نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی در کیش

۱۹ بهمن تا ۱۰ اسفند ماه جزیره کیش میزبان هنرمندان مجسمه ساز داخلی و خارجی در قالب نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی کیش است.

هفت سرزمین/ آمنه شهیدی- دبیر نخستین سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی کیش گفت: با توجه به قرار داشتن در سال اقتصاد و فرهنگ باید تلاش کرد تا رویدادهای نظیر سمپوزیوم مجسمه سازی کیش آغازگر فعالیت‌های فرهنگی دیگری در ایران باشد.

سید مجتبی موسوی دبیر این سمپوزیوم امروز در یک نشست خبری به تشریح فعالیت ها و برنامه های سمپوزیوم پرداخت.
موسوی با بیان اینکه کیش و سایر مناطق آزاد همیشه به عنوان یک منطقه آزاد و تجاری با رویکرد فعالیت های اقتصادی شناخته شده اند، افزود: باید در کنار فعالیت‌های اقتصادی نگاهی هم به فعالیت‌های فرهنگی در این جزیره داشته باشیم. اگر زیربنای فرهنگی نداشته باشیم رشدی را در کشور شاهد نخواهیم بود و نباید فراموش کنیم که فرهنگ نقش اساسی در پیشرفت ایران دارد.
او گفت: مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش از‌‌ همان ابتدا اقداماتی را در راستای فعالیت‌های فرهنگی انجام داد و پیشنهاداتی برای فعالیت در عرصه هنرهای تجسمی نیز مطرح شد که در ‌‌نهایت اقدام به برگزاری سمپوزیوم مجسمه سازی کیش گرفته شد.
موسوی تاکید کرد: حضور آثار حجمی و مجسمه‌های ساخته شده در این سمپوزیوم در سطح جزیره کیش می‌تواند فضایی زیبا‌تر به این جزیره بدهد.
دبیر سمپوزیوم مجسمه سازی کیش با بیان اینکه از‌‌ همان ابتدا استقبال خوبی از برگزاری این رویداد هنر صورت پذیرفت، گفت: برای عملیاتی کردن برگزاری این رویداد یک تیم متخصص تشکیل شد و شورای سیاست گذاری نیز تمام تلاش خود را برای برگزاری هرچه بهتر این سمپوزیوم انجام داد.
موسوی خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی جزیره ماه‌های بهمن و اسفند را برای برگزاری این رویداد در نظر گرفتیم. با توجه به خورندگی فلز تصمیم گرفتیم متریال این دوره از سمپوزیوم را سنگ تراولتن تشکیل دهد که از معادن شهر خوی تهیه شده است. در این دوره از بین ۳۲ هنرمند خارجی ۱۰ نفر را به عنوان نفرات اصلی و ۲ نفر را به عنوان نفرات رزرو دعوت کردیم که با پیشنهاد شورای انتخاب آثار این ۲ هنرمند رزرو نیز به هنرمندان خارجی اضافه شدند. از میان هنرمندان خارجی نیز ۳ نفر خانم و ۹ نفر آقا هستند.
او ادامه داد: برای شرکت هنرمندان و مجسمه سازان ایرانی نیز مانند همیشه فراخوان به صورت عمومی اعلام شد. بعد از اعلام فراخوان، ۷۷ هنرمند با ۹۳ اثر در این رویداد ثبت نام کردند که شورای انتخاب آثار ۵ اثر از میان آثار هنرمندان ایرانی را انتخاب کردند که ۴ اثر هنرمند آقا و ۲ یک هنرمند خانم هستند.
دستیاران این هنرمندان نیز که از میان مجسمه سازانی که در فراخوان شرکت کرده اند انتخاب شدند ۱۷ نفر است که ۱۱ نفر خانم و ۶ نفر از آنها را آقایان تشکیل می دهند.
او با بیان اینکه برای هر از یک هنرمندان یک دستیار حضور دارد، گفت: این دستیاران هنرمندان را در طول برگزاری سمپوزیوم همراهی می‌کنند. امیدوارم این رویداد هنری ادامه دار باشد و آغازگر یک سلسله فعالیت‌های هنری باشد.
دبیر سمپوزیوم مجسمه سازی کیش با اشاره به حضور در سال اقتصاد و فرهنگ خاطر نشان کرد: با توجه به قرار گرفتن در سال اقتصاد و فرهنگ تلاش می‌کنیم تا برگزاری این رویداد هنری آغازگر فعالیت‌های دیگر در جزیره کیش و سراسر ایران باشد.
موسوی به حضور علی قلم سیاه در بین مشاوران سمپوزیوم مجسمه سازی کیش اشاره کرد و گفت: این هنرمند عکاس پیشکسوت برای برپایی فعالیت‌های جانبی در کنار برگزاری این سمپوزیوم از جمله نمایشگاه عکس ما را همراهی می‌کند. امیدوارم به بهانه برگزاری این سمپوزیوم به محیط زیست نیز در این جزیره توجه ویژه شود.
او در مورد هیات داوران این رویداد گفت: سید محمد بهشتی و سعید شهلاپور از ایران و “ایزودورو سیهارولیدزه” که به “باتو” معروف است به عنوان داور خارجی وظیفه انتخاب آثار برگزیده را بر عهده دارند. این هنرمند گرجستانی رییس دپارتمان مجسمه سازی دانشگاه بوستون آمریکا است.
دبیر سمپوزیوم مجسمه سازی کیش ادامه داد: در این رویداد برای هنرمندان محدودیت در زمینه آثار در نظر نگرفتیم و به آن‌ها آزادی عمل دادیم. سنگی که در اختیار هنرمندان قرار می‌گیرد نیز ابعاد ۱۰۰ در ۱۵۰ در ۳۰۰ سانتی متر دارد.
موسوی در مورد اینکه آیا این سمپوزیوم در دوره‌های بعد نیز ادامه پیدا می‌کند، گفت: با توجه به سلایق مختلفی که در بین مدیران وجود دارد نمی‌توان تضمین کرد که یک رویداد در دروه‌های بعدی نیز برگزار می‌شود یا خیر. برای مثال سمپوزیوم مجسمه سازی تهران به دلیل حضور ادامه دار مدیران به یک رویداد ادامه دار و البته جریان ساز تبدیل شده است. البته علاوه بر دلایل مدیریتی گاهی سختی کار نیز مدیران را از ادامه برگزاری این دست رویدادهای منصرف می‌کند. امیدوارم هنرمندان، رسانه‌ها و البته مردم مطالبات خود را برای این چنین فعالیت‌هایی داشته باشند.
موسوی افزود: سلسه برنامه ها و نمایشگاه های جانبی در طول برگزاری این رویداد ۲۰ روزه پیش بینی شده است که از جمله آنها می توان به نمایش ۴۲ اثر حجمی و نمایشگاه عکس با موضوع محیط زیست و طبیعت کیش اشاره کرد.
او در مورد جوایز نفرات برگزیده نیز گفت: برای نفرات اول تا سوم به ترتیب ۷ هزار، ۵ هزار و ۳ هزار دلار در نظر گرفته شده و به تمامی هنرمندان حاضر در این سمپوزیوم ۳ هزار دلار به عنوان هدیه ورودی داده می‌شود.
برگزار کننده این سمپوزیوم سازمان منطقه آزاد کیش است. علی اصغر مونسان مدیرعامل این سازمان رییس سمپوزیوم و سید مجتبی موسوی دبیری این رویداد را بر عهده دارد.
اعضای شورای سیاست گذاری این سمپوزیوم نیز شامل: بهبود بهی زادی، مرتضی کاظمی، سعید شهلاپور، حمید شانس، سید مجتبی موسوی، علی شهداد، سهند حسامیان، فرزاد همدانچی و محمد سلطانی است.
هم چنین هنرمندان خارجی از کشورهای ایتالیا، مجارستان، صربستالن، کاستاریکا، گرجستان، آمریکا، تایوان، پرتغال، اسپانیا، بلغارستان، آلمان و بلاروس در این رویداد فرهنگی هنری شرکت کرده اند.
حسن رضایی، حمیدرضا صادق زاده، صفورا فدایی، محمدرضا ایزدی و هدایت صحرایی نیز ۵ هنرمند ایرانی شرکت کننده در این سمپوزیوم هستند.
نخستین دوره سمپوزیوم مجسمه سازی کیش از ۱۹ بهمن ماه تا ۱۰ اسفند در جزیره کیش برگزار می‌شود.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=2365

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *