نامه مدیرعامل سینمای دفاع مقدس به محمدرضا شجریان

مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس، در واکنش به اظهارات محمدرضا شجریان درباره‌ی عدم دریافت نشان شوالیه توسط حسین علیزاده، نامه‌ای را منتشر کرد.

 

9_8803120001_L600

 

به گزارش خبرگزاری ایسکانیوز، محمدرضا شرف‌الدین – مدیرعامل این انجمن – در واکنش به اظهارات محمدرضا شجریان درباره‌ی عدم دریافت نشان شوالیه توسط حسین علیزاده، نامه‌ای را منتشر کرد. در این نامه آمده است:

 

«خدمت استاد محمدرضا شجریان

 

با عرض سلام، احترام و ادب

 

استاد عزیز، این ترانه شما ضمن ایجاد هیجان و روح سلحشوری در رزمندگان، انیس خلوت‌های امثال من در سنگرهای دفاع از میهن و ملتم بود، در جنگ تحمیلی.

 

هنوز هم فراموش نکرده‌ام، ربنای شما سال‌هاست از رسانه ملی پخش نمی‌شود، ولی من روی گوشی همراهم دارم و هربار می‌شنوم مطمئن‌تر می‌شوم که بسیاری از افتخارات که نصیب برخی می‌شود هدیه خاص خداوندیست، به بندگان برگزیده خود و قریحه ذاتی، هنری یا علمی بهانه است. چنان که افتخار سرودن “علی ای همای رحمت” را خداوند متعال فقط به مرحوم شهریار داد و یا “باز این چه شورش است…” را به مرحوم محتشم عطا فرمود، افتخار نوای ربنا را نیز به شما تقدیم کرد.

 

این مرز و بوم سرزمین زنان و مردانی است که افتخارات خود را از اعتقادات، فرهنگ و تمدن خویش دارند نه از تعظیم به بیگانگان. امروز نام کسانی برای ملت ما بزرگ است که هیچ نشانی بر سینه‌شان آویخته نشد و بالاترین نشان افتخار برای آن‌ها احترام و تعظیمی است که ملت به نام جاویدان آنان می‌نمایند. ستارخان، باقرخان، امیرکبیر و ده‌ها و ده‌ها قهرمان ملی و همه آن‌ها که عزت شهادت را بر خفت تعظیم در مقابل قدرت‌های به اصطلاح بزرگ در جنگ تحمیلی برگزیدند. همه سرداران شهید، لقب سرداری را بعد از شهادت از ملت خود دریافت کردند و در زمان حیات‌شان کسی به آنان مدال نداد. در مقابل کسانی که برای مقاصد خود، کسب شأن و منزلت به سفارتخانه روس و انگلیس پناه می‌بردند، امروز در چشم ملت ما مردود، خوار و خفیف و بدنامند.

 

هنرمند عزیز وطنم، جناب آقای شجریان، دولت‌مردانی که شما از آن‌ها سپاسگزاری نموده‌اید در سی و اندی سال پیش تا کنون در مقابل ملت شریف، نجیب و مظلوم ایران، تمام‌قد ایستاده‌اند تا جایی که فرانسه را به دشمن تمام‌عیار ملت ایران تبدیل کرده‌اند. حمایت سیاسی، نظامی و لجستیکی از صدام و تروریست‌ها از اقدامات اسلاف همین دولت‌مردان بر علیه ملت شریف شماست و امروز همین دولت‌مردان فرانسه چوب لای چرخ مذاکرات هسته‌ای می‌گذارند چنان که فرانسه به قطب مخالف پیشرفت مذاکرات و لغو تحریم‌ها تبدیل شده است.

 

امیدوارم تن شریف شما و عزیزان‌تان هرگز نیازمند ناز طبیبان نگردد، لاکن خوب است سری به بیمارستان‌هایی بزنید که بیماران خاص بخصوص بیماران سرطانی بستری هستند و از نزدیک دردهای هم‌وطنان‌تان را مشاهده کنید، آن‌وقت مطمئنم ادبیات شما در خطاب به دولت مردان فرانسه که نمی‌گذارند مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد و تحریم‌ها برداشته شود تغییر می‌کند.

 

مطمئنم اگر لختی تأمل کنید نامه‌ای به آقای وزیر امور خارجه فرانسه خواهید نوشت و شاید نشان افسری شوالیه که به شما اهدا کرده‌اند را برای‌شان پس خواهید فرستاد و به آن‌ها خواهید گفت که هرگز لقب استادی که ملت ایران به شما ارزانی داشته است را به نشان سخیف و ارتجاعی قرون وسطایی که سمبل مسلمان‌کشی است تنزل نخواهید داد.

 

من مطمئنم که آن‌ها آن نشان سبز رنگ را به لباس شما آویختند، نه به سینه شما، سینه شما پر از عشق ایران، سرای امید است.»

 

به گزارش ایسنا، در متنی منسوب به محمدرضا شجریان – استاد آواز – که ۱۰ آذرماه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، آمده بود: «با خوشحالی به حسین علیزاده تبریک می‌گویم که ضمن سپاس و احترام به دولت فرانسه از دریافت نشان شوالیه رسماً پوزش خواست. پوزش‌خواهی او از جنبه اعتراض به دولت فرانسه نبود بلکه اعتراض به رفتار و گفتار کسانی از خودمان بود که از این نشان‌ها استفاده نابجا کردند و می‌کنند. منظورم خود شخصیت‌های دریافت‌کننده نشان و مدال نیست بلکه بادمجان دور قابچینهایی‌ست که نام این نشان‌ها را پیشوند نام هنرمند مورد علاقه‌شان می‌کنند. نمونه دیگری هم اغلب سازمان‌های تبلیغاتی برای موفقیت در کسب درآمد بیشتر یک شرکت تولیدکننده و یا برگزار کننده کنسرت‌ها برای پر کردن سالن‌های کنسرت پیشوندهایی به نام هنرمند و یا گروه هنری اضافه می‌کنند که مفهوم آن هیچ مناسبتی با کاری که آن هنرمند یا گروه انجام می‌دهند ندارد و گاه خنده‌آور است. این نابجاگویی‌هاست که نشان‌ها و مدال‌ها را بی‌اعتبار می‌کند.

 

حسین علیزاده خواست این موقعیت را از آنان بگیرد که دستاوردی برای اضافه کردن واژه‌های بی‌ربط با هنرش، به نامش نباشد.

 

حسین علیزاده پیشوند و پسوند نیاز ندارد، با سپاس از دولتمردان فرانسه که به نویسندگان، دانشمندان، هنرمندان و شخصیت‌های فرهنگی ادبی و هنری ایران توجه خاص دارند.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=136

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *