۲ سپتامبر (۱۱شهریور)/ خاطره بازی با کیانو ریوز و «کنستانتین»: بهشت و جهنم درست همینجان. پشت هر دیوار و هر پنجره. دنیا پشت دنیا… و ما انسانها وسط این دو دنیا گیر کردیم…

امروز ۲ سپتامبر (۱۹۶۴) سالروز تولد کیانو ریوز (یکی از مشهورترین و محبوب ترین بازیگران سینمای امریکا و جهان) است. به بهانه تولدش، به او و یکی از مهم ترین آثار کارنامه اش – یعنی «کنستانتین»- پرداخته ایم.

اختصاصی هفت سرزمین/ حسن محسنی- در بخش «سینما- خاطره»، خاطره هایمان با فیلمسازان و هنرپیشه ها و هر آن کس را که به واسطه سینما خاطره ای از او به یاد داریم مرور می کنیم. به بهانه تولدشان؛ که مناسبت بسیار بسیار بهتری است از سالروز مرگشان؛ و چه بهتر که هنوز زنده باشند و خاطره هایمان رنگ فقدانشان را نداشته باشد…

امروز- ۲ سپتامبر (۱۹۶۴) – به سراغ کیانو ریوز و یکی از مهم ترین آثار کارنامه اش – یعنی «کنستانتین» – رفته ایم. 

**********

کیانو چارلز ریوز: ۲ سپتامبر ۱۹۶۴

کیانو چارلز ریوز (Keanu Charles Reeves) روز دوم سپتامبر سال ۱۹۶۴ در بیروت لبنان به دنیا آمد. مادرش طراح لباسی با تبار انگلیسی و پدرش زمین‌شناسی با تبار هاوایی (ایرلندی/ پرتغالی/ چینی بود).

والدین کیانو دو دو سالگی او از هم جدا شدند. مادرش به یک طراح لباس محلی تبدیل شد و خانواده‌اش را به استرالیا و سپس به نیویورک برد و با یک کارگردان آمریکایی ازدواج کرد که آن‌ها هم پس از نقل مکان به تورنتو در سال ۱۹۷۱ از یکدیگر جدا شدند. مادر کیانو ریوز دو بار دیگر هم ازدواج کرد که باز هم به جدایی انجامید.

ریوز فعالیت هنری خود را از نه سالگی شروع کرد و اجرای تئاتری با نام دمن یانکیز را بر عهده گرفت و در سن ۱۵ سالگی نقش میرکیوتو در نمایش رومئو و ژولیت بر عهده گرفت و روی صحنه نمایش زنده اجرا کرد. این نمایش در تئاتر لوه پوسلوس اجرا شد.

ریوز همیشه رؤیای تبدیل شدن به یک ستاره هاکی را در سر داشت و حتی برای رسیدن به آرزوی خود رشته تحصیلی خود را تغییر داد اما در آستانه ورود به دانشگاه رشته تحصیلی خود را به بازیگری تغییر داد؛ در حالی که به دلیل تغییر بیش از اندازه رشته‌های تحصیلی‌اش از طرف مدرسه اخراج شد و هرگز نتوانست مدرک دیپلم را اخذ کند.

آغاز کار ریوز اولین نقش تلویزیونی خود را در شبکه تلویزیونی سی‌بی‌سی با سریال کمدی «هنگین ان» آغاز کرد و در آن سال مانند ستاره‌ای درخشید؛ به همین دلیل شرکت کوکا کولا او را برای تبلیغ محصولات کوکا کولا دعوت کرد.

ریوز در همان سال در یک فیلم کوتاه درام ان‌اف‌بی و در نقش‌های تئاترهای «برد فراسر» و «ولف بوی» در شهر تورنتو ایفای نقش کرد؛ و در سال ۱۹۸۴ به بهترین بازیگر نوجوان کانادایی از طرف مردم تبدیل شد.

ریوز بعد از موفقیت‌های فراوان در تئاتر و تلویزیون، به بازی در فیلم سینمایی «بیل و تد» دعوت شد که این نقش را پذیرفت و در زمان نوجوانی به یک ستاره بین‌المللی تبدیل ؛ زیرا این فیلم فروش بی نظیری را در کل دنیا داشت و این دلیلی شد که دوباره کیانو در فصل جدید بیل و تید ۲ ایفای نقش کند.

در سال ۱۹۹۰ کیانو در فیلم‌هایی پرآوازه با ستارگانی بزرگ به ایفای نقش پرداخت: در فیلم «Point Break» ایفای نقش کرد و برنده جایزه بهترین بازیگر مرد از جایزه سینمایی ام‌تی‌وی شد. در پی این موفقیت، ریوز در فیلم‌هایی همچون «سرعت» بازی کرد و موفقیت‌های بیشتری را کسب نمود.

ریوز با بازی در سه‌گانه فیلم سینمایی «ماتریکس» به یک شخصیت ماندگار در بین تمام مردم جهان شناخته شد که این فیلم یکی از پرفروش ترین‌های فیلم سینمایی در تاریخ هالیوود شناخته شده‌است، فیلم سینمایی ماتریکس آن چنان موفق بود که کارگردانانش سری دوم و سوم آن را ساختند.

ریوز برای سه‌گانه ماتریکس ۲۶۲ میلیون دلار دریافت کرد. او برای فیلم اول ۱۰ میلیون دلار به علاوه ۱۰٪ از درآمد ناخالص گرفت. فیلم اول ماتریکس در نهایت ۴۶۰ میلیون دلار در کل دنیا فروش کرد که در کل ۵۶ میلیون دلار آن به ریوز رسید. برای هر کدام از فیلم‌های دوم و سوم هم او ۱۵ میلیون دلار دستمزد به علاوه ۱۵٪ از کل فروش فیلم‌ها را گرفت. ماتریکس دو ۷۴۲ میلیون دلار در کل دنیا فروخت و ۱۲۶ میلیون دلار عاید ریوز کرد. فیلم سوم ۴۳۰ میلیون دلار فروخت و ۸۰ میلیون دلار آن به ریوز رسید. این یعنی برای سه‌گانه ماتریکس، ریوز ۲۶۲ میلیون دلار گرفت. دستمزد ۱۲۶ میلیون دلاری کیانو ریوز برای فیلم دوم ماتریکس بالاترین دستمزدی است که یک بازیگر برای تنها یک فیلم تابه‌حال گرفته است.

کیانو در سال ۲۰۰۶ در فیلم سینمایی «کنستانتین» ایفای نقش کرد که از مشهورترین و محبوب ترین فیلم های کارنامه سینمایی اوست.

ریوز در سال ۲۰۱۰ در فیلم سینمایی اکشن و کمدی و درام با نام «جرم هنری» نقش آفرینی کرد. 

ریوز که دلبستگی فراوانی به هنرهای رزمی شرق و تعالیم عرفانی و معنوی شرق دور دارد، از سال ۲۰۱۰ تاکنون در چند فیلم مهم و نسبتا مهم ایفای نقش کرده است: مردی از تای چی (۲۰۱۳)/ ۴۷ رونین (۲۰۱۳)/ جان ویک (۲۰۱۴)/ تق تق (۲۰۱۵)/ دختر خدا (۲۰۱۵)

کیانو ریوز

******

کنستانتین (Constantine)/ فرانسیس لارنس/ ۲۰۰۵

سال ۲۰۰۵ فرانسیس لارنس، فیلمی به سبک اکشن ترسناک با بازی بازیگرانی همچون کیانو ریوز در نقش جان کنستانتین، ریچل وایس، شیا لبوف و تیلدا سوئینتن بر اساس مجموعه کمیک استریپ  Hell blazer ساخت که به یکی از مهم ترین نمونه های ژانر ترسناک/ ماورایی تبدیل شد.

«آلن مور» نویسنده معروف انگلیسى (خالق «انجمن نجیب زادگان عجیب»؛ و «از درون جهنم» و نیز کمیک استریپ سیا با عنوان Hell Blazer) خالق اصلى شخصیت «جان کنستانتین» است که اولین بار سال ۱۹۸۵ در یک قسمت از مجموعه کتاب کمیک استریپ ترسناک Swamp Thing او را وارد ماجرا کرد.

از سال ۱۹۸۸ ماجراهاى کنستانتین به صورت مستقل در مجموعه کتاب کمیک استریپ Hell Blazerتوسط کمپانى معروف DC به چاپ رسید که بر خلاف کمیک استریپ هاى حماسى با قهرمانان آرمانى مثل سوپرمن و بتمن، دنیاىی ترسناک و تیره دارد که ضد قهرمانش مدام سیگار دود مى کند و براى رسیدن به هدف خیلى راحت دور و برى هایش را به کشتن مى دهد و اغلب خود را در محاصره دنیاى اشباح و مردگان مى بیند.

 در فیلم که می توان گفت در برداشت هایی اولیه، از الهیات مسیحی ایده می‌گیرد این فرض بنیادین مطرح است: خدا به عنوان وضع کننده میلیاردها قانون، فرشتگان را مسئول بهشت و شیاطین را مسئول جهنم کرده است و البته افرادی نیمه فرشته و نیمه شیطان در این دنیا وجود دارند که یا تعادل را برقرار کرده یا برهم می‌زنند. چنین خداوندی! پسر هم دارد و شیطان هم فرزندی به نام مامون دارد!

 جان کنستانتین یک جن‌گیر است. در پی کشف خودکشی ایزابلا دادسون، خواهر دوقلوی او (بازیگری ریچل وایس) به کنستانتین پناه می‌برد و در نتیجه می‌فهمد که مامون برای ورود به دنیا احتیاج به خون خدا دارد و این خون را می‌تواند از روی لکه‌های خون روی نیزه سرنوشت (همان نیزه‌ای که عیسی را به قتل رساند) به دست بیاورد.

اما باید مامون درون بدن خواهر دوقلو حلول کند و با نیزه سرنوشت کشته شود تا بتواند جسم یابد ولی کنستانتین خودکشی می‌کند تا خود شیطان به دنبال او بیاید تا بفهمد پسرش از او جلو زده است و از شیطان می‌خواهد تا در مقابل از مرگ خواهر دوقلو جلوگیری کند و در این صورت از یکی از تبصره‌های خدواند یعنی قربانی استفاده می‌کند و می‌تواند به بهشت برود اما شیطان ناراحت از این کار فقط نیکوتین بدن او را که موجب سرطان ریه او شده است از او می‌گیرد به امید روزی که گناهانش موجب به جهنم رفتن او شود…

 فیلم را با چنین روایت غریب و برداشت هایی عجیب بر اساس باورهای اولیه کاتولیسیسم و الهیات مسیحی، نمی توان از نظر محتوا خیلی ارزشمند دانست اما در صنعت سرگرمی و در قالب ژانر ماورایی/ ترسناک، فیلمی قابل توجه و اعتناست که جلوه های ویژه آن، فضا سازی و خط روایی، بازی ها و کارگردانی شاخص و برجسته ای دارد.

 در سکانسی از فیلم، کنستانتین دیالوگی محوری و اساسی را که شالوده و اساس فلسفه محتوایی فیلم است بیان می کند:

 بهشت و جهنم درست همینجان. پشت هر دیوار و هر پنجره. دنیا پشت دنیا… و ما انسانها وسط این دو دنیا گیر کردیم…

کنستانتین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13515