«نغمه های حسینی» آماده دیدن و شنیدن شد

فیلم مستند «نغمه‌های حسینی» ساخته سعید سلمان روغنی، همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت سیدالشهداء (ع) آماده نمایش عمومی شد.

هفت سرزمین/ فیلم مستند «نغمه‌های حسینی» که از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است و توسط سعید سلمان روغنی کارگردانی شده، همزمان با فرا رسیدن ایام سوگواری حضرت سیدالشهداء (ع) آماده نمایش عمومی شد.

در این فیلم مستند که مدت زمان آن ۲۰ دقیقه‌ای است، روند نوحه‏ سازی در هیات‌های مذهبی شهر یزد مورد بررسی قرار گرفته است. به گفته سعید سلمان روغنی کارگردان این فیلم مستند، هر سال اعضای هیات امنای هیات‌های عزاداری با یک شاعر و آهنگساز مشورت می‌کنند و طبق نظرات آنها، ابتدا آهنگساز ملودی را می‌سازد و سپس شاعر با توجه به حال و هوای موسیقی، روی ملودی شعر می‌نویسد و در نهایت این قطعه‌ مذهبی تنظیم و پخش می‌شود.

روغنی درباره تولید مستند «نغمه‌های حسینی» گفت: تصویربرداری این مستند از سال ۹۱ آغاز شد و سه سال به طول انجامید تا آماده نمایش شود، زیرا زمان اندکی برای ضبط اجرای این نوحه‌ها وجود داشت، ضمن اینکه بازسازی فضای هیات و هماهنگی با افراد مسئول نیز کار مشکلی بود.

این مستندساز در پایان یادآور شد: تصویربرداری سکانس پایانی «نغمه‌های حسینی» با ۴ دوربین در حسینیه بزرگ خیرآباد یزد انجام شد.

منبع: مهر

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=14830

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *