پرونده ادبیات داستانی بالکان در «داستان همشهری» تابستانی

شماره ۵۶ ماهنامه جذاب و خواندنی «داستان همشهری» ویژه تیرماه ۱۳۹۴ در ۲۹۴ صفحه روانه کیوسک های مطبوعاتی شده است.

هفت سرزمین/ پنجاه و ششمین شماره داستان همشهری با ۳۴ صفحه اضافه در ۲۹۴ صفحه با آثاری از کامبیز درم‌بخش.احمد مسجدجامعی. اسدالله امرایی. محمدرضا زائری. فرشته احمدی. آرش آذرپناه. ارما بومبک. گی تالس. اسماعیل کاداره. الکساندر همن. ولادیمیر آرسنیژویچ. اوگنی‌ین اشپاهیچ. تئا تولیچ. میروسلاو پنکوف. نیکوس کازانتزاکیس و… منتشر شد.

بخش «درباره زندگی» این شماره شش روایت دارد. در روایت اول با عنوان «ای خفته برخیز» محمدرضا زائری آداب برگزاری ماه رمضان در غربت را روایت می‌کند. روایت شادی و نشاط و جشن سراسری مسلمان‌ها در طرابلس و بیروت و صیدا. در روایت دوم با عنوان «شب‌های فانوسی تهران» احمد مسجدجامعی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو فعلی شورای شهر تهران، از خاطره‌ی زندگی در تابستان‌های قدیم می‌گوید. در روایت سوم با عنوان «سه تفنگدار و یک سرباز» آرش آذرپناه از روزهای گرم تابستان و عذاب شرکت در کلاس‌های تابستانی می‌گوید. در روایت بعدی با عنوان «چرا دزدی می‌کنم» برشی از زندگی‌نگاره‌ی مری مک‌لین که در آن به شرح خیال‌پردازی‌ها و تفکرات فلسفی‌اش پرداخته را می‌خوانیم. در روایت پنجم با عنوان «تشنگی» برشی از مصاحبه با نیکوس کازانتزاکیس، از معروف‌ترین نویسندگان منطقه‌ی بالکان، می‌خوانیم و در روایت آخر با عنوان «در میانه میدان» الکساندر همن تجربه‌ی شخصی‌اش به عنوان یک مهاجر که هنوز به کشور مقصدش وصل نشده روایت می‌کند.

بخش داستان این شماره هشت داستان دارد. پرونده‌ی داستانی ویژه‌ی نویسندگان یک حوزه‌ی جغرافیایی که در  این شماره به منطقه‌ی بالکان اختصاص دارد با پنج داستان با عنوان‌های «مقدونیه» نوشته‌ی میروسلاو پنکوف با ترجمه‌ی امیرحسین هاشمی، «جزیره‌ها» نوشته‌ی الکساندر همن با ترجمه‌ی معین فرخی، «ریموند دیگر بین ما نیست، کارور مرده» نوشته‌ی اوگنی‌ین اشپاهیچ با ترجمه‌ی اسدالله امرایی، «مرگ دامبو: یک دقیقه» نوشته‌ی ولادیمیر آرسنیژویچ با ترجمه‌ی نسیم توکلی و «مو» نوشته‌ی تئا تولیچ با ترجمه‌ی کیوان سررشته و سه داستان ایرانی «آزمودن زندگی در کنار رودخانه کن» نوشته‌ی فرشته احمدی، «نسخه‌پیچ» نوشته‌ی ابوذر قاسمیان، «یک قرار ساده خانوادگی» نوشته‌ی امید بلاغتی.

پرونده‌ی بخش روایت‌های داستانی این شماره با سه مطلب به ماه مبارک رمضان اختصاص دارد. روایت اول «چگونه توانی او را کشت» شرح شهادت امام علی (ع) به روایت ابن اثیر است. روایت دوم با عنوان «دور ضریح مبارک بی‌شمع است» بخشی از سفرنامه‌ی یکی از رجال عصر ناصری به عتبات عالیات و روایت سوم با عنوان «با پای پیاده، بی‌زاد و راحله» گزیده‌ی گزارش روزنامه‌های قاجاری از وضع نجف است.

بخش روایت های مستند این شماره سه مطلب دارد. در روایت اول با عنوان «زمزمه حجره‌ها» سیداحمد بطحائی از تجربه‌ی تعاملش با دانشجویان خارجی مسلمان جامعه‌المصطفی در قم می‌گوید. روایت دوم با عنوان «احوال شخصیه» خاطرات یک وکیل از پانزده‌سال وکالت است و در روایت آخر با عنوان «آقای بدخبر» چهره‌نگاری‌ای (پروفایلی) از آلدن ویتمن، یادنامه‌نویس روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز نوشته‌ی گی‌تالس است.

بخش درباره داستان این شماره پرونده‌ای است درباره‌ی «داستان بالکان». این پرونده سه مطلب دارد. مطلب اول گفت‌وگوی اختصاصی تحریریه داستان با میروسلاو پنکوف درباره‌ی ادبیات و ویژگی‌های نسل جدید و قدیم نویسندگان بالکان است. مطلب دوم «از آسمان به زمین» برشی از گفت‌وگوی مجله‌ی پاریس‌ریویو با اسماعیل کاداره نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار آلبانیایی است و مطلب آخر با عنوان «ادبیات به گستردگی بالکان است» نشستی درباره‌ی ویژگی‌های ادبیات بالکان و نسبتش با ادبیات جهان است.

از این شماره پس از وقفه‌ای چندماهه مجموعه‌های دنباله‌دار جدیدی در بخش پایان خوش آغاز شده‌است. داستان دنباله‌دار «سالاد فصل» نوشته‌ی آرش صادق‌بیگی، «بنفش‌چرکتاب» که ادامه‌ی نوشته‌های نویسنده‌ی پرمخاطب این صفحات، ارما بومبک است و صفحه‌ی «پایان باز» که برای اولین بار به تک‌نوشته‌های طنز از نویسندگان مختلف خارجی اختصاص یافته است.

پنجاه و ششمین شماره‌ی ماهنامه داستان همشهری با ۳۴ صفحه اضافه در ۲۹۴ صفحه با قیمت ۷۰۰۰ تومان از ۲۸ خردادماه منتشر و در دکه های روزنامه فروشی و کتاب فروشی های معتبر سراسر کشور توزیع شده است.

داستان همشهری

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=9991

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *