط کارول آن دافی که پس از موشن به عنوان ملک الشعرای بریتانیا انتخاب شده، و با اختصاص دادن مبلغی که سالانه به عنوان کسب این مقام از ملکه دریافت می‌کند، تاسیس شد و هر سال مهیج ترین مشارکت در تجربه شعری را انتخاب می‌کند.

«آمدن به خانه»  که با اجرایی رادیویی نیز ارایه شده وقتی سروده شد که موشن با سربازانی که از افغانستان به خانه باز می‌گشتند و خانواده‌هایشان دیدار کرد. این اشعار از تاثیر جنگ، و با تمرکز بر موضوع‌هایی که در گفتگوها مطرح می‌شود، سروده شده است.

داوران این جایزه گریسون پری هنرمند و کی میلر و جولیا کوپوس شاعر بودند.

کوپوس «به خانه آمدن» را برنده شایسته این جایزه نامید و گفت: ما شیفته راهی شدیم که او از طریق آن شنونده را دعوت به پروسه نوشتن می‌کند. اول، ما به‌عنوان شنونده در حال استراق سمع دیالوگ‌های سربازان هستیم و بعد از طریق اشعار مغز این اشعار بیرون می‌آید.

موشن به عنوان برنده نهایی این جایزه پنج هزار پوندی، با پشت سر گذاردن پتینس آگبابی، امتیاز دارکر، کری ایتر و آلیس اوسوالد دیگر فینالیست‌های این رقابت انتخاب شد.

وی یکی از مشهورترین شاعران بریتانیا است که عنوان ملک‌الشعرایی را در فاصله ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۹ در اختیار داشت. او پروفسور نوشتن خلاق در کالج رویال هالووی لندن است.

در همین مراسم راجر فیلیپ دنیس نیز به عنوان برنده رقابت شعر ملی امسال انتخاب شد که بزرگترین جایزه بین‌المللی است که برای انتخاب یک شعر منفرد برگزار می‌شود. او جایزه‌ای پنج هزار پوندی را دریافت کرد که پیش از او کارول آن دافی، تونی هریسون، راث راندل و هلن دانمور از برندگانش بودند. این شعر از میان ۱۳ هزار قطعه شعر که برای این رقابت ارسال شده بودند، به عنوان برنده انتخاب شد. 

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=5940

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *