«غارت خیمه‌ها»؛ رونمایی از قدیمی ترین نسخه تعزیه

قدیمی‌ترین نسخه تعزیه با عنوان ˝غارت خیمه‌ها˝ در مجموعه تئاتر شهر رونمایی شد.

هفت سرزمین/ قدیمی‌ترین نسخه تعزیه در کتاب “دفتر تعزیه ۱۳” به کوشش داود فتحعلی بیگی و مهدی دریایی، همزمان با برگزاری هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، پنجشنبه پنجم شهریورماه با حضور جمعی از تعزیه‌خوانان مطرح کشور و اساتید دانشگاهی در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر رونمایی شد.

در این مراسم که اجرای آن را دکتر محمدحسین ناصر بخت به عهده داشت، هنرمندان و اساتیدی چون هنگامه مفید، پوپک عظیم‌پور، دکتر مختاباد، عنایت‌الله قاسمی و استاد صفاریان و جمعی دیگر از هنرمندان و پژوهشگران تئاتر در کنار دبیر هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی داوود فتحعلی بیگی نیز حضور داشتند.

دکتر محمد حسین ناصربخت در مقدمه‌ای بر آغاز مراسم گفت: تاکنون کتب تاریخی، قدیمی‌ترین نسخه تعزیه و به شکل کامل آن را در دوره زندیه و مجلس هفتاد و دو تن که توسط “کارستِن نیبور” در جزیره خارک گزارش شده، معرفی می کردند. اما امروز نسخه‌ای رونمایی خواهد شد که متعلق به دوران صفویان است و از دوره دوم عصر صفوی به دست ما رسیده است.

در ادامه این پژوهشگر تئاتر از دکتر داوود فتحعلی بیگی و مهدی دریایی گردآورندگان قدیمی‌ترین نسخه تعزیه موجود تاکنون که به دست آمده برای ایراد سخرانی درباره آن به روی صحنه دعوت کرد. داوود فتحعلی بیگی در خصوص این نسخه گفت: نام نسخه “غارت خیمه‌ها” است و سراینده آن ملامحمد واعظ خانساری است که در بعضی از کتب تاریخی او را شاعر اصفهانی هم لقب داده‌اند.

این کارگردان تئاتر با اشاره به دست خط ها و حاشیه نویسی‌های نسخه در خصوص تاریخ نگارش این نسخه گفت: تاریخ نگارش آن به اواخر دوره صفویان بازمی‌گردد. زمان باز تحریر نسخه که به قلم میرزا احمد نوشته شده نیز همان دوره را نشان می‌دهد که در پایان فرد نسخه‌ها، سنه ۱۱۳۶ آمده است. البته بر اساس اسناد دیگر در این تاریخ سراینده آن رحلت کرده است.

در ادامه این استاد دانشگاه از مهدی دریایی خواست تا در خصوص ویژگی‌های این نسخه توضیح دهد و این تعزیه‌خوان به زنجیره اجرا اشاره کرد و گفت: اصطلاحا زنجیره به گونه‌ای ارتباط و نشانه‌گذاری کلمه می‌گویند که توسط آن ترتیب خوانش فرد نسخه‌ها بویژه در مقام اجرا مشخص گشته است و از گفتگوی مصرع به مصرع و چهارپاره خوانی به عنوان دیگر ویژگی‌های این نسخه یاد کرد.

در ادامه مراسم رونمایی از کتاب “دفتر تعزیه ۱۳” بخشی از نسخه قدیمی توسط گروه تعزیه محبان اهل بیت از اراک شبیه خوانی و در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر به اجرا در آمد که برخی از اساتید و حضار را بسیار تحت تاثیر قرار داد.

در پایان مراسم کتاب “دفتر تعزیه ۱۳” به دست حجه الاسلام فتحی، آثای صفاریان و عنایت الله قاسمی رونمایی شد و تصویر آن سند تاریخی به امضای اساتید و هنرمندان حاضر در مراسم رسید.

هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی از ۴ تا ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۴ به ریاست علی نصیریان و دبیری داوود فتحعلی بیگی در تهران برگزار می شود.

منبع: هنر آنلاین

Print Friendly
لینک خبر : http://www.7sarzamin.ir/?p=13236

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *