نظریه «نورمالیزاسیون» حجاریان در «اندیشه پویا» ۲۸

اندیشه پویا در شماره ۲۸ خود به سراغ سعید حجاریان رفته تا وی در مقاله ای به تحلیل نقش دولت روحانی در سپهر سیاسی کشور بپردازد؛ نقشی که وی از آن به نرمالیزاسیون به عنوان مقدمه ای برای دموکراتیزاسیون یاد کرده است.

اندیشه-پویا28

هفت سرزمین/ به بهانه همین نظریه، اندیشه پویا سراغ برخی دیگر از صاحبنظران رفته و دیدگاه آنها درباره نرمالیزاسیون را جویا شده است. از جمله این صاحبنظران، مراد ثقفی و حسین مرعشی هستند که در میزگردی، از اولویت های دولت در توسعه سیاسی در کشورمان سخن به میان آورده اند. ثقفی در این میزگرد بر اینکه دولت باید فضای مناسبی برای طرح دیدگاه های مختلف بوجود بیاورد، تاکید کرده است.

این شماره، ابتدا در میزگردی، موضوع موج چهارم سلفی گری در خاورمیانه را به بحث گذاشته و پس از آن چپ گرایی در یونان را مورد نقد و بررسی قرار است. در بخش گفتگوی خودمانی این شماره هم محمدعلی نجفی با اندیشه پویا به گفتگو نشسته و درباره موضوع وزارتش در دولت روحانی گفته «نذر کردم که وزیر نشوم».

استبداد منور، موضوع پرونده بعدی اندیشه پویا در باب دیکتاتوری رضاخان است. در این پرونده نسبت استبداد و دولت مدرن از یکسو و موضوع تجددخواهی به بحث گذاشته شده و مبحث دیکتاتوری نخبگان به نقد گذاشته شده است. در کنار این پرونده تاریخی، اندیشه پویا سراغ پرونده دیگری هم رفته و بحث درباره جدال محمد مصدق و محمدعلی فروغی را کالبدشکافی کرده است. در این پرونده به کودتای بیست و هشت مرداد ۱۳۳۳۲ هم نظری دیگر انداخته شده است.

سیاستگذاری اجتماعی موضوع بعدی مورد توجه اندیشه پویاست. در این پرونده، بحث در ارتباط با نوع دوستی کارآمد برجسته شده و نظریه پل بلوم نقد شده است.

در پرونده ویژه کتابخوانی این شماره هم اندیشه پویا یادی از شاعرانی چون مهدی اخوان ثالث کرده و پس از آن در معرفی تازه های نشر، به سراغ خاطرات محمدعلی ری شهری رفته است. در گزارش مبسوط این نشریه از کتاب خاطرات ری شهری، بخشی هم به روایت نویسنده از محمود احمدی نژاد اختصاص یافته که جنبه انتقادی دارد. نگاهی به نشریه آیندگان ادبی و نیز روایتی از سیمای روشنفکران در ادبیات داستانی ایران، در کنار نقد و معرفی برخی دیگر از آثار روز داخلی و خارجی در حوزه نگارش کتاب، دیگر موضوعات این شماره اندیشه پویا را به خود اختصاص می دهد.

متن کامل مقالات ذیل از این شماره نشریه را می توانید در این نشانی بخوانید:

مقاله ای از سعید حجاریان در چارچوب بندی تحلیلی دولت اعتدال / کامیابان خلاف آمد عادت / پروژه دولت روحانی نرمالیزاسیون است، اما آیا نرمالیزاسیون می تواند به دموکراتیزاسیون بینجامد؟

نذر کردم که وزیر نشوم / یک فنجان اسپرسو با محمدعلی نجفی در کافه شهر کتاب مرکزی

همان اصلاحات ، کدام اصلاحات / اصلاح طلبان و نرمالیزاسیون روحانی در میزگردی با حضور حسین مرعشی و مراد ثقفی

شماره ۲۸ ماهنامه «اندیشه پویا» در ۱۴۸ صفحه به بهای ۱۰ هزار تومان منتشر شده است.

منبع: رصد

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13668

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *