گرایش مجسمه سازان به خلق آثار عامیانه

بهروز دارش عضو شورای سیاست‌گذاری و انتخاب چهارمین دوسالانه مجسمه‌های شهری معتقد است این دوسالانه به مکانی برای تولید آثار نوآورانه بدل شده است.

هفت سرزمین/ بهروز دارش پیشکسوت عرصه مجسمه سازی و یکی از اعضای هیأت انتخاب آثار با اشاره به اینکه در این دوره بیش از یک‌هزار اثر به دبیرخانه این دوسالانه رسید، گفت: در مرحله ابتدایی انتخاب آثار به گونه‌ای پیش رفته ایم تا فرصتی در اختیار هنرمندان قرار دهیم که بتوانند آثارشان را ارائه دهند.
وی افزود: در مرحله اول که هنرمندان صرفاً تصویری از آثارشان را ارسال کردند شورای انتخاب آثار تلاش کرد تا با پذیرش آثار در این مرحله فرصتی در اختیار هنرمندان قرار دهد تا توانایی‌ها و استعدادهایشان را به معرض تماشای عموم قرار دهند.
این مجسمه ساز ادامه داد: در مرحله انتخاب آثار هیچ معیار شخصی وجود ندارد. زیرا ما نمی‌توانیم بر اساس باورها و معیارهای شخصی اثری را رد کنیم، شاید همان اثری که به نظرمان امکان خلقش وجود ندارد، هنرمند با دگرگونی در شیوه کارش به زیبایی هر چه تمام‌تر آن اثر را خلق کند از این رو حذف اثر را به مرحله بعد موکول کردیم که ماکت دریافتی آثار با آنچه هنرمند در مرحله اول ارسال کرده مطابقت نداشته باشد.
دارش با اشاره به اینکه در این مرحله نمی‍‌تواند نسبت به کیفیت آثار اظهار نظری کند، اظهار داشت: تا مجسمه‌ها به دستمان نرسد و روی پایه قرار نگیرد هیچ اظهار نظر قطعی در مورد کیفیت آثار نمی‌توان داشت.
عضو شورای سیاست‌گذاری دوسالانه مجسمه‌های شهری با اشاره به اینکه بخشی از آثار رسیده حاصل فعالیت‌های دیجیتالی هنرمندان است گفت: تعداد زیادی از آثار نتیجه کار دیجیتالی است. اتفاقا ایده‌های جالبی هم به همراه داشتند که منتظرم مجسمه‌هایی که از این طریق طراحی شده است به زودی به دستمان برسد.
این هنرمند پیشکسوت با تأکید بر اینکه برخی آثار روال عامیانه‌ای را در پیش گرفته است تصریح کرد: وقتی گفته می‌شود که این مجسمه‌ها قرار است در فضای شهری استفاده شود، برخی هنرمندان به جای اینکه تلاش کنند در آثارشان نوآوری داشته باشند بیشتر به طراحی آثار می‌پردازند تا مطمئن شوند از سوی مسئولان پذیرفته می‌شود و در نهایت به فروش خواهد رسید. همین مسأله باعث کاهش کیفیت آثار و گرایش به عامیانگی می‌شود. در حالی که این دوسالانه فضای برای تولید آثار نوآورانه است.
عضو هیأت انتخاب آثار که پیش از این نیز در شورای سیاستگذاری حضور داشته با اشاره به اهمیت حمایت از هنرمندان توسط شهرداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: برگزاری اکسپوها، بینال‌ها و سمپوزیوم‌ها جریان بسیار خوبی است که البته گاهی با نبود حمایت از طرف ارگان های متولی شاهد نزول کیفیت آثار هستیم. ارگان‌هایی چون وزارت ارشاد باید فرصتی برای هنرمندان ایجاد کنند که انتظارات جامعه هم برآورده شود اما به دلیل نبود بودجه کافی این روند به جریان کاذب تبدیل می شود.
لازم به یادآوری است؛ چهارمین دوسالانهٔ مجسمه‌های فضای شهری به ریاست جمال کامیاب و به دبیری محسن سلیمانی بهمن‌ماه در تهران برگزار خواهد شد.

منبع: ایسکانیوز

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=1335

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *