۱۰ مرداد؛ ثبت «روز پیانوی کلاسیک ایرانی» در تقویم فرهنگى ایران

۱۰ مرداد به عنوان «روز پیانوی کلاسیک ایرانی» در تقویم فرهنگى ایران توسط «پویان آزاده» ثبت ملی شد.
هفت سرزمین/ ۱۰ مرداد ماه در اجرای ماده ۱۲ کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس، «پیانو کلاسیک ایرانی» و شیوۀ نواختن پیانوی استاد مرتضی محجوبی توسط «پویان آزاده» به ثبت ملی رسید. این شیوه توسط «پویان آزاده» تحقیق، ارائه، اجرا و دفاع شده بود و هم‌اکنون در فهرست آثار ملى در خطر ایران قرار گرفت.
در این برنامه  پویان آزاده که از شاگردان جواد معروفی است و  در سال ۱۳۹۲ به عنوان نوه هنری مرتضی محجوبی شیوه نت نویسی او را به ثبت ملی رسانده بود و دکترایش را با موضوع «پیانو کلاسیک ایرانی» با درجه عالی از دانشگاه مارتین لوتر آلمان دریافت کرده است، به ویژگی های منحصر بفرد «پیانو کلاسیک ایرانی» پرداخت و در بخشی از برنامه محمد صادق اسحاقی (خواننده) برای بررسی ویژگی های جواب آواز در پیانو کلاسیک ایرانی پیانو پویان آزاده را همراهی کرد.پس از توضیحات و اجرای پویان آزاده از شیوه های نوازندگی استاد محجوبی و استاد معروفی، مکتب «پیانو کلاسیک ایرانی» و شیوۀ نواختن پیانوی استاد مرتضی محجوبی با اکثریت آرا در فهرست میراث ناملموس ایران به ثبت ملی رسید.در این مراسم خاندان محترم استاد مرتضى خان محجوبى ، استاد بزرگ لشگرى، ژاله محجوبى، بهروز وجدانى، علیرضا میر علینقى، ، مهناز محجوبی و بسیاری دیگر از اساتید حضور داشتند. قابل ذکر است در حاشیه این جلسه از استاد بزرگ لشگری که از همکاران و دوستان استاد مرتضی محجوبی و استاد جواد معروفی  بوده نیز تجلیل شد و نام این استاد برجسته موسیقی به‌عنوان یکی از حاملان میراث‌فرهنگی ناملموس ثبت شد.

قرار است طی مراسمی، از احکام ثبت «پیانو کلاسیک ایرانی» رونمایی شده و دهم مرداد ماه روز پیانو کلاسیک ایران در تقویم فرهنگى ایران نام گذاری شود.

منبع: موسیقی ما 
Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=15763

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *