چالش ابراهیم گلستان با «قدیس سازی های غیرضروری» در «مهرنامه ۴۴»

شماره ۴۴ ماهنامه «مهرنامه» به سردبیری محمد قوچانی و با تصویری از ابراهیم گلستان بر روی جلد منتشر شده است.

هفت سرزمین/ شماره ۴۴ ماهنامه «مهرنامه» به سردبیری محمد قوچانی و با تصویری از ابراهیم گلستان بر روی جلد منتشر شده است..

ابراهیم گلستان در این شماره از چالش قدیس سازی های غیرضروری سخن گفته و ضمن تشریح دیدگاه خود درباره برخی نویسندگان و شاعران معاصر کشورمان، تاکید کرده است که «همیشه علیه چپ نوشتن، فحش خوردن دارد».مهرنامه ۴۴

مهرنامه در این شماره خود همچنین به سراغ رضا داوری اردکانی رفته و او در این گفتگو به تشریح سه راه طی شده، یعنی راهی که دکتر علی شریعتی برگزید یا سیر اندیشه ای را که شهید مطهری پی گرفت و یا مسیری که حسین نصر طی کرد، پرداخته است.

در کنار این، مهرنامه پرونده ای را به اندیشه سلفی گری در شیعه اختصاص داده و محمد قوچانی سردبیر مهرنامه نیز در سرمقاله این شماره، موضوع سلفی گری در تاریخ معاصر کشورمان را مورد توجه قرار داده است.

پرونده سیاسی دیگری که مهرنامه در این شماره منتشر کرده نیز مربوط به چپ گرایی اسلامی و بررسی نحله فکری حزب اتحاد ملت است. در این پرونده، سابقه چپ گرایی اسلامی در تاریخ جمهوری اسلامی بررسی شده و سپس نسبت حزب اتحاد ملت با این چپ گرایی و نیز کنش روشنفکری دینی به بحث گذاشته شده است. در همین رابطه دبیرکل حزب اتحاد ملت در گفتگویی با مهرنامه تاکید کرده است که چپ گرایی اسلامی به پایان راه خود رسیده است.

در بخشی دیگر از مطالب این شماره، پرونده ای درباره پوپولیسم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر شده است. در این پرونده صاجبنظران تاکید کرده اند که رئیس جمهور بعدی امریکا از اوباما تندروتر خواهد بود.

در کنار این پرونده، مهرنامه در پرونده ای حقوقی به موضوع انتخابات به مثابه یک حق، پرداخته و اساتید دانشگاه از سیر تاریخی نگاهی به انتخابات از زاویه حق و نه تکلیف، انداخته اند.

بحران آب نیز موضوع پرونده بعدی مهرنامه است که عیسی کلانتری درباره آن، از غارت آب سخن گفته و یک استاد دانشگاه نیز نسبت به پیامدهای موج تازه مهاجرت به دلیل بحران کمبود آب هشدار داده است. افزون بر این، در این شماره پرونده ای به فهم سازمان مجاهدین خلق از اقتصاد و تئوری «اقتصاد خلق» نظر کرده و در پرونده دیگری نیز نگرش های مختلف به جلال آل احمد و تناقض های موجود در آثار او به بحث گذاشته شده است.

معرفی پرویز ناتل خانلری و مرور کارنامه او، بررسی فیلم محمد رسول الله اثر تازه مجید مجیدی از زاویه تاریخ اسلام، بررسی کارنامه هفته نامه خواندنی ها و نیز مروری بر تازه های نشر، دیگر مطالب این شماره ۳۰۴صفحه ای مهرنامه که به قیمت ۱۲هزار تومان عرضه شده را تشکیل می دهد.

مهرنامه فهرست۱

مهرنامه فهرست۲

منبع: رصد

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15054

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *