کتاب نمایش/ ۱- نظریه «عملکرد فرهنگی عروسک» کتاب شد

کتاب « عملکرد فرهنگی عروسک » نوشته «هنریک یورکفسکی» ـ نظریه‌پرداز لهستانی در رشته تئاتر عروسکی ـ با ترجمه زهره بهروزی‌نیا از سوی نشر قطره به چاپ رسید.

هفت سرزمین / این کتاب شامل پنج مقاله مختلف از این نویسنده لهستانی است که موضوع‌های مختلفی درباره تئاتر عروسکی، بررسی آن در جهان و همچنین بیان نظر و دیدگاه‌های متفاوت را در برمی‌گیرد.

مقاله‌های موجود در این کتاب تخصصی عبارتند از: عملکرد فرهنگی عروسک، عروسک‌ها در آیین‌ها، ویژگی‌های تئاتر عروسکی بعد از جنگ جهانی دوم، شخصیت‌های کمیک در تئاتر عروسکی دارای ارزشی همانند میهن‌پرستان ملی و اجتماعی، عروسک‌ها در نمایش انجیلی.

بهروزی‌نیا در پشت جلد این کتاب آورده است: «عروسک تجلی تمامی آرزوها و آمال بشریت است،آنجا که انسان اولیه تلاش می‌کند تا بر نیروهای برتر از خود احاطه یابد، به خلق موجودی دست می‌زند تا قدرت و اندیشه‌ی خود را به رخ طبیعت بکشد و آن را با جان‌بخشی به عینیت برساند، این آفرینش تا جایی پیش می‌رود که انسان را مقهور خود می‌کند؛ او پرستیده می‌شود و قربانی دریافت می‌کند اما گذشت زمان از قدرت جادویی عروسک نکاسته است و همچنان به عنوان موجودی قدرتمند در زندگی آدمی حضور دارد. امروزه در دنیای مدرنی که انسان‌ها زمان لازم برای نگریستن، شنیدن و لذت‌بردن را ندارند، عروسک تنها موجودی است که همراه خالق خود می‌تواند ببیند، بشنود و بخندد.او هرگز علیه سازنده خود طغیانی نمی‌کند، اعتراضی ندارد و رقیبی برای او به شمار نمی‌رود. عروسک رام‌شده خالق خود است و این دلیل لازم برای حضور او در زندگی امروزه انسان مدرن است».

کتاب «عملکرد فرهنگی عروسک» در ۲۰۴ صفحه و با بهای دوازده هزار تومان توسط نشر قطره به چاپ رسیده است. علاقه‌مندان به خواندن این اثر در زمینه تئاتر عروسکی، می‌توانند با مراجعه به سایت www.nashreghatreh.com یا کتاب‌فروشی‌های معتبر،کتاب را تهیه بکنند.

منبع:ایلنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1544

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *