پویان آزاده

۱۰ مرداد؛ ثبت «روز پیانوی کلاسیک ایرانی» در تقویم فرهنگى ایران

۱۰ مرداد به عنوان «روز پیانوی کلاسیک ایرانی» در تقویم فرهنگى ایران توسط «پویان آزاده» ثبت ملی شد.
هفت سرزمین/ ۱۰ مرداد ماه در اجرای ماده ۱۲ کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس، «پیانو کلاسیک ایرانی» و شیوۀ نواختن پیانوی استاد مرتضی محجوبی توسط «پویان آزاده» به ثبت ملی رسید. این شیوه توسط «پویان آزاده» تحقیق، ارائه، اجرا و دفاع شده بود و هم‌اکنون در فهرست آثار ملى در خطر ایران قرار گرفت.
در این برنامه  پویان آزاده که از شاگردان جواد معروفی است و  در سال ۱۳۹۲ به عنوان نوه هنری مرتضی محجوبی شیوه نت نویسی او را به ثبت ملی رسانده بود و دکترایش را با موضوع «پیانو کلاسیک ایرانی» با درجه عالی از دانشگاه مارتین لوتر آلمان دریافت کرده است، به ویژگی های منحصر بفرد «پیانو کلاسیک ایرانی» پرداخت و در بخشی از برنامه محمد صادق اسحاقی (خواننده) برای بررسی ویژگی های جواب آواز در پیانو کلاسیک ایرانی پیانو پویان آزاده را همراهی کرد.پس از توضیحات و اجرای پویان آزاده از شیوه های نوازندگی استاد محجوبی و استاد معروفی، مکتب «پیانو کلاسیک ایرانی» و شیوۀ نواختن پیانوی استاد مرتضی محجوبی با اکثریت آرا در فهرست میراث ناملموس ایران به ثبت ملی رسید.در این مراسم خاندان محترم استاد مرتضى خان محجوبى ، استاد بزرگ لشگرى، ژاله محجوبى، بهروز وجدانى، علیرضا میر علینقى، ، مهناز محجوبی و بسیاری دیگر از اساتید حضور داشتند. قابل ذکر است در حاشیه این جلسه از استاد بزرگ لشگری که از همکاران و دوستان استاد مرتضی محجوبی و استاد جواد معروفی  بوده نیز تجلیل شد و نام این استاد برجسته موسیقی به‌عنوان یکی از حاملان میراث‌فرهنگی ناملموس ثبت شد.

قرار است طی مراسمی، از احکام ثبت «پیانو کلاسیک ایرانی» رونمایی شده و دهم مرداد ماه روز پیانو کلاسیک ایران در تقویم فرهنگى ایران نام گذاری شود.

منبع: موسیقی ما 
Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15763

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *