وقتی صمد بهرنگی سوژه نقاشان می‌شود 

نمایشگاهی از آثار ۱۰ هنرمند با موضوع صمد بهرنگی و با گردآوری آرش تنهایی از ۶ شهریور در گالری دنا برگزار می‌شود.

هفت سرزمین/ آرش تنهایی هنرمند و گردآورنده نمایشگاه گروهی «چند روایت از یک انسان که با امواج ارس به دریا پیوست» درباره این نمایشگاه که به صمد بهرنگی نویسنده نام‏آشنای ایرانی اختصاص دارد گفت: در این نمایشگاه ۱۰ اثر تجسمی به همراه ۴۸ طرح جلد، پوس‌تر، عکس و تصاویری مستند از صمد بهرنگی به نمایش گذاشته می‌شود.

او درباره اهمیت صمد بهرنگی نیز اظهار کرد: اکنون ۵۰ سال از مرگ صمد بهرنگی می‌‏گذرد و با این وجود در همه سال‎های گذشته شخصیتی زنده و قابل بحث بوده است. او هنوز در جامعه حضو دارد و می‌‏تواند تاثیرگذار باشد. به علاوه بسیاری از نسل کتاب‌خوان ما با کتاب‏های صمد بهرنگی بزرگ شده‎اند و همین نکات دلیل جذابیت این شخصیت برای من شده است. همچنین صمد تاثیر ادبی بزرگی نیز بر ادبیات کودک ما داشته که متاسفانه قربانی سیاست‎زدگی شده است. بسیاری خواسته‎اند صمد را به نفع خود مصادره کنند و به همین دلیل یک معلم دلسوز و نویسنده توانا مورد بی‌‏توجهی قرار گرفته است.

تنهایی با اشاره به این نکته که نویسنده بزرگی مانند صمد را نمی‌‏توان نادیده گرفت افزود: صمد بهرنگی یکی از توانا‌ترین و مهم‏‌ترین چهره‌های ادبیات ایران است که شخصیت و تفکر بزرگ او را نمی‌‏توان انکار کرد.

این هنرمند همچنین درباره اینکه تنها خود را گردآورنده این نمایشگاه می‌‏داند گفت: من برای این نمایشگاه به هیچ عنوان از عبارت کیوریتور استفاده نکرده و نمی‌‏کنم. به نظر می‌‏رسد گروهی این عنوان را از آن خود می‌‏دانند و من نیز این عنوان را به آنان بخشیده‎ام. من در نمایشگاه پیشین خود نیز نمی‌‏خواستم از جنبه خاصی به تختی نگاه کنم چون مخالف انحصارگرایی هستم. موضوع برای من خود تختی یا صمد بهرنگی است و از نام نمایشگاه نیز پیداست که هریک از هنرمندان روایت خود را از صمد بیان کرده است.

وی درباره انتخاب هنرمندان نیز اظهار کرد: میانگین سنی این نمایشگاه از نمایشگاه تختی بسیار کمتر است زیرا ترجیح دادم از هنرمندان جوان متولد پس از انقلاب و کسانی که مسیر هنری آن‌ها در سال‎های انقلاب شکل گرفته است برای ارائه اثر در این نمایشگاه دعوت کنم.

تنهایی با بیان اینکه این رویداد برای من بیش از نمایشگاه یک ایونت یا فستیوال است افزود: در واقع هدف من توجه به صمد بهرنگی است و هنر تجسمی در مرحله دوم اهمیت قرار دارد. من در این مجموعه و مجموعه‎های دیگری مانند آن به دنبال یک شناختنامه تصویری آدم‎هایی مثل صمد هستم به همین دلیل برایم مهم نیست که لزوما اثر هنری را به نمایش بگذارم و اگر روزی کتاب این مجموعه‎‌ها منتشر شود خواهید دید که حتی تصویر پلاکاردی با عکس صمد در روزهای انقلای نیز در آن کتاب وجود خواهد داشت. چنین شناختنامه‎ای در حقیقت یک روایت غیر رسمی و غیر فاخر از شخصیت‎هایی مثل تختی یا صمد بهرنگی است.

گردآورنده نمایشگاه «چند روایت از یک انسان که با امواج ارس به دریا پیوست» افزود: مخاطب من مردم هستند، حتی آن دسته از مردم که تاکنون ماهی سیاه کوچولو را نیز نخوانده‎اند و خوشحال می‌‏شوم این نمایشگاه باعث شود مخاطبان به دنبال خواندن آثار صمد بروند. من به دنبال هنر برای خواص نیستم و دغدغه‌های فرهنگی برایم مهم‎‌تر است.

در این نمایشگاه آثاری از فرشاد آل خمیس، صالح تسبیحی، مرتضی خسروی، زرتشت رحیمی، یحیی رویدل، شواتیر، کیانوش غریب‎پور، Nafir، اسماعیل قنبری و گلرخ نفیسی به نمایش گذاشته می‌‏شود. همچنین در بخش دیگری از این نمایشگاه مجموعه‎ای از طرح جلد کتاب‏‌های صمد، پوسترهایی درباره او و همچنین عکس‎‌ها و نامه‎های او نیز به نمایش گذاشته می‌شود که در میان آن‌ها آثاری از امیر اثباتی، آیدین آغداشلو، وحید آتشی، ضیاءالدین جاوید، بزرگ خضرایی، مصطفی رمضانی، بهزاد غریب‌پور، فرشید مثقالی، اردشیر محصص، مرتضی ممیز، تلخان ناودل و… وجود دارد.

نمایشگاه «چند روایت از یک انسان که با امواج ارس به دریا پیوست» از ۶ تا ۲۳ شهریور در گالری دنا برگزار می‌‏شود.

samad1

 

منبع: هنرآنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13069

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *