چرا روی این موضوع تعصب نداریم!؟

یک گرافیست گفت: متأسفانه نسبت به طراحی پوستر جشنواره‌های مهم در کشور، تعصبی وجود ندارد و اثری که ارائه می‌شود، استانداردهای لازم را ندارد.

هفت سرزمین/ پس از رونمایی از پوستر سی‌وسومین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، تعدادی از هنرمندان، بازیگران و فعالان عرصه‌ی تئاتر واکنش‌هایی را نسبت به این پوستر نشان دادند. برخی بازیگران نیز در صفحه‌های شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی، این پوستر را نشان‌دهنده‌ی مظلومیت تئاتر حتی در بخش طراحی پوستر جشنواره دانستند. چند روز پس از رونمایی از پوستر یادشده، انتقادها به حدی رسید که دبیر جشنواره‌ی تئاتر فجر اعلام کرد، پوستر رونمایی‌شده کنار گذاشته و به گرافیست‌ها فرصت داده می‌شود، طرح‌های خود را ارائه کنند.

مصطفی اسداللهی – گرافیست و استاد دانشگاه – درباره‌ی مشکلات به‌وجود آمده در این زمینه، اظهار کرد: ما افراد متخصصی را در حرفه‌ی گرافیک در ایران داریم، اما سفارش‌دهنده‌ها ترجیح می‌دهند به جای استفاده از این نیروها، از یکسری کارهای غیرحرفه‌ای استفاده کنند.

او تأکید کرد: مطمئن باشید پشت یک کار گرافیکی خوب، یک سفارش‌دهنده‌ی خوش‌فکر بوده است. این موضوع در طول تاریخ هنر گرافیک، یک بحث ثابت‌شده است.

وی ادامه داد: سفارش‌دهنده با برخورد حرفه‌ای در این زمینه می‌تواند نیروی مناسب را برای طراحی پوستر جشنواره انتخاب کند. بنابراین همیشه این موضوع را باید مد نظر داشت که چه کسی سفارش می‌دهد و چقدر گرافیست در طراحی اثرش، آزاد است.

این گرافیست گفت: متاسفانه شاهدیم که نسبت به طراحی پوستر جشنواره‌های مهم، تعصبی وجود ندارد و اثری انتخاب می‌شود که دارای استانداردهای لازم نیست. این موضوع که پوستر، یک رسانه است و باید کار رسانه‌ای خود را به‌درستی انجام دهد، مورد توجه سفارش‌دهندگان نیست. همین رویکرد باعث می‌شود با پوسترهایی مواجه شویم که پس از رونمایی، واکنش‌های منفی بسیاری را درپی دارند.

اسداللهی درباره‌ی ویژگی‌های یک پوستر مناسب برای جشنواره‌های مهم، اظهار کرد: من نمی‌خواهم درباره‌ی کسی قضاوت کنم، اما باید این نکته را در نظر داشت که پوستر یک جشنواره‌ی مهم هنری باید موج وسیعی از ارتباط با مخاطبان را ایجاد کند و قدرت بیانی بسیار بالایی در موارد مختلف از جمله فرم، رنگ و کانسپت (ایده) داشته باشد. اگر ایده، نو و جذاب باشد در ذهن‌ها می‌ماند و مخاطبان را با خود همراه می‌کند.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1055

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *