کتابداری؛ شغل یتیم شده ایرانی!

برخی کتابخانه‌های کشور در حال تعطیلی است و شغل کتابداری مدت‌هاست یتیم شده است؛ این در حالی است که تیراژ کتاب‌ها هم به رقمی معادل ۵۰۰ نسخه رسیده است.

هفت سرزمین/ مصطفی جوکار با بیان این‌که باید تحلیل شود تا مشخص شود مشکل این مساله از کجاست؛ نشر ما دارای مشکل است یا توزیع یا هر دو، اظهار کرد: به این مسائل باید مشکل سانسور و خودسانسوری را هم افزود.

او تاکید کرد: فرهنگ مطالعه در کشور ما از چند لحاظ با مشکل جدی مواجه است. اول آن‌که با آمدن ابزاری جدید همچون اینترنت و ایجاد فضاهای مجازی ذهن خوانندگان کتاب‌ها بیش‌تر مایل است تا چنین نوشته‌هایی را مطالعه کند، چرا که وقت کم‌تری می‌گیرد و با سرعت بیش‌تر آخرین اخبار را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد، بنابراین در چنین فضایی کم‌تر کسی به دنبال کتاب‌هایی می‌رود که به صورت مفصل و عمیق به موضوعی پرداخته‌اند.

این روزنامه‌نگار گفت: یعنی سرعت انتقال اطلاعات عاملی است که باعث می‌شود خوانندگان کم‌تر رغبتی به مطالعه کتاب‌های عمیق داشته باشند. از سوی دیگر برنامه‌ای برای بالا بردن فرهنگ مطالعه در کشور وجود ندارد، یعنی برنامه‌ریزان ما برای بالا بردن فرهنگ مطالعه به صورت نمایشی عمل می‌کنند، بنابراین طرح‌هایی ارائه شده و می‌شود که فاقد استمرار و پیوستگی است.

جوکار در ادامه بیان کرد: در دنیای تکنولوژیک امروز فضای مطالعه بسیار محدود است چون انسان‌ها در جامعه امروزی به شدت گرفتارند. کارمندی که هشت ساعت کار موظف دارد و هشت ساعت دیگر را به شیفت کاری دیگری می‌پردازد فرصتی برای مطالعه نخواهد داشت به‌ویژه که چنین فردی وقتی به خانه برمی‌گردد با ابزارهای نوین ارتباطی همچون ماهواره و اینترنت درگیر می‌شود.

او با خلاصه کردن بخشی از مشکلات مطالعه در جامعه ما گفت: تدبیری در زمینه گسترش فرهنگ مطالعه توسط مسئولان اندیشیده نمی‌شود و برنامه‌های ارائه‌شده بسیار سطحی و بطئی است یعنی هیچ برنامه منظم چارچوب‌دار و درازمدتی وجود ندارد. در کنار این مساله باید کمبود وقت مخاطب و وجود رسانه‌های مختلف مجازی را هم درنظر گرفت.

جوکار همچنین گفت: در چنین فضایی تنها گسترش کتابخانه‌ها نمی‌تواند به تقویت فرهنگ مطالعه کمک کند. باید سنجشی صورت گیرد تا مشخص شود افراد چه فرصت فراغتی را در اختیار دارند و این کار باید با محاسبات دقیق انجام شود تا براساس سلایق و سن مخاطب برای آن‌ها برنامه‌ریزی شود، چون وقتی مردم فرصتی برای مطالعه نداشته باشند گسترش کتابخانه‌ها تاثیری نخواهد داشت.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=602

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *