گالری سایه، آثار ستاره بهبهانی را میزبانی می کند

ستاره بهبهانی هنرمند نقاش می‌گوید: پیکر در این آثار بیش از هر چیزى قابل رویت بوده و به عنوان نشانه در نظر گرفته شده است.

هفت سرزمین/ ستاره بهبهانی درباره آثار به نمایش درآمده در نمایشگاه «دال تن» در گالری سایه گفت: در این نمایشگاه در مجموع ۲۲ تابلو به نمایش درآمده است که از این میان ١٠ تابلو به شیوه طراحى و با تکنیک راپید روى مقوا و ابعاد ٢١ در ١۵ سانتى متر کار شده و ١٢ تابلو نیز نقاشى است که با تکنیک آکرولیک روى بوم شکل گرفته است. این تابلوها نیز در ابعاد ۵٠ در ٧٠ تا ١۵٠ در١٣٠ کار شده‌اند.

وی ادامه داد: مجموعه «دال تن» سرآغاز مسیر شخصى‌ من در کارهایم بود، مسیرى که تمام آثارم در ادامه آن شکل گرفته‌اند. با وجود این‌که این مجموعه متعلق به سال ٨٨ است، اما قصدم این بود که در اولین کارنماى انفرادیم با رویکردى به مجموعه نخست، خود را به مخاطبم بشناسانم.

این هنرمند جوان درباره انتخاب این عنوان برای نمایشگاه خود بیان کرد: انتخاب عنوان «دال تن» به این دلیل بود که فیگور در این آثار بیش از هر چیزى قابل رویت بوده و به عنوان نشانه در نظر گرفته شده است. در واقع پیکر، دالى است که در ذهن مخاطب به مدلول‌هاى مختلف تعریف مى‌شود. در این آثار پیکره‌ها غول آسا و حجیم هستند و برخلاف آن‌که باید قدرتمند باشند ولى گو این‌که ناتوان، عقیم و از کار افتاده شده‌اند. انسان‌هایى که در لحظه منجمد شده‌اند.
بهزاد شفق در بخشی از استیتمنت این نمایشگاه نوشته است: آدمی را چگونه دیده ایم؟ همواره تن و اندام او را به مثابه نشانه‌ای از حضور پنداشته‌ایم و یا جای خالی‌اش را به «رویایی از آن تن» در پس ذهن، پر کرده‌ایم.
«دال تن» مجموعه‌ای از نخستین آثار ستاره بهبهانی در سال ۸۸ است که برای اولین بار به نمایش در می‌آید.
مجموعه‌ای که از حضور سرد، مهجور و گاه مترادف با نیستی و فراق انسان حکایت دارد. هنرمند، پیکرهای زمخت و عظیم اما رنجور و سرخورده را در خلاء سهمگین و کابوس‌وار بی رنگ و رمق به تصویر کشیده است.
«تن» دالی است که در هجوم به ذهن مخاطب به مدلول‌های مختلف تعبیر می‌شود: آنها که از دل هزاره‌ها پیش از رودها گذر کردند، آنها که زمان‌ها را درنوردیدند، آن‌ها که به شداید و مصائب روزگار دچار آمدند و آن‌ها که هنوز در امتداد خیابان‌های بی خط، ردّی از حضور را به دوش می‌کشند.
لازم به ذکر است، نمایشگاه «دال تن» آثار هنرمند جوان ستاره بهبهانی از ۱۶ تا ۲۷ مردادماه در گالری سایه پذیرای علاقمندان است.

۰۵

منبع: هنرآنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=12020

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *