مک دونالد با «ق مثل قوش» جایزه کتاب «کاستا» را گرفت

جایزه کتاب «کاستا» ۲۰۱۴ به «هلن مک‌دونالد» نویسنده کتاب‌ زندگی‌نامه‌یی «ق مثل قوش» تعلق گرفت.

هفت سرزمین/ هلن مک‌دونالد با پشت سر گذاشتن چهار برنده دیگر بخش‌های مختلف جایزه ادبی «کاستا» موفق شد در بخش نهایی این رقابت ادبی با کتاب «ق مثل قوش» به عنوان برنده برگزیده شود.

او پیش‌تر به عنوان برنده جایزه «ساموئل جانسون» که ویژه آثار غیرداستانی است، معرفی شده بود. اعضای هیات داوران جایزه «کاستا»، کتاب مک‌دونالد را اثری «فوق‌العاده، دقیق، با نثری قوی» خواندند که «با هوشمندی و دقت تمام مطالب را به هم پیوند داده است.»

به گزارش گاردین، از زمان چاپ این اثر تاکنون منتقدان بسیار درباره آن نوشته‌اند. جایزه ۳۰ هزار پوندی «کاستا» طی مراسمی که در مرکز لندن برگزار شد، به مک‌دونالد ۴۴ ساله اعطا شد.

رقیبان مک‌دونالد در چهار بخش رمان‌، رمان نخست،‌ شعر و ادبیات کودک برنده جایزه‌ای ۵۰۰۰ پوندی شدند و اکنون برگزیده آن‌ها که امسال از بخش زندگی‌نامه بوده، جایزه‌ای ۳۰ هزار دلاری را به دست آورده است. هیات داوران این جایزه که ریاست آن برعهده «رابرت هریس» است‌، برگزیدگان را از میان ۶۴۰ اثر ارسال‌شده انتخاب کرد.

تاکنون جایزه‌ نهایی «کاستا» ۱۱ بار به رمان‌ها‌، چهار مرتبه به رمان‌های نخست‌، پنج بار به کتاب‌های زندگی‌نامه‌،‌ هفت مرتبه به مجموعه شعرها و یک بار به کتاب کودک اعطا شده است.

جایزه «کاستا» یکی از مشهورترین جایزه‌های ادبی در انگلیس است که کتاب‌ها و نویسندگان مطرح در انگلیس و ایرلند براساس این جایزه شناخته می‌شوند. این جایزه از سال ۱۹۷۱ کار خود را به عنوان جایزه ادبی «وایت برد» آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۶ به جایزه کتاب «کاستا» تغییر نام داد.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1980

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *