۲ آوریل (۱۳ فروردین)/ خاطره بازی با سر الک گینس و «پل رودخانه کوای»: من اگه قرار بود جای تو باشم و این پل رو بسازم خودمو می کشتم!

امروز دوم آوریل (۱۹۱۴) سالروز تولد سر الک گینس بازیگر مشهور انگلیسی است. به بهانه تولدش به او و یکی از مهم ترین آثار کارنامه اش – یعنی «پل رودخانه کوای»- پرداخته ایم.

اختصاصی هفت سرزمین/ در بخش «سینما- خاطره»، هر روز خاطره هایمان با فیلمسازان و هنرپیشه ها و هر آن کس را که به واسطه سینما خاطره ای از او به یاد داریم مرور می کنیم. به بهانه تولدشان؛ که مناسبت بسیار بسیار بهتری است از سالروز مرگشان؛ و چه بهتر که هنوز زنده باشند و خاطره هایمان رنگ فقدانشان را نداشته باشد…

طبیعتا به همه متولدین هر روز نمی توانیم بپردازیم (البته در حال راه اندازی بخشی به نام «تقویم- امروز» هستیم که در آن، به متولدان هر روز- در عرصه های فرهنگ و ادب و هنر- اشاره خواهیم داشت)؛ اما تلاش می کنیم هر روز، به بهانه تولد، سراغ یک نفر برویم و خاطره های مشترکمان را با او و آثارش مرور کنیم.

امروز- ۲ آوریل  (۱۳ فروردین) – به سراغ سر الک گینس و یکی از مهم ترین آثار سینمایی کارنامه اش – یعنی «پل رودخانه کوای» – رفته ایم.

***********

توضیح ضروری:  امروز سالروز تولد الک گینس (از بزرگ ترین بازیگران تاریخ سینما و بازیگر آثاری مانند «پل رودخانه کوای» و «سقوط امپراتوری روم»)/ مایکل فاسبندر (بازیگر آلمانی با آثاری هم چون «پرومتئوس»)/ و البته هانس کریستین آندرسن (داستان نویس بزرگ دانمارکی که بسیاری از داستان ها و خاطرات کودکانه مان در سینما و تلویزیون را مدیون اوییم) است؛ اما به دلایل عدیده! انتخاب ما سر الک گینس بود.

********

آنونس «هفت سرزمین»!: فردا- ۱۴ فروردین (۳ آوریل)- سالروز تولد رخشان بنی اعتماد (کارگردان مشهور سینمای ایران با آثاری مانند «نرگس» و «زیر پوست شهر»)/ مارلون براندو (بازیگر بزرگ آمریکایی با آثاری هم چون «در بارانداز» و «پدر خوانده»)/ الک بالدوین (بازیگر آمریکایی آثاری چون «هم چنان آلیس» و «جاسمین غمگین»)/ ادی مورفی (بازیگر‌ آمریکایی مجموعه سینمایی «پلیس بورلی هیلز»)/ و البته اوکی کوریسماکی (کارگردان فنلاندی «من یک قاتل حرفه ای اجیر کرده ام») است؛ اما به دلایل عدیده! انتخاب ما خانم رخشان بنی اعتماد خواهد بود؛ اما برای تولد مارلون براندو کبیر هم فردا مطلب ویژه ای خواهیم داشت.

پس به همین بهانه، فردا به سراغ رخشان بنی اعتماد و یکی از آثار مهم کارنامه اش- یعنی «زیر پوست شهر»- خواهیم رفت.

*********

سر الک گینس: ۲ آوریل ۱۹۱۴/ ۵ اگوست ۲۰۰۰

الک گینس (Sir Alec Guinness) در روز دوم آوریل ۱۹۱۴ در لندن متولد شد. در ۲۰ سالگی یعنی در سال ۱۹۳۴ زیر نظر مارتیتا هانت به یادگیری هنرهای نمایشی پرداخت.

در ۱۹۳۶ عضو گروه نمایش جان گیلگاد شد و نخستین بازی‌اش را در نمایش هملت انجام داد. گینس در ۱۹۴۶ نخستین حضورش در سینما را با بازی در فیلم «آرزوهای بزرگ» تجربه کرد.

الک گینس را یکی از بزرگ ترین بازیگران تاریخ سینما/ از بزرگ ترین بازیگران تئاتر انگلستان/ و البته بازیگر همه فن حریف سینما با نقش هایی به غایت متفاوت و متنوع می دانند که جوایز متعدد سینمایی را در کارنامه خود ثبت کرده است.

در کارنامه سینمایی گینس که موفق به دریافت لقب «سر» هم شده بیش از ۶۰ فیلم مشاهده می شود که از شاخص ترین‌ان ها می توان به این فیلم ها اشاره کردکه بسیاری از آن ها تعدادی ار خاطرات نوستالژیک ما از سینما را شکل می دهند:

 انتظارات بزرگ (۱۹۴۶)/ الیور توییست (۱۹۴۸)/ آخرین تعطیلات (۱۹۵۰)/ تبهکاران لاوندرهیل (۱۹۵۱)/ مردی به لباس سفید (۱۹۵۱)/ ورق (۱۹۵۲)/ پدر براون (۱۹۵۴)/ به سوی پاریس با عشق (۱۹۵۵)/ زندانی (۱۹۵۵)/ قاتلین پیرزن (۱۹۵۵)/ پل رودخانه کوای (۱۹۵۷)/ دهن اسب (۱۹۵۹)/ مامور ما در هاوانا (۱۹۶۰)/ اکثریت یک (۱۹۶۱)/ لورنس عربستان (۱۹۶۲)/ سقوط امپراتوری روم (۱۹۶۴)/ دکتر ژیواگو (۱۹۶۵)/ هتل بهشتی (۱۹۶۶)/ خاطرات کوئیلر (۱۹۶۶)/ کمدین‌ها (۱۹۶۷)/ سرود کریسمس (۱۹۷۰)/ کرامول (۱۹۷۰)/ برادر خورشید، خواهر ماه (۱۹۷۲)/ هیتلر: ده روز آخر (۱۹۷۳)/ با قتل کشتن (۱۹۷۶)/ جنگ ستارگان (۱۹۷۷)/ غرق تایتانیک (۱۹۸۰)/ گذرگاهی به هند (۱۹۸۴)و …

گینس که در سال ۱۹۵۲ برای نقش‌آفرینی در فیلم «تبهکاران لاوندرهیل» نامزد جایزه اسکار شده‌بود؛ در سال ۱۹۵۷ به خاطر بازی در فیلم «پل رودخانه کوای» در نقش کلنل نیکلسون، برنده جایزه اسکار؛ جایزه بفتا؛ جایزه انجمن منتقدان فیلم نیویورک؛ و جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

او که هم چنین در سال ۱۹۸۸ نامزد اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به‌خاطر بازی در «دوریت کوچک» شد؛ جایزه افتخاری اسکار را برای یک عمر دستاورد در سال ۱۹۸۰ به‌دست آورد.

سر آلک گینس در روز ۵ اگوست سال ۲۰۰۰ در سن ۸۶ سالگی در مید هرست انگلستان درگذشت.

آلک گینس

آلک گینس در پل رودخانه کوای

الک گینس در جنگ ستارگان

الک گینس در جنگ ستارگان

**

پل رودخانه کوای/ دیوید لین/ ۱۹۵۷

«پل رودخانه کوای» از‌آن دسته فیلم هایی است که به آن ها باید «عظیم» گفت؛ عظیم در تولید و پروداکشن؛ و البته عظیم در بهره گیری از بازیگران بزرگ و شیوه کارگردانی؛ یعنی همان نوع فیلم هایی که سر دیوید لین کبیر متخصص آن ها بود.

دیوید لین این فیلم را که داستانی در ارتباط با جنگ جهانی دوم دارد در سال ۱۹۵۷ بر پایه رمان «پلی بر روی رودخانه کوای» اثر پیر بول ساخت و در آن از هنرپیشگان برجسته‌ای هم چون ویلیام هولدن، الک گینس و جک هاوکینز بهره برد.

کلنل نیکلسون (با بازی الک گینس) و سربازانش (از ارتش انگلستان) در سنگاپور به دست نیروهای ژاپنی اسیر شده و به منطقه ای در تایلند برای ساختن یک پل بر رودخانه کوای فرستاده می شوند.

شیرز (با بازی ویلیام هولدن) به عنوان تنها افسر آمریکایی اسارتگاه قصد ندارد با نیروهای انگلیسی اسیر در ساختن پل همراه شود. او برای فرار تلاش می کند، اما کلنل نیکلسون تصمیم می گیرد تا در برابر رفتارهای غیر نظامی کلنل سایتو (با بازی سیسو هایاکاوا) فرمانده ژاپنی اردوگاه، مقاومت کند تا او را مجبور به رعایت قوانین بین المللی نماید.
میکلسون و افسران انگلیسی تمام سختی ها و شکنجه ها را به جان می خرند تا سرانجام کلنل سایتو از نظر خود برگردد و برای آن ها احترام قائل شود. با فرار شیرز ماجرا وارد فاز جدیدی می شود و تازه ماجراهای مربوط به ساخت پل آغاز می شود…

«پل رودخانه کوای» از موفق ترین فیلم های تاریخ سینما از نظر کسب حوایز متعدد ، متنوع سینمایی است:

جوایز اسکار

برنده جایزه های: بهترین فیلم/ بهترین کارگردان/ بهترین بازیگر نقش اول مرد – الک گینس/ بهترین فیلمنامه/ بهترین موسیقی/ بهترین تدوین/ بهترین فیلمبرداری (و نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد – سسو هایاکاوا)

جوایز بفتا

برنده جوایز: بهترین فیلم بریتانیایی/ بهترین فیلم/ بهترین بازیگر مرد بریتانیایی – الک گینس

جوایز گلدن گلوب

برنده جوایز: بهترین فیلم درام/ بهترین کارگردان/ بهترین بازیگر مرد فیلم درام – الک گینس

جوایز انجمن منتقدان نیویورک

برنده جوایز: بهترین فیلم/ بهترین بازیگر نقش اول مرد (الک گینس)/ بهترین کارگردان

«پل رودخانه کوای» به جز جایزه انجمن کارگردانان آمریکا برای بهترین دستاورد کارگردانی؛ در سال ۱۹۹۷ این فیلم به عنوان «اثری فرهنگی- تاریخی» دارای اهمیت هنری شناخته شده و برای ثبت و نگه داری در دفتر فهرست فیلم ملی کتابخانه ملی کنگره آمریکا برگزیده شد.

«پل رودخانه کوای» پیش از هر فیلم دیگری در تاریخ سینمای جهان به مسائل جنگ بین ژاپنی ها و انگلیسی ها و آمریکایی ها پرداخته است؛ اما فیلم فقط یک اثر جنگی نیست و بیش از هر چیز نگاهی در چهارچوب ارتباطات انسانی بر بستر جنگی خشن است.

«پل رودخانه کوای» به عنوان یکی از عظیم ترین و ستایش شده ترین فیلم های تاریخ جنگ جهانی دوم و ژانر جنگی؛ اتفاقا در زمان ساخت خود یکی از اقتصادی ترین فیلم های تاریخ نیز بود: فیلمی با ۳ میلیون دلار بودجه و ۳۳ میلیون دلار فروش.

به مدد شخصیت پردازی استثنایی دیوید لین و بازی خیره کننده الک گینس؛ کاراکتر کلنل نیکلسون به یکی از به یاد ماندنی ترین شخصیت های تاریخ سینما بدل شده است.

در سکانس مشهوری از فیلم «پل رودخانه کوای»؛ این دیالوگ از زبان کلنل سایتو به کلنل نیکلسون گفته می شود:

من اگه قرار بود جای تو باشم و این پل رو بسازم خودمو می کشتم!

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=5835

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *