نمایشگاه شاگردان احمد وکیلی در خانه هنرمندان

نمایشگاه گروهی طراحی شاگردان  استاد احمد وکیلی، جمعه ۱۴ آذر در نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران گشایش یافت.

به گزارش ایسکانیوز،  در این نمایشگاه آثاری از طراحی‌های فیگوراتیو مرتضی اردلان، کریم بخشی، علی بهشتی، فرحناز رحمتی، پرستو محقق و آنالی وکیلی به نمایش گذاشته شده است. در بخشی از استیتمنت این نمایشگاه که با استقبال خوبی نیز همراه بود، آمده است: در فضای تجسمی امروز در مفهوم طراحی، تحول عظیمی به وجود آمده، تغییراتی که قضاوت در مورد طراحی، بر مبنای یک اصول زیبا شناختی واحد را مشکل می‌کند، زبانی وسیع و فراگیر، معاصر و در عین حال آگاه از تاریخ و مطلع از مخاطب، برای بیان کردن زندگی و هر آنچه در حال گذر از ما است.

نمایشگاه

«طراحی برای رسیدن به بیان و تعبیر شخصی» مطلبی که نمی‌توان به راحتی از کنار آن گذشت. طراحی نه به عنوان فرم‌دادن به یک محصول فکری، طراحی به عنوان جستجوی آزادانه و عمیق، جستجویی که بیشتر بیانگر خود ما است. خود مستقل از هر انسان. (در فضایی که رشد کرده‌ایم اینها آموزه‌هایی هستند که هر روز تاکید و تامل بیشتری روی آن شده است.)

طراحی به عنوان بارزترین شکل بیان هنری یک شخص با مرتکب شدن خطاها و چه بسا تخریب دانسته‌ها و تجربیات، مسیری می‌گشاید که می‌تواند، بدون آشکار ساختن مطلبی منجر به ارتباط شود. ارتباطی متفاوت از تعریف موجود در ذهن.

نمایشگاه2

چند سالی است که اعضای این گروه به واسطه این تفکر در طراحی، پیوسته در کنار هم بوده‌اند. آن چه امروز مشاهده می‌شود، حاصل نقاط مشترک و غیر مشترکی است که در ارتباط با یکدیگر جستجو کرده‌اند.

توجه و تامل در شخصیت یکدیگر به عنوان تم اصلی، برای برقراری این ارتباط بدون مفهوم در ذهن، از جمله مسائلی بود که در برپایی این نمایشگاه مد نظر قرار داشته است. مجموعه ارائه شده، حاصل آخرین ادراک اعضای این گروه نسبت به این مقوله مهم است.

در حاشیه افتتاح این نمایشگاه پرستو محقق و کریم بخشی، دو تن از هنرمندان آن که مسئولیت اجرای نمایشگاه را برعهده داشتند در توضیح سوژه طراحی ها، اظهار داشتند: سوژه نمایشگاه، همکلاسی‌ها است در واقع ما ۶ همکلاسی هستیم که در یک دوره از کلاس‌های آقای وکیلی با هم شروع کردیم و با هم فارغ‌التحصیل شدیم. بعد تصمیم گرفتیم که با هم یک نمایشگاه طراحی برگزار کنیم چون آقای وکیلی هم در کلاس‌ها تاکیدشان روی طراحی خیلی زیاد است. تم نمایشگاه را همکلاسی گذاشتیم برای اینکه هر کدام از ما علاقه‌مندی‌هایی در زمینه فکری خودمان داریم. قرار شد هر کدام‌مان یکی از علاقه‌مندی‌های همکلاسی دیگر را سوژه کار قرار دهد و با نگاه خودش به آن بپردازد. یعنی در واقع از علاقه‌مندی‌های دیگری و عوالم فکری او به عنوان المان در کارهایمان استفاده می‌کنیم.

نمایشگاه 1

در مجموع ۸۴ اثر در این نمایشگاه ارائه شده و در واقع هر هنرمند با ۱۴ اثر در نمایشگاه شرکت دارد. آثار با تکنیک‌های متفاوتی مثل آب مرکب، ذغال، میکس مدیا، کلاژ و … بر روی مقوا کار شده‌اند و بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزارتومان قیمت گذاری شده‌اند.

ابعاد کوچک آثار در این نمایشگاه در واقع الهامی از دفترهای طراحی است و علاوه بر آن برای نشان دادن مهارت و تفکر هنرمند در یک فضای معین و محدود و تعداد کار بیشتر در نظر گرفته شده است.

علی بهشتی، یکی دیگر از هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه نیز درباره آثار این نمایشگاه گفت: ما ادعایی نداریم که حتما این چیزی را که داریم رد می‌کنیم، خودمان به نحو خیلی درستی انجام داده‌ایم، یعنی هنر بی‌توضیح را. اما معتقدیم طراحی‌ای که داریم ارائه می‌دهیم حتما در مسیر درستی خلق شده و دارای سلامت است. این نمایشگاه برای ما به عنوان چند جوان که یکدیگر را می‌شناسیم و در یک فضا رشد کرده و آموزش دیده‌ایم، شاید گام اول هم برای ما محسوب نشود ولی برای همین قدم کوچکی که در توانمان برداشته‌ایم به این قضیه قائل و مطمئن هستیم که طراحی‌ای که داریم ارائه می‌دهیم در مسیر درستی آموزش داده شده و شکل گرفته و حتما سالم است.

بهشتی در ادامه افزود: سوژه کارهای من گلدان‌های کریم بخشی و فضای کارگاهش بوده است. بیشتر فکر می‌کنم تمرکز ما بر پروسه انجام این کار بوده با در نظر گرفتن سوژه و محدودت‌هایی که ایجاد می‌کند، چگونگی ارائه کار برایمان مطرح بوده است. فکر می‌کنم طراحی‌ای است که از محدودیت‌هایی به واسطه تبعیت‌کردن از یک سوژه، حاصل شده است. در نهایت خیلی درگیر نیستم که کار نهایی ارائه شده چقدر بازتاب‌دهنده ایده‌ای است که ما در ذهن داشته‌ایم. ترجیح می‌دهم که مخاطب به طور مستقیم و بی‌واسطه با اثر ارتباط بگیرد تا به واسطه توضیحات ما یا استیتمنت نمایشگاه.

گفتنی است؛ حدود ۳۰ اثر از آثار ارائه شده در این نمایشگاه در شب افتتاحیه به فروش رسید.

علاقه‌مندان برای دیدن از این نمایشگاه می‌توانند تا ۲۱ آذر همه روزه از ساعت ۱۳ تا ۲۰ به نشانی خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان شهید موسوی شمالی، باغ هنر، خانه هنرمندان ایران، نگارخانه زمستان مراجعه کنند.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=171

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *