۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت)/ خاطره بازی با شرلی تِمپل و «پرنسس کوچولو»: یه دختر کوچولوی پولدار بدبخت!

امروز ۲۳ آوریل (۱۹۲۸) سالروز تولد شِرلی تمپل (کودک/ستاره محبوب و مشهور آمریکایی) است. به بهانه تولدش، به او و یکی از مهم ترین آثار کارنامه اش – یعنی «پرنسس کوچولو»- پرداخته ایم.

اختصاصی هفت سرزمین/ حسن محسنی- در بخش «سینما- خاطره»، هر روز خاطره هایمان با فیلمسازان و هنرپیشه ها و هر آن کس را که به واسطه سینما خاطره ای از او به یاد داریم مرور می کنیم. به بهانه تولدشان؛ که مناسبت بسیار بسیار بهتری است از سالروز مرگشان؛ و چه بهتر که هنوز زنده باشند و خاطره هایمان رنگ فقدانشان را نداشته باشد…

طبیعتا به همه متولدین هر روز نمی توانیم بپردازیم (البته در حال راه اندازی بخشی به نام «تقویم- امروز» هستیم که در آن، به متولدان هر روز- در عرصه های فرهنگ و ادب و هنر- اشاره خواهیم داشت)؛ اما تلاش می کنیم هر روز، به بهانه تولد، سراغ یک نفر برویم و خاطره های مشترکمان را با او و آثارش مرور کنیم.

امروز-  ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) – به سراغ شِرلی تمپل و یکی از مهم ترین آثار کارنامه اش – یعنی «پرنسس کوچولو» – رفته ایم. 

***********

 توضیح ضروری: 

امروز،سالروز تولد شرلی تمپل (کودک/ستاره محبوب تاریخ سینما در فیلم هایی چون »پرنسس کوچولو» و «پرنده آبی»)/ ویلیام شکسپیر (نویسنده، شاعر و نمایشنامه نویس بزرگ انگلیسی با آثاری چون «هملت»، «ژولیوس سزار»، «مکبث» و «رومئو و ژولیت»)/ جودی دیویس (بازیگر استرالیایی «گذرگاهی به هند» و «شهرت»)/ و مایکل مور (مستندساز مشهور و جنجالی آمریکا با آثاری چون «بولینگ برای کلمباین»، «فارنهایت ۹/۱۱» و «سیکو») است.در مطلبی جداگانه به مایکل مور خواهیم پرداخت؛ ولی انتخاب ما برای سینما- خاطره،شرلی تمپل خواهد بود.

********

آنونس «هفت سرزمین»!:

فردا- ۳ اردیبهشت (۲۳ آوریل)- سالروز تولد شرلی مک لین (بازیگر آمریکایی محبوب در فیلم هایی چون «آپارتمان» و «ایرما خوشگله»)/ باربارا استرایسند (خواننده، بازیگر و تهیه کننده آمریکایی با آثاری چون «آینه دو رو دارد» و «شاهزاده جذر و مد»)/ جیل آیرلند (بازیگر انگلیسی «آرزوی مرگ ۲» و «عشق و گلوله ها»)/ ریچارد دانر (کارگردان مشهور آمریکایی و خالق مجموعه فیلم های «اسلحه مرگبار» و «سوپرمن»)/ پاسکواله دسانتیس (فیلمبردار بزرگ ایتالیایی در آثاری چون «مرگ در ونیز» و «رومئو و ژولیت») است؛ اما انتخاب ما شرلی مک لین خواهد بود.

پس به همین بهانه، فردا به سراغ شرلی مک لین و یکی از آثار مهم کارنامه اش- یعنی «آپارتمان» بیلی وایلدر – خواهیم رفت.

*********

شرلی تمپل: ۲۳ آوریل ۱۹۲۸/ ۱۰ فوریه ۲۰۱۴

شرلی جین تمپل (Shirley Jane Temple) در روز ۲۳ آوریل سال ۱۹۲۸ در سانتامونیکا ایالت کالیفرنیا متولد شد. شرلی به دلیل زیبایی و معصومیت چشمگیر چهره اش، از همان کودکی وارد عالم سینما شد و اولین بار در سه سالگی در یک فیلم بازی کرد.

 او در سن شش سالگی موفق به کسب جایزه اسکار افتخاری نوجوانان شد و در تلویزیون هم قصه‌گوی یک برنامه ویژه کودکان (۱۹۴۷) و میزبان برنامه نمایش شرلی تمپل (۱۹۶۰) بود.

استعداد تمپل در آوازخوانی، رقص و بازیگری باعث شد در سراسر دنیا طرفداران بیشماری داشته باشد. او سال ١٩٣۴ با فیلم «برخیز و تشویق کن» به شهرت فراوان رسید. تمپل تا امروز جوان‌ترین فردی است که جایزه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی را دریافت کرده است.

تمپل که به او لقب «کوچولوی شیرین آمریکا» داده بودند، از ١٩٣۵ تا ١٩٣٨ به مدت چهار سال پولسازترین بازیگر هالیوود بود.

تمپل تا قبل از ١٠ سالگی در ۴ فیلم بسیار موفق در گیشه ایفای نقش کرد و حتی بعدها گفته شد او برای هرکدام از آنها ۵٠ هزار دلار دستمزد گرفته است.

از دیگر فیلم‌های موفق او می‌توان به «کوچک‌ترین یاغی»، «Baby Take a Bow» و «دوشیزه مارکر کوچولو» اشاره کرد.

فرانکلین روزولت، رئیس جمهور آمریکا به خاطر دلگرمی دادن تمپل به مردم در دوران رکورد اقتصادی، به او لقب «خانم معجزه کوچولو» داد. تمپل هم چنین کمک کرد شرکت فاکس قرن بیستم در آن دوران از ورشکستگی نجات پیدا کند.

کارنامه سینمایی شرلی، کارنامه ای موفق و جالب توجه است:

برخیز و هورا بکش (۱۹۳۴)/ چشمان درخشان (۱۹۳۴)/ کلنل کوچک (۱۹۳۵)/ حالا و همیشه (۱۹۳۵)/ کوچکترین یاغی (۱۹۳۵)/ کاپیتان ژانویه (۱۹۳۶)/ دختر کوچولوی پولدار بدبخت (۱۹۳۶)/ وی ویلی وینکی (۱۹۳۷)/ خانم کوچولوی برودوی (۱۹۳۸)/ ربکا از مزرعه سانی بروک (۱۹۳۸)/ پرنسس کوچولو (۱۹۳۹)/ پرنده آبی (۱۹۴۰)/ کاتلین (۱۹۴۱)/ خانم آنی رونی (۱۹۴۲)/ مجرد و پربچه (۱۹۴۷)/ قلعه آپاچی (۱۹۴۸)/ آقای بل ودیر به کالج می‌رود (۱۹۴۸)/ حادثه در بالتیمور (۱۹۴۹)/ یک بوسه برای کورلیس (۱۹۴۹).

او در مجموع در ۴٣ فیلم بلند سینمایی بازی کرد، اما در دوران نوجوانی و جوانی حس کرد دوام آوردن در این حرفه برایش سخت است و از اواخر دهه ١٩۴٠ کار بازیگری را رها کرد. بدین ترتیب، او در سن ٢٢ سالگی (۱۹۵۰) فعالیت‌های سینمایی را کنار گذاشت و از آن پس بیشتر به کارهای خیریه پرداخت.

شرلی به حضور در تلویزیون ادامه داد، اما در این کار موفق نبود و در نهایت از مرکز توجه خارج شد. او پس از حدود دو دهه غیبت سعی کرد با ورود به دنیای سیاست، بار دیگر بخت خود را امتحان کند: سال ١٩۶٧ وارد رقابت‌های انتخاباتی کنگره آمریکا شد، اما رای نیاورد.

ریچارد نیکسون، رئیس جمهور آمریکا بعداً او را به عنوان یکی از اعضای هیئت نمایندگی آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد منصوب کرد. جرالد فورد دیگر رئیس جمهور آمریکا در ١٩٧۴ تمپل را به عنوان سفیر آمریکا در غنا انتخاب کرد.

تمپل در ١٩٨٩ کمی پیش از سقوط رژیم کمونیستی چکسلواکی ،سفیر آمریکا در این کشور شد.

شرلی تمپل در سال ١٩٩٩ از سوی انستیتو فیلم آمریکا در رده ١٨ بزرگ ترین ستاره زن تاریخ سینما قرار گرفت.

سرانجام، شرلی تمپل، این کودک/ستاره محبوب تاریخ سینما که او را با فاصله بسیار زیاد با دیگران، محبوب ترین و مشهورترین کودک تاریخ سینما می دانند، در شامگاه ١٠ فوریه ٢٠١۴ در خانه خود در وودساید در کالیفرنیا در ۸۵ سالگی درگذشت.

***

پرنسس کوچولو (The Little Princess)/ والتر لانگ و ویلیام سیتر/ ۱۹۳۹

در سال ۱۹۳۹، چند سالی از دوران حضور موفق و بسیار پولساز شرلی تمپل به عنوان یک کودک/ ستاره بسیار جذاب و محبوب می گذشت. والتر لانگ و ویلیام سیتر در این سال تصمیم گرفتند بر اساس رمان مشهور و پرفروش «پرنسس کوچولو» اثر فرانسیس هاجسن بیورنت، فیلمی را با استفاده از محبوبیت فراوان شرلی تمپل بسازند.

فیلمنامه را اتل هیل و والتر فلک نوشتند و فیلمبرداری در اوایل سال ۱۹۳۹ در حالی که تمپل در اوج شهرت و محبوبیت بود آغاز شد. این فیلم، البته اولین فیلم تمام رنگی تمپل هم محسوب می شد. شرلی تمپل برای ایفای نقش سارا کرو، ریچارد گرین (جفری همیلتن)،  آنیتا لوییس (رز) و یان هانتر (برای ایفای نقش کاپیتان کرو پدر سارا) انتخاب شدند.

سارا کرو دختر کوچولوی خوش قلب و حاضر جوابی است که پدرش کاپیتان کشتی است و اکنون با شروع شدن جنگ جهانی دوم مجبور است سارا را به مدرسه شبانه روزی ببرد تا در این مدت در نبود پدر، به تحصیل خود ادامه دهد.

مدتی از رفتن سارا به مدرسه می‌گذرد و او با بچه‌ها کاملاً صمیمی شده و با داستان‌هایی که برایشان تعریف می‌کند، همه را مجذوب خود کرده است تا این که در روز تولد سارا یکی از دوستان پدرش خبری ناگوار را به مدیر مدرسه سارا یعنی خانم مینچین اطلاع می‌دهد.

کاپیتان کرو در انگلستان مرده و حالا بدون حمایت مالی او سارا نمی تواند در این مدرسه به تحصیل ادامه بدهد.

دوران سختی و تنگدستی سارا شروع می شود و خانم مینچین اتاقی در زیر شیروانی به او می دهد؛ اما مجبور است در بیمارستان کار کند. مدت ها می گذرد و او آزار بسیاری را متحمل می شود اما سرانجام در اثر حادثه ای درمی یابد که پدرش زنده است.

با بازگشت پدر، دوران سختی تمام می شود و سارا پرنسسی کوچولو می شود.

فیلم که فقرار بود ابتدا ۳۰۰ هزار دلار بودجه داشته باشد، عملا بیش از ۱ میلیون دلار هزینه روی دست تهیه کننده اش (داریل. اف. زانوک) گذاشت، اما نتیجه موفقیت آمیز بود.

منتقدان از فیلم استقبال کردند و بیش از همه شیرینی و جذابیت حضور و بازی شرلی تمپل را ستودند. بنیامین کرایسلر در نقدی خواندنی، بازی شرلی تمپل را شورانگیز و جذاب خواند و نوشت: «بازی تمپل در فیلم، برای جان بخشیدن به یک پرنسس کوچولو، شگفت انگیز است».

جانت مسلین هم در توصیف فیلم و بازی تمپل- ۴۴ سال بعد-  نوشت: «فیلم، حالا به اندازه کافی کهنه به نظر می رسد، اما هنوز جذاب و دوست داشتنی است و به جز حس میهن پرستی که به تماشاگر القا می کند، چنان پایانی دارد که حتی آدم های بالغ هم در سکانس پایانی آن گریه می کنند!».

«پرنسس کوچولو» با وجود همه موفقیت هایش، آخرین درخشش واقعی و موفقیت بسیار بزرگ شرلی تمپل بر پرده سینما بود و بعد از آن، دیگر چنین دوره موفقی را تجربه نکرد.

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=7507

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *