من فقط مهمان این کنسرت هستم!

مسعود کیمیایی درباره این اجرا و ایده شکل‌گیری آن گفت: بخشی از زندگی من را موسیقی تشکیل می‌دهد. در سال‌های کودکی بوسیله مردی که در خیابان منوچهری صفحه می‌فروخت با جریان موسیقی آشنا شدم و این علاقه در من رشد کرد و باعث شد تا به شناخت خوبی از این هنر برسم. دانش موسیقی ندارم، اما شناخت خوبی از این هنر دارم و معتقدم وقتی شناخت باشد شما به عنوان یک شنونده حرفه‌ای در جای دیگری قدم می‌زنید، درحالی‌که در دانستگی دیگر این فرصت وجود ندارد و فقط باید آن را دانست.

هفت سرزمین/ کارگردان فیلم سینمایی “قیصر” درباره همکاری با بهزاد عبدی به عنوان رهبر این ارکستر بیان کرد: بهزاد عبدی موسیقی فیلم آخر من “متروپل” را نوشت. آنجا بود که با یک موسیقیدان آشنا شدم. چرا که عبدی موسیقی را می‌داند، می‌شناسد و خیلی خوب می‌سازد. موسیقی فیلم “متروپل” واقعا موسیقی است و آرایش نیست، بلکه دانستگی کامل موسیقی است و نوشته شده برای یک ارکستر بزرگ و بسیار هم زیباست. عبدی دوره موسیقی را در پراگ و روسیه گذرانده و در سرزمین چایکوفسکی موسیقی را خوانده است. زمانی که پیشنهاد کرد تا از موسیقی متن فیلم‌های من یک اجرای تازه‌ای کار کند، بسیار خوشحال شدم و مخالفتی نکردم. از آنجایی که فیلم‌ها زیاد بود ترجیح دادیم قطعات کوچکی از موسیقی این فیلم‌ها را کار کنیم و این اتفاق شکل گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به درخواست اسفندیار منفردزاده بر عدم استفاده از آثارش در این ارکستر، چقدر از موسیقی آثار سینمای پیش از انقلاب خود در این ارکستر استفاده شده است گفت: فیلم‌ “رضا موتوری” به دلیل تصنیفی که داشت برای مخاطب جذاب بود. فیلم‌های دیگری که بعد از انقلاب ساختم نیز تصنیف داشتند و جذاب بودند. آقای منفردزاده از دوستان خوب من است و غیر از این هم نیست. منفردزاده خواست تا از آثارش در این ارکستر استفاده نشود و عبدی هم اطاعت کرد. هرچند که می‌توانست در سکوت و آرامش این کار را انجام دهد، اما مهم نیست که با چه زبان و لحنی خواسته، ما باید احترام بگذاریم و خواسته ایشان را حتما مورد نظر قرار دهیم. به هر حال کنار هر عملی یکسری اضافات هم وجود دارد. ما همدیگر را می‌شناسیم و دوستان قدیمی هستیم. به خواست وی قطعاتی که از آثارش انتخاب شده بود، از اجرا حذف شد و قرار است که از موسیقی فیلم‌های دیگر اجرا شود. حالا این‌که در روز برنامه چه اتفاقی بیفتد، خدا می‌داند. چون به‌هرحال این برنامه و کنسرت واقعا به من هیچ ربطی ندارد و نقشی در آن ندارم و من تنها به عنوان مهمان در این برنامه حضور دارم.

کارگردان فیلم سینمایی “حکم” درباره اجرای ترانه‌ها توسط رضا یزدانی نیز بیان کرد: تصنیف‌ فیلم‌های پیش از انقلاب توسط مرحوم فرهاد اجرا شده بود و برخی از آثار پس از انقلاب را نیز خود رضا یزدانی خوانده است. نظر من بر این بود که خواننده دیگری این آثار را اجرا می‌کرد یا اصلا آواز در این اجرا نبود و تنها ارکستر یک اجرای تازه از این ملودی‌ها را بر عهده می‌گرفت. رضا یزدانی را من بسیار دوست دارم اما از همان ابتدا پیشنهاد دادم که این آثار بدون خواننده روی صحنه برود. دلیل مخالفتم نیز این بود که آن احساس و نوستالژی که مخاطب با این آثار دارد، حفظ شود. ضمن این که رضا یزدانی در سبک راک می‌خواند و جایگاه دیگری در موسیقی دارد و این دو، کاملا جدا از هم هستند و طعم متفاوتی دارند. اما بهر حال تصمیم گیرنده نهایی عبدی است و منتظر هستم تا عبدی از سفر پراگ بیاید و با او مطرح کنم. من این موضوع را هم به آقای عبدی گفتم و آقای شجاعی تهیه‌کننده کنسرت توضیح دادند که اصلا این کنسرت قرار است به شکل دیگری اجرا شود. من هم تأکید کردم که حواس‌تان به ذهنیت و نوستالژی و خاطره‌هایی که مردم از این فیلم‌ها دارند، باشد. این موسیقی‌ها در ذهن مخاطبان با موسیقی‌شان ثبت شده‌اند و بازی با این نوستالژی‌ها می‌تواند هم جذاب باشد و هم خطرناک باشد.

وی درباره تعداد آثار انتخاب شده گفت: آثار همگی انتخاب شده‌اند و گروه در حال تمرین هستند. اما من هیچ نظارتی بر روی این آثار ندارم، در واقع من در این اجرا مهمان هستم. اما تا جایی که به من اطلاع دادند در اجرای پیشرو موسیقی فیلم‌هایی چون “رئیس”، “حکم”، “جرم”، “متروپل”، “گروهبان”، “اعتراض”، “دندان مار” و… توسط این ارکستر اجرا می‌شود.

کارگردان “متروپل” درباره تغییر روز اجرای ارکستر نیز گفت: از آنجایی که ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری در تاریخ‌های ۱۴ و ۱۵ مردادماه در تالار وحدت روی صحنه می‌رود، اجرای موسیقی این ارکستر که قرار بود ۱۵ مردادماه در تالار بزرگ کشور برگزار شود به تاریخ ۱۶ مردادماه موکول شد.

کیمیایی همچنین درباره حضور خود در اولین فیلم سینمایی پولاد کیمیایی در مقام کارگردان نیز اظهار کرد: حضور من در فیلم پولاد مشخص نیست. او اولین فیلمش را نوشته و فیلمبرداری کار نیز شروع شده است. من تنها سناریوی آن را می‌دانم و از هرگونه دخالتی در کار او پرهیز می‌کنم.

منبع: هنر آنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=10894

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *