نه شکواییه دارم نه اعتراض!

سیامک شایقی کارگردان «ماه در جنگل» که فیلمش در جشنواره‌ی فیلم فجر پذیرفته نشده است، یادداشتی را منتشر کرد.

هفت سرزمین/ این کارگردان در متن یادداشتی آورده است:

“۱ -شرط نخست ورود به یک بازی، پذیرش قواعد آن بازی ست.بنابراین وقتی فرم درخواست شرکت در جشنواره (هر جشنواره ای) را پر میکنی، پذیرفته‌ای طبق قوانین و سیاستهای آن جشنواره ارزیابی بشی و فیلمت از صافی هیاتش بگذرد یا نگذرد. قاعده محترم است . این چند کلمه هم نه شکوائیه است نه اعتراض (چه اعتراضی؟!) ، فقط شاید شرح حالی باشد، آن هم برای رفع کنجکاوی دوستان رسانه‌ای و همکاران.

۲ – اگر «ماه در جنگل» در بخش مسابقه‌ی جشنواره فجر پذیرفته می‌شد خوشحال میشدم (شاید بیشتر به خاطر دیده شدن زحمت همکاران ، به ویژه فیلمبرداری و طراحی صحنه و لباس ، و بعدتر شاید بابت فراهم شدن شرایطی برای تسهیل مشکلات مالی) ، اما حالا که این فیلم در فهرست اعلام شده قرار ندارد، خوشحال‌ترم (بابت اینکه اینجوری مطمئن شدم فیلم سفارشی نساخته‌ام ، و این خود کلی می‌ارزد). و برای رفع سوءتفاهم‌های احتمالی بلافاصله باید توضیح دهم که منظور از این حرف قطعاً این نیست که تمامی فیلمهای جشنواره سفارشی‌اند (کما اینکه نه فقط فیلمهای خودم در دوره‌های گذشته بلکه بسیاری از فیلمهای دوستان و بزرگان سینما در جشنواره‌های فجر حضور داشته‌اند و اصلاً هم سفارشی نبوده‌اند)، بلکه منظور اینست که فیلم سفارشی با اطمینان بیشتر و زحمت کمتری وارد جشنواره می‌شود و اگر هم گاهی از دست هیئت محترم انتخاب دربرود و فیلمی از نوع مذکور از قلم بیفتد، با تذکرات و گوشزدهای به موقع از بیرون ، فهرست نهایی تصحیح و اصلاح می‌شود. و اگر حتی از دست هیات محترم داوران هم دربرود و سیمرغی اشتباهی برای سینماگری درنظر گرفته شود، با همان روش تذکر به موقع از بیرون ، سیمرغ به آغوش فرد اصلح بازمی‌گردد. این همه البته مربوط به دوره‌های گذشته آن هم به صورت گهگاهی بوده و هیچوقت به روش غالب بدل نشده و ان شاءالله در این دوره با مدیریت جدید جشنواره در سطح استانداردهای بین المللی برگزار خواهد شد.”

در این فیلم لادن مستوفی، آزیتا حاجیان، فربد فرهنگ، مهسا طهماسبی، رزگار خاطری، کیوان زند، آرمان سلطان‌زاده و علی عظیمی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در خلاصه داستان «ماه در جنگل» که فیلم‌نامه آن توسط سیامک شایقی نوشته شده، آمده است:‌ «آقامحرم، جنگلبان کارکشته‌ جنگل‌های (زیرآب) مازندران، توسط قاچاقچیان چوب به شدت مضروب شده و در بیمارستان بستری‌ است. یحیی پسر جوان آقامحرم، علیرغم آنکه تمایلی به ادامه‌ راه پدر نداشته، آقامحرم را با خود به کلبه‌ جنگلی می‌برد تا هم مراقبت از او را به عهده بگیرد و هم ناگزیر مراقبت از جنگل را، اما قاچاقچیان چوب اقدامات تخریبی‌شان را ادامه می‌دهند و یحیی پایداری‌اش را …»

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15494

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *