من؛ روژان ایرجی، طراح پوستر

 روژان ایرجی، طراح پوستر، مدعی است که سال ۹۱ پوستر فیلم “هیپنوتیزم” به کارگردانی مصطفی منصوریار  را طراحی کرده اما امسال در کمال ناباوری متوجه شده، پوستری  که او طراحی کرده به نام شخص دیگری در جشنواره فیلم یاس به عنوان طرح برگزیده، جایزه اول جشنواره را از آن خود کرده است.

هفت سرزمین/ روژان ایرجی در پی این اتفاق متنی را در اختیار ایسکانیوز  قرار داده که در زیر می خوانید:
در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که روند پیشرفت تکنولوژی از روند پیشرفت فرهنگ استفاده از آن پیشی گرفته است. این بحران در جوامع در حال توسعه مشهودتر است. جامعه ما نیز از این امر مستثنی نیست. تنها کافیست نگاهی به گسترش هر روزه محتوای دیجیتال در جامعه داشته باشیم، محتوایی که شامل عکس، متن، فیلم، آهنگ و هر گونه‌ از ارتباط بین انسانی را شامل می‌شود. امروزه همه‌ی ما تولید کننده محصولاتی هستیم که چندی پیش محصول فرهنگی و هنری به حساب می‌آمد. همه ما ناشران و نویسندگانیم که هر روز می‌نویسیم و به اشتراک می‌گذاریم. مخاطبین ما هم با فشردن یک دکمه نوشته ما را تایید می‌کنند و دوست می‌دارند. اما لحظه‌ای بیندیشیم آیا فراوانی این محتوای دیجیتال ما را از ارزش آن غافل نساخته است؟ در گذشته‌ای خیلی نزدیک برای این که عکاس باشید می‌بایست سال‌ها مطالعه، تمرین را پشت سر می‌گذاشتید تا عکاس باشید و آن را به عنوان شغل و محل درآمد خود انتخاب کنید. اما آیا امروز با فشردن دکمه تلفن همراه خود احساس می‌کنید تمام آن دانش را در اختیار دارید؟ جواب بسیار ساده است؛ خیر!

Poster-rojan Iraji  (1)

شاید ابزار الکترونیک امکانات فراوانی را به راحتی در دسترس عموم مردم قرار داده‌اند اما همچنان برای خلق یک اثر هنری به سال‌ها تجربه، زحمت و پشتکار نیاز دارید و حتی بیش از گذشته می‌بایست تلاش کرد چون رقبای هنرمند(؟) شما نیز افزوده شده‌‌اند. از سویی باید جامعه‌ای که در آن فعالیت حرفه‌ای و شغلی دارید را قانع سازید که اثر هنری الکترونیک ارزشی کمتر از کالای فیزیکی ندارد. برای کوچکترین اظهار سلیقه کارفرما باید ساعت‌ها توضیح بدهید که نظر شما اشتباه است چون دانش کافی در این زمینه را ندارید. البته ذکر این مورد به صراحت باعث بی‌کاری شما خواهد شد.

با تمام این‌ شرایط هرچند سخت، لحظه‌ای که لبخند رضایت و لذت مخاطبان اثر خود را می‌بینید تمام خستگی‌ها و نا مهربانی‌ها را فراموش می‌کنید و سکوت می‌کنید. اما اگر فردی اثر شما را با نام خویش استفاده نماید و از حقوق مادی و معنوی آن بهره جوید چه حسی پیدا می‌کنید؟

سال ۱۳۹۱ پوستر فیلم “هیس” (هیپنوتیزم فعلی) به کارگردانی آقای مصطفی منصوریار رو طراحی کردم، مهر ماه ۱۳۹۳ که برای تحویل کاری به بخش مدیریت هنری سینمای هنروتجربه مراجعه کردم، برای آشنایی بیشتر با فضای کاریم طراحی های قدیمی ام را نشان دادم که بین آنها پوستر فیلم “هیپنوتیزم” نیز بود، همان روز بود که من را مطلع ساختند که پوستر فیلم “هیپنوتیزم”  با طراحی اینجانب (روژان ایرجی) در دومین جشنواره بین المللی فیلم یاس به عنوان طرح برگزیده نفر اول شده است، البته با یک تغییر عجیب بدین عنوان که نام “محسن اکلیون” به عنوان طراح پوستر به جشنواره داده شده بود، پس از جویا شدن ازکارگردان فیلم، آقای مصطفی منصوریار متوجه شدم که تهیه کنندگان نام شخص دیگری را بعنوان صاحب اثر به جشنواره داده بودند، برای پیگری این اتفاق از راه قانونی پیش رفتم و به دادگاه رسانه رفتم، اما روز بعد آقای مصطفی منصوریار طی تماس تلفنی بیان کردند که شخص خودشان اسم من را به عنوان طراح اثر به جشنواره نداده اند و خواستار این شدند که موضوع را دیگر پیگیری نکنم، چون کار از کار گذشته و تلاش برای دستیابی به حق، بیهوده هست!

 جالب است که در کاتالوگ جشنواره فیلم یاس پوستر فیلم هیپنوتیزم با طراحی خودم به چاپ رسیده و اسم “روژان ایرجی” به عنوان طراح گرافیک اثر درج شده، اما در پایینِ آن اسم آقای “محسن اکلیون” بعنوان برنده اثر آمده، تمامی فایل های لایه باز پوستر موجود است و این پوستر در وزارت ارشاد به نام من ثبت گردیده است اما عجیب است که اینقدر راحت میشود اثر کسی را به نام خود زد و حتی جایزه هم دریافت کرد.

استاد مصطفی منصوریار تندیس و پوستر نوش جان، امیدوارم که این بی انصافی بزرگ رو در حق کسی دیگر نکنید!

منبع: ایسکانیوز

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1288

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *