نمایش آثار نگارگری امیر رضا فقیهی در کاخ گلستان

برگزیده ای از آثار نگارگری امیر رضا فقیهی، به مناسبت ایام مبارک دهه فجر، در کاخ گلستان در معرض نمایش قرار خواهد گرفت.

هفت سرزمین/ امیر رضا فقیهی، متولد تیر ماه ۱۳۵۷خورشیدی در تهران است. وی تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی متالورژی ادامع داده و دارای مدرک ممتــاز نگارگری از مکتب مینیـــاتور تهران است.

فقیهی از سال ۱۳۷۰ طراحی و ترسیم چهره را به سبک سیاه قلم دنبال نمود و دوره سوم طراحی را پشت سر گذاشت. از سال ۱۳۷۷ به دنبال گمشده خود در نقاشی، با مکتب مینیاتور تهران و استاد شاهین عرب آشنا شد. وی با التفات به روش خود در طراحی و سیاه قلم تا آن روز، طی طریق در رشته نگارگری را در مکتب استاد عرب در پیش گرفت و در مقطعی در پیشگاه استاد بهنام شریفی آموزش دید.

فقیهی از همین رهگذر نکات بسیار مهمی به آموخته های خود اضافه نمود و سپس با بهره گیری و کنکاش در قلم و پنجه زرین استاد بزرگ محمود فرشچیان پای به عرصه جدیدی در هنر نهاد.

aeafz2gvshu73wrc8nd

فقیهی در سال ۱۳۸۰ اولین نمایشگاه گروهی خود را در موزه تماشاگه تاریخ به معرض نمایش قرار داد و این گونه نمایشگاه ها به صورت فردی و گروهی تا کنون ادامه یافته است.

در سال ۱۳۸۷ در هفتمین دو سالانه نگارگری اثر سیمرغ منطق الطیر از مجموعه آثار وی در بین آثار ارسالی (حدود ۱۳۰۰ اثر) در فهرست دویست اثر اول قرار گرفت و به نمایشگاه دو سالانه که در موزه هنرهای معاصر دایر بود، راه یافت.

در مهر ماه سال ۱۳۸۹ به دریافت لوح تقدیر از هفتمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی امام رضا (ع) مفتخر شد. هم چنین قرار گرفتن آثار «راه اینجاست» در ششمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در سال ١٣٩٢ و «دست خدا» در نهمین دوسالانه نگارگری ایران در سال ١٣٩٣ جزو آثار برگزیده؛ از افتخارت هنری این استاد نگارگری است.

horse-miniature-painting

فقیهی درباره خود و مسیری که در این عرصه طی کرده می گوید: «از سال ۱۳۷۰ طراحی و ترسیم چهره را به سبک سیاه قلم دنبال نمودم و دوره سوم طراحی را پشت سر گذاشتم ، مدتها پیگیر سبکی خاص در نقاشی بودم . البته غیر از نقاشی علاقه بسیار بی حدم به خط و موسیقی باعث شد چند سالی در آن زمینه ها کار کنم. در ساز سه تار تا ردیف نوازی روح الله خالقی پیش رفتم  ولی در نهایت یک رشته را بصورت حرفه ای دنبال کردم و آن نگارگری است… و هم اکنون در کنار خلق آثار مختلف  نگارگری حدود شش سال مشغول آموزش این هنر به علاقمندان هستم… همیشه به این امید هستم که بتوانم در جهت زنده نگه داشتن این هنر و رساندن آن به نسل های آینده گام های موثری بردارم … غیر از هنر که تاج سر آفرینش است دوران هیچ منزلتی پایدار نیست».

نمایشگاه آثار نگارگری امیر رضا فقیهی از هفته آینده در محل چادرخانه کاخ گلستان از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر پذیرای علاقه مندان هنرهای تجسمی است.

گزارش از: محمود رضا صید آبادی

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=2495

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *