۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۴ از نگاه سایت اند ساند

مجله معتبر و بین المللی «سایت اند ساند» بریتانیا با معرفی ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۴ میلادی آثاری را انتخاب کرد که در سونامی فیلم های پرفروش ابرقهرمانانه هالیوودی آثار ممتاز خود را از بین کارگردانان دیگر ساز و صاحب اندیشه معرفی کرده است.

منتقدان و کارشناسان این مجله بین المللی با رصد آثار اکران شده در سینماهای جهان و همچنین فیلم هایی که در جشنواره های معتبر بین المللی چون «کن»، «لوکارنو»، «ونیز»، «برلین»، «فیلم نیویورک» به نمایش در آمده است رتبه نخست جدول برترین های ۲۰۱۴ را به فیلم «بچگی» اختصاص دادند.

فیلم «بچگی» به کارگردانی «لینک لی تر» کارگردان آمریکایی در سال ۲۰۱۴ میلادی بی شک موفق ترین اثر سینمایی جهان در رخدادهای بین المللی سینمایی به شمار می رود و به حق جایگاه شماره یک را به خود اختصاص داده است.

این فیلم تاکنون علاوه بر دریافت جوایز انجمن منتقدان سانفرانسیسکو، لس آنجلس، نیویورک و موسسه فیلم آمریکا به عنوان بهترین فیلم، شانس نخست انتخاب بهترین فیلم در جوایز اسکار امسال نیز به شمار می رود و همچنین توانسته است جایزه خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین و جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگری را از جشنواره فیلم های مستقل سیاتل کسب کرده است.

یکی از مهمترین ویژگی های تولید این فیلم زمان صرف شده برای ساخت آن است که دقیقا ۱۲ سال را در برمی گیرد و کارگردان این اثر توانسته بدون هیچ گریمی تغییر، پیرشدن و افزوده شدن به سن بازیگران خود را در این اثر به تصویر بکشد و موفقیت بزرگ بعدی در حقیقت حفظ این جمع از بازیگران حرفه ای با وجود قراردادهای متعدد کاری طی این زمان است.

اما مکان دوم این جدول به یکی از بزرگ ترین کارگردانان معاصر جهان سینما اختصاص دارد که موج نو سینمای فرانسه در حقیقت آغاز و قدرت گرفتن خود را مدیون آثار و تئوری ها و جهان بین های وی می داند، بدون شک او کسی نیست جز «ژان لوک گدار» که در سال ۲۰۱۴ با ساخت فیلم «خداحافظی با زبان» که اثری کاملا تجربی است و طی آن شاهد روایت زندگی اجتماعی و رئالیستی زوجی جوان از زبان سگ خانواده آنها هستیم، حیرت منتقدان و کارشناسان سینما را برانگیخت.

قدرت روایت این اثر با وجود آنکه راوی آن یک سگ است چنان عظیم و باورپذیر است که اگر شاهکار «لینک لی تر» نبود بدون شک رتبه شماره این جدول به جای فیلم «بچگی» به اثر متفاوت و اندیشه محور گودار تعلق می گرفت.

ژان لوک گدار در مصاحبه ای که در باره این اثر سینمایی در جشنواره کن انجام داده بود گفته بود: خداحافظی با زبان اثری است که طی آن در حقیقت خواستم روابط انسان های امروزی را به تصویر بکشم که با وجود زیستن زیر یک سقف واحد به عنوان زن و شوهر فصل مشترکی برای حرف زدن و به کارگیری زبان به عنوان نخستین ابزار ارتباطی انسان ها ندارند و در این میان سگ این خانواده با پا در میانی خود تلاش می کند تا این زوج را به حرف وادارد.

«خداحافظی با زبان» در جشنواره کن ۲۰۱۴ میلادی به صورت مشترک جایزه هیات داوران این رویداد معتبر سینمایی را همراه فیلم «مامی» ساخته «خاویر دولان» اسپانیایی از آن خود کرد.

«آندره زیاگاینت سینف» فیلمساز جوان لهستانی – روسی نیز با ساخت فیلم «لویاتان» رتبه سوم ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۴ میلادی را از آن خود کند.

این اثر سینمایی که در جشنواره کن ۲۰۱۴ در رقابتی نزدیک برای کسب نخل طلای این رخداد درنهایت رقابت را به فیلم «خواب زمستانی» اثر «نوری بیلگه جیلان» از کشور ترکیه واگذار کرد و تنها جایزه بهترین فیلمنامه این رخداد را ربود، در غالب یک اثر سیاه و تلخ، به نقد سیاست حاکم در سیستم اداره شهر توسط یک شهردار فاسد در روسیه می پر دازد که به زعم بسیاری از کارشناسان این اثر در حقیقت در لایه های زیرین خود سیاست پوتین در روسیه را نقد می کند.

در کمال حیرت و تعجب کارشناسان، «لویاتان» به عنوان نماینده سینمای روسیه در هشتاد و هفتمین دور جوایز سینمایی اسکار معرفی شده است.

در ادامه این فهرست، فیلم های «پول اسب» به کارگردانی «دارو کوشتا» از پرتغال؛ «زیر پوست» اثر تحسین شده «جاناتان گلیزر» فیلمساز بریتانیایی، «هتل بزرگ بوداپست» شاهکار موفق «وی اندرسون» فیلمساز دیگرساز و متفاوت ساز دانمارکی که برداشتی از یکی از تلخ ترین وقایع واقعی تروریستی است رتبه های چهارم تا ششم را در فهرست ۱۰ فیلم برتر مجله «سایت اند ساند» به خود اختصاص داده است.

اما فیلم هفتم این فهرست به برنده نخل طلای ۲۰۱۴ جشنواره کن یعنی فیلم «خواب زمستانی» اثر «نوری بیلگه جیلان» از کشور ترکیه اختصاص پیدا کرده است و در حقیقت این موفقیت، کارشناسان و دست اندرکاران سینمای جهان را واداشت تا لب به اعتراف توسعه و پیشرفت سینمای ترکیه در جهان بگشایند.

و در نهایت فیلم های «قبیله» ساخته «میروسلاو اسلابوشیپسکی» اثر مشترک صربستان و لهستان؛ «آیدا» ساخته «پاول پالیکوفسکی» کارگردان موفق سینمای لهستان و برنده جایزه بهترین فیلم اروپا در سال ۲۰۱۴؛ «جا جوآ» به کارگردانی «لساندرو آلونسو» از اسپانیا و «آقای ترنر» به کارگردانی «مایک لی» انگلیسی رتبه های هشتم تا دهم این فهرست را تشکیل می دهند.

با انتشار این فهرست بار دیگر منتقدان و کارشناسان سینمایی اثبات کردند که با وجود تولیدات پرهزینه ماشین فیلمسازی هالیوود و به رخ کشیدن قدرت های ماورایی ابرقهرمانان کمپانی های هالیوودی، بار دیگر توجه خود را به آثار سینمایی معطوف کرده اند که بی توجه به صرف بودجه های هنگفت، مساله تفکر و اندیشه را به عنوان زیربنای تولیدات سینمایی شان لحاظ کرده اند.

منبع: ایرنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=730

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *