بانوی روزنامه نگار ۷۲ ساله جایزه مارکز را به خانه برد

دوریت هارازیم بانوی روزنامه‌نگار ۷۲ ساله برزیلی جایزه «گابریل گارسیا مارکز» را به خود اختصاص داد.

هفت سرزمین/  «دوریت هارازیم» – روزنامه‌نگار باسابقه – به پاس نیم قرن فعالیت خود در زمینه‌ی پوشش اخبار بین‌المللی موفق به کسب جایزه روزنامه‌نگاری نوین آمریکای لاتین (FNPI) که با نام «گابریل گارسیا مارکز» نویسنده فقید کلمبیایی برنده نوبل ادبیات برگزار می‌شود، شد.

توانمندی‌ هارازیم در پرداختن به موضوعات مختلف و به کار گرفتن مهارت‌هایش در حوزه‌هایی چون المپیک‌های ورزشی‌، سیاست بین‌المللی‌، زندان زنان و… مورد توجه هیات داوران این جایزه قرار گرفت. این زن خبرنگار تاکنون ۱۱ جایزه روزنامه‌نگاری را از آن خود کرده است.

جنگ‌های ویتنام‌ و کلمبیا‌، کودتای سال ۱۹۷۳ که به شکست‌ «سالوادور آلنده» رییس‌جمهور شیلی شد‌، حادثه ۱۱ سپتامبر‌، حملات تروریستی و رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری آمریکا از جمله عرصه‌هایی بودند که دوریت هارازیم در آن‌ها فعالیت پررنگی داشته است.

«گابو» که خود زمانی عنصری فعال در عرصه‌ خبر بوده‌، در عبارتی مشهور روزنامه‌نگاری را «بهترین شغل جهان» لقب داده است.

به گزارش نیوز آو کاستاریکا‌، جایزه‌ روزنامه‌نگاری نوین آمریکای لاتین به بهترین چهره در عرصه‌ روزنامه‌نگاری پرتغالی و اسپانیولی‌زبان اعطا می‌شود.

گابریل گارسیا مارکز از بزرگ‌ترین نویسندگان ادبیات اسپانیولی‌زبان و آمریکای لاتین بود که در سال ۱۹۸۲ به جایزه‌ نوبل ادبیات دست یافت. گابو به ‌عنوان پیشتاز سبک «رئالیسم جادویی» شهرت داشت.

«صد سال تنهایی» که نمونه‌ بارز رئالیسم جادویی است، معروف‌ترین اثر مارکز محسوب می‌شود. «پاییز پدرسالار»، «عشق سال‌های وبا»، «خاطره دلبرکان غمگین من» و «گزارش یک مرگ» از دیگر کتاب‌های معروف این نویسنده‌ برجسته هستند که آثارش تا کنون به بسیاری از زبان‌ها ترجمه شده‌اند.

منبع: ایسنا

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=10983

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *